www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

incepatori !!!


Slowhand
 Share

Recommended Posts

Guest evilone

Ok, mersi pentru sugestie :)

Aºa e ceva mai greu sã nimeresc corzile pentru cã nu mai am partea de jos a grifului ca referințã. Dar mã descurc eu…

Link to comment
Share on other sites

Guest evilone

Cred cã o sã fac febrã la degetul cu pricina. Nu prea îmi dau seama cum ar trebui sã-l țin. Prima falangã (cea din capãtul degetului) trebuie sã fie perpendicularã pe grif sau paralelã? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest evilone

Da, mã ajutã. Thanks. „Avoid using the tip of your thumb” <-- chiar asta fãceam.

 

În mijlocul tastei adicã chiar pe metal? Eu apãs de obicei lângã tastã (spre extremitatea liberã a griff-ului). Bine, sunt acorduri (A de exemplu) unde înghesuiala e cam mare ºi nu prea ai de ales.

Link to comment
Share on other sites

Guest evilone

Eh. Când eºti începãtor nu prea ai de ales. L-am încercat ºi pe ãsta care mi s-a pãrut mai uºor la prima vedere:

 

   x 0
 -------------
  | | | | | |
  | | 1 1 1 1
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | 4

 

Dar corzile alea pe care trebuie sã le țin cu arãtãtorul nu sunã prea grozav…

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ideea e sa inveti intai acordurile de tip open-chord si anume C, D, Dm, E, Em, G, A, Am, B7 si dupa ce le stapanesti pe acestea bine, in sensul ca le schimbi repede in melodii, inveti barre-uri.Aici ai una dintre cele mai bune explicatii pe care am intalnit-o pe tema asta http://prochitara.go.ro/date/teorie/barre.htm .Parerea mea e ca daca stii acordul F si te descurci cu el, stii toate barre-urile.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Da, dar mi se pare cel mai greu de tinut F-ul ca e acolo in prima pozitie. La inceput mi s-a parut mult mai usor sa tin cu barre G sau A decat F. De-aia probabil ca zice Baumwolle ca daca poti sa tii F poti sa tii tot :)

Link to comment
Share on other sites

Prima oara cand aud ca un acord in primele 3 freturi e greu de tinut. Ar trebui sa incercati F la fret-ul 13 (parca, e 1 : 37 asa ca daca gresesc oboseala e de vina) pe o chitara folk Hora unde distanta dintre griff si corzi este de 2 - 3 - 4 mm. Nu v-as dori... Vorba lui Moisoiu: Do la 20...

Daca poti sa tii F poti sa tii tot pt ca seamana ff mult.

OPEN CHORDS FIRST!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mai... am ascultat sfatul vostru si mi-am pus pe clasik mea cu corzi de metal (din fabrica) pe cele de plastic.Ok. dar,>in afara de bazzzaitul ce se mai aude ,deoarece corzile sunt prea aproape de metal si nu prea vad o solutie la aceasta problema totul e ok.

Cateva intrebari : 1.dak aveti vreo solutie nu uitati sa mi-o impartasiti

2.Este normal sa mai alunece de pe grif? nu am patit asa ceva cand cantam dar dak trag de corzi se duc nu gluma...

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

e normal sa iti alunece degetele de pe corzi, nu corzile de pe griff :) ...si chitara clasica cu corzi de otel din fabrica? io stiam ca aia de la hora nu-s prea geniali, da da-o dreq de treaba :) bazaitul il elimini dupa ce indrepti griffu' in prealabil sau schimba pragusu' - pune unul mai inalt. daca, chitara a fost gandita pentru corzi din otel, s-ar putea ca si pragusul din fabrica sa fi avut inaltimea necorespunzatoare...io stiu...da-i foc...see what happens :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.