www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

jackson DXMG vs ESP LTD KH202


Guest ady_w3t
 Share

Recommended Posts

Guest ady_w3t

ce parere aveti despre aceste chitari

care credeti voi ca e mai buna ?

dar nu vreau sa vina unul care nu a cantat in viata lui la o chitara de genul si sa spuna ca aleg jackson

pt ca mi se pare mai cunoscuta ....

vreau sa cumpar o chitara din cele 2 ce ma sfatuiti???

am inteles ca ambele au acelas tip de doze emg -hz

astept pareri....

Link to comment
Share on other sites

ce pret au fiecare? (cel mai important)

 

eu sincer as lua esp, pt ca are corpul din basswood (care mie imi place mai mult) si pt ca are 3 knoburi (oricand ai putea sa modifici al2lea knob de volum in unul de ton :) )

 

acesta e sfatul meu; si daca ai vrea jackson m-as indrepta catre un jackson DKMG

 

 

pt cei care vor sa vada chitarile:

http://www.espguitars.com/guitars_kirk.htm

http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.ph...rtno=DXMG_Dinky

http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.ph...rtno=DKMG_Dinky

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat acum la specificatii la amandoua. Sunt foarte asemanatoare. Diferenta majora consta in lemn adica alder vs basswood. Alderul suna mai "moale" mai deschis cu multe inalte (dar mai putin ca ash-ul) pe cand basswoodul este de esenta mai moale dar are un sunet undeva intre fender si gibson adica mai infundat decat alderul dai mai deschis ca mahonul.

Mie unu Jackson mi se pare destul de incomod ca grif .. e cam gros ( nu stiu la modelul de fata )

Alta diferenta ar fi la bridge unul e cu licenta (Esp) celalalt din cate stiu e foarte bun si stabil.

Sincer zic sa faci diferenta dupa cum arata.

 

Eu unul cred ca mi-as lua mai bine un Ibanez SZ :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt singurul caruia i se pare ca modelul Kh202 e excesiv de scump pentru ce ofera? In afara de numele lui kirk nu pare prea atractiva...

Pe music123 kh202 e vreo 500$. Pentru 100$ obtii ceva net superior : mahon , emg active , neck thru , mape top. Ia arunca un ochi aici : http://www.music123.com/ESP-MH-400-i126067.music

 

Acum la cati bani ajunge in Romania chitara asta nu stiu.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

frate, io zic cel mai bine, iti iei un ESP M-100FM, care te duce pe la 300-330E, apoi bagi pe ea un Floyd Rose Original, care te mai costa inca 100-120$, si apoi iti mai iei 2 EMG 81, care si alea te duc pe la 200-220E si ai rezolvat problema. ai un Floyd tzapan, si doze coioase.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

pretul e cam asemanator intre cele 2 chitari

esp 490 $ iar jackson e cam 450$

 

e calumea si aia de zice cosu ca are dozele active

emg 81

dar am auzit ca sunt foarte bune esp-urile si la floyd rose adik nu se dezacordeaza

toata chestia la floyd rose e sa il reglezi de la inceput ca la carte ca altfel se dezacordeaza

un prieten are un ibanez rg 550 si se dezacorda la inceput

l-a reglat cum trebuie acum se aude foarte misto

ma gandeam sa imi iau un ibanez rg 370dx

dar e cam slabut pe doze si ma cam atrag emg-urile

 

inca sunt in dubii

as alege ceva cu doze active , sincer nu am auzit nici o chitara cu doze active live adica sa stau eu in fata ei

am mai inteles ca nu baga nici brumuri in cub , sunt foarte silentioase

 

cred ca imi bag p--- si imi mai strang bani si cumpar esp ltd kh 602 ca are floyd rose original si dozele emg81

Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt pro dozelor pasive .. sunt mult mai configurabile.

Adica astea active prin preampul care il au.. iti stot un sunet compresat care nu este tot timpul ceea ce doresti.

Decat o doza activa mai bine iti iei una pasiva si un compresor pe care il poti stinge cand vrei tu .

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

....Adica astea active prin preampul care il au.. iti stot un sunet compresat care nu este tot timpul ceea ce doresti.....

 

 

daca sti ceea ce vrei nu iti mai trebuie cine stie cate configuratii de doze. ti-ai gasit sound-ul si ramai cu ala, nu il schimbi de zece mii de ori pe an.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.