www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Si Eu O Intrebare Despre Corzile


Guest vietro
 Share

Recommended Posts

Salut baieti ! Asa este... Deja am cumparat un Schecter C-1 Classic (pentru cine stie : este o chitara de calitatea superioara :) ). Sunt multumit cu ea. Doar mi se pare ca corzile care vin cu ea sunt un pic mai groase decat cele cu care m-am obisnuit (de obicei cant cu corzile care au 9 la E, dar asta are corzile cu 10 la E).

Stiu ca fiecare chitara Schecter din Diamond series este facut cu corzile astea. Dar intrebarea mea: daca vreau sa inlocuiesc acelea cu corzile mai subtiri ( cu 9 la E) este ceva problema ?... Trebuie reglat ceva la setup-ul ?... Cine are mai multe experiente cu chitarile Schecter, sau cine stie, va rog sa ma ajutati !

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Da, daca schimbi diametrul corzilor este recomandat sa ajustezi intonatia si tensiunea grifului si asta este valabil pentru orice chitara, nu doar pentru Schecter. Eu sunt insa de parere ca ar fi bine sa ramai la corzile de .10, chiar daca iti va fi poate un pic mai greu la inceput, avantajele sunt mai importante - semnal mai mare, ton mai bun, sustain ridicat.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti ! Asa este... Deja am cumparat un Schecter C-1 Classic (pentru cine stie : este o chitara de calitatea superioara :) ). Sunt multumit cu ea. Doar mi se pare ca corzile care vin cu ea sunt un pic mai groase decat cele cu care m-am obisnuit (de obicei cant cu corzile care au 9 la E, dar asta are corzile cu 10 la E).

Stiu ca fiecare chitara Schecter din Diamond series este facut cu corzile astea. Dar intrebarea mea: daca vreau sa inlocuiesc acelea cu corzile mai subtiri ( cu 9 la E) este ceva problema ?... Trebuie reglat ceva la setup-ul ?... Cine are mai multe experiente cu chitarile Schecter, sau cine stie, va rog sa ma ajutati !

Multumesc mult !

 

ramai la corzile mai groase , te obisnuiesti , corzile subtiri nu au sustain , nu au atac , nu au "corp" ,daca ai mai multe cahiatre poti sa lasi una singura si cu corzi subtiri .

 

ni rest cum a spus si @Baumwolle , inca o precizare ...mai intai poti sa incerci sa pui corzile si dupa doua trei ziole controlezi daca mai trebuie reglat ceva .S-ar putea sa nu trebuiasca sa reglezi numai octava poate tensiunea barei de otel din gat nu trebuie reglata daca nu se indreapta prea tare gatul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.