www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Tonelab Sau Pedale Overdrive Cu Sau Fara Lampa ?


gombotz
 Share

Recommended Posts

Salut.

Ce parere aveti?

Sa merg pe un procesor vox tonelab sau ceva in genu' asta?

Sau sa merg pe pedale de OD ibanes TS808 TS809, fulltone, vox dual drive, BB xotic etc).

Nu caut tonuri de metal, dar ma gandeam ca intr-un proc mai am si un chorus, delay etc, sa nu car 3543544de pedale.

Voi folosi un amp Fender Deluxe reverb reissue pe lampi.

Link to comment
Share on other sites

nu e imens voxul, dar george are dreptate...ton adevarat vei obtine din combinatia amp/pedale

tonelabulul e foarte pretentios la ampliful in care il bagi...poate suna chiar de cacao, dar altfel, pt recording sau in PA suna ff.bine.

Insa nu uita...tu intrebi ce sa iei? the real deal sau ceva ce simuleaza the real deal, chiar daca o face f bine....tu ce zici?

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pe ideea de pedale.

Procesoarele totusi sunt digitale.

Ma gandeam ca poate voi acoperi asa mai multe domenii.

Dar de fapt nu am nevoie decat de un drive ptr volume mai mici, si de un boost ptr solo.

Reverb si ceva vibrato am pe amp.

Dar atatea pedale sunt pe piata ca ma obosesc, unele au bypass altele nu, unele suna ok alte nu, unele sunt f scumpe, etc.

Prea multe variante si prea putine posibilitati de a le testa.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere sa iti iei pedale, mai ales ca ai un amp bun.

 

Aceeasi problema mi-am pus-o si eu. Am un Vox ToneLab SE care suna excelent direct in PA, dar bagat printr-un Marshall nu am reusit sa scot mare lucru din el. Am probat tot de la Vox, Bulldog Distortion si Big Ben Overdrive. Amandoua sunt pe lampa, au true bypass, au dinamica foarte buna. Big Ben Overdrive-ul face foarte bine treaba unui Tube Screamer, eu l-am incercat de exemplu cu succes ca treble booster pentru un Telecaster, dar suna foarte natural si ca overdrive, in genul ampurilor boutique. Singurul defect este ca nu are gain foarte mare, oricum are putin mai mult decat Tube Screamerul. Vezi ca vinde cineva un pe forum un Big Ben Overdrive. Bulldog Distortion este ceva mai suparat, suna mult mai compresat, are un ton mai modern si are mai mult gain.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Sau sa merg pe pedale de OD ibanes TS808 TS809, fulltone, vox dual drive, BB xotic etc).

Nu caut tonuri de metal, dar ma gandeam ca intr-un proc mai am si un chorus, delay etc, sa nu car 3543544de pedale.

 

Pãi tocmai faptul cã nu ți-ai putut imagina mai mult de 2 pedale de care ai putea avea nevoie, nici nu vei avea nevoie de mai mult. Un od/ds împreuna cu chorusul ºi delay-ul care le-ai menționat si este probabil tot ce vei tu nevoie :). Desigur e posibil sa-ți amintesti de obiºnuitele compresor, eq, noise gate, wah care ai putea sã le folosesti de la procesor. Þin sã-ți menționez cã Tonelab-ul te va pune sã alegi între wah/compresor/od(ds,treble boost). Vei descoperi cu dezamãgire cã ai nevoie de cel mai mic boost ºi nu-l poți folosi pentru ca ai nevoie de wah. Noise gate-ul nu este prea eficient la Tonelab. Eq-ul e pe 3 benzi, deci nu se pune ca pedalã separatã.(Ce am spus pânã acum e valabil la varianta desktop,cel puțin. Probabil e la fel si la celelalte.)

Ce vreau sã spun este cã nu pierzi nimic dacã nu alegi Vox-ul. Tot ce are mai de calitate poate fi înlocuit cu cele 3 pedale care le-ai zis anterior. ªi dacã nu ți-e suficient, Voxul oricum nu poate sa-ți ofere mult mai mult. A fost facut pentru o simulare bunã de amplificatoare ºi cabinete, nu de efecte.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.