www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Placa De Sunet Cu Suport Asio Sa-mi Cumpar?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Am strans ceva banuti, si vreau sa-mi iau o placa de sunet. Momentan folosesc placa de sunet onboard(pe o placa de baza Gigabyte 965P-S3), e 7.1, chipset Realtek, nu pot sa zic ca-i proasta dar cand bag chitara in ea se aude zgomot de fond la 95% dintre preset-uri(decat cu Amplitube 2, American Tube Vintage pot sa cant fara bazaituri).

 

Ma gandisem la o placa de sunet Creative, am vazut ca laudau multi Creative AUDIGY SE bulk, la 75 RON, dar vad ca n-are suport ASIO.

 

Ce placa de sunet imi recomandati, chiar mai scumpa?

 

Eventual si un sistem de boxe, initial ma gandisem la un 5.1, dar m-am documentat si e frectie la picior de lemn daca e folosit intr-o camera de apartament, deci probabil o solutie 2.0 sau 2.1 este ceva mai potrivita...

Link to comment
Share on other sites

515.15 RON ... e prea buna placa aia, m-am uitat acum pe net la specificatii si parerile utilizatorilor, dar e inuman de scumpa pentru buzunarul meu :\

 

Ceva de maxim 200 roni... :)

Link to comment
Share on other sites

aia e si placa de sunet? Pentru ca nu vreau numai o solutie de inregistrat chitara, vreau si placa de sunet... la 29 euro e chiar ieftin, sa vad daca o gasesc la vreun magazin din RO...

Link to comment
Share on other sites

Pai asa ma gandeam, sa bag in line in, pentru ca nu ma intereseaza neaparat recording-ul, vreau doar sa o folosesc cu guitar rig 3 sau amplitube, si sa dispara bazaiturile pe care le am acum cu placa asta(care nu suporta ASIO)... deci ideea e ca vreau o placa, sa suporte ASIO 2, si sa se comporte bine cu guitar rig... fara recording de calitate exceptionala, nu-mi trebuie deocamdata :)

Link to comment
Share on other sites

NU da banii pe audigy!!! e pt jocuri, filme si hi-fi cel mult (fun ce-i drept :), EAXu e mare caterinca)

NU da banii pe audigy!!!

NU da banii pe audigy!!! au drivere asio slabe de tot.

 

am mutat audigy-ul pe alt comp si mi-am luat un E-mu 0202 (tot creative btw, divizia profi).. e usb deci te poti cara cu ea la orice comp (avantaj major daca ai formatie), driverele nu mi-au creat probleme pana acum. costa 440 la soundcreation acum. dar mai gasesti si alte chestii, ideea fiind sa compari cu atentie specificatiile si sa cauti reviewuri. mai greu ceva sub 100 euro totusi.

 

nu stiu daca are rost sa dai banii acum pe ceva simplu si ultraspecializat pt ca nu stii ce nevoi ai mai incolo si din ce am observat e greu sa mariti o placa de sunet deci sanse mici sa-ti recuperezi banii pt un upgrade.

 

btw.. ce buget proiectezi pt boxe?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Pentru boxe pana in 5 milioane ... nu ma intereseaza watii, ci fidelitatea, calitatea audio... si de banii astia cred ca ar fi sisteme 2.0 sau 2.1 de calitate buna...zic eu :)

Link to comment
Share on other sites

cam asa am avut si eu si am ajuns sa dau 8 pe esi near 05. in zona 5 mil gasisem M-audio AV40 si nu suna rau ca (le-am vazut in magazin), dar zic ca totusi nu merita comparat cu celelalte.

 

daca ai o iesire digitala in placa de baza poti incerca behringer ms40 si te scutesti de placa de sunet momentan.. sau iti iei o placa de sunet decenta care te va ajuta sa mai traiesti nitel cu ce boxe ai acum pt ca iti va imbunatati sensibil sunetul fata de ce da realtekul.

 

oricum ai face, gandeste in perspectiva pt ca astea se schimba mai rar..

 

ps: sa-ti iei cabluri bune :)

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu:

 

-interfata audio (cu excelente simulari de amplificator incluse si latenta audio aproape zero cu Tone Direct): Line 6 TonePort GX; are drivere ASIO bune. Pretul este de 264 RON aici.

 

-boxele Microlab Solo 6 costa 251 RON aici; in opinia mea, sint excelente pentru un muzician care nu are pretentiile unei calitati profesionale de studio, dar vrea sunet de calitate.

 

Am testat ambele produse, sint excelente si le recomand cu caldura. La bani putini obtii enorm cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.