www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Chitara Acustica


Demos
 Share

Recommended Posts

Salutare la toata lumea . Mi-am cumparat cat de curand o chitara acustica de pe net . Poate am fost un nob..am vrut s arisc . chitara suna destul de bine . Dar am o problema : cheitele

La Mi-ul subtire . cand acordez chitara se strange cat se strange apoi o ia de la capat . da la un moment dat in gol . Asta e prima problema . A doua este ca , cheita nu a fost stransa bine sdin fabrica probabil cum se poate vedea si in poza . :)Photo-0143.jpg

Sper sa ma ajutati :)

post-6656-1204105743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

incerci sa o fortezi sa intre la loc.. cum poti :).

 

vezi daca suruburile care tin cheita sunt prinse bine. le poti da jos si insuruba la loc in alt loc in caz ca e problema (rotesti cheita sa prinzi o bucata solida de lemn). daca simti ca nu tine calumea la tensiune poti lega o coarda mai subtire. parca astea trag mai usor de cheite.

 

(sa ma corecteze cineva daca zic prostii pls.)

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

din cate imi dau io seama, ar trebui sa impingi cheita pana esti sigur ca sta bine la locu' ei, dup-aia sa incerci sa strangi, cu o cheie fixa sau cu un patent, chestia aia hexagonala de la baza cheitei (saiba).cu grija, ca sa nu zgarii capul sau sa agravezi situatia... :) strangi chestia aia pana cand cheita e stabila...sper ca asta sa mearga :)

Link to comment
Share on other sites

deci am obs ... e de la cheita partea cu Mi , partea cu desprinsul suportului corzii este de la el e un *** d eplastic care cred c o sa-l lipesc sau am sa-mi cumpar de metal ceva daca gasesc . mersi la toti care ma-ti ajutat in legatura cu problema.

Rock on ! :) daca mia aveti sfaturi despre ce sa-mi pun la chitara astept sfaturi . mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.