www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Custom Shop


Guest zzz
 Share

Recommended Posts

Ma intrebam zilele astea de ce toate firmele mari (Fender, Gibson, ESP,etc.) au acest "serviciu" de Custom Shop unde iti poti creea o chitara personalizata din toate punctele de vedere : de la alegerea lemnului, culorii, dozelor,etc...Ibanez nu are...Chiar si modelele denumite generic J-Custom sunt defapt modele de serie high-end, si care se vand doar in japonia...are cineva idee de ce Ibanez nu are Custom Shop...o sa aiba vreodata?

Link to comment
Share on other sites

Stiam deja asta...dar are cineva idee de ce nu e deschis publicului larg, asa cum sunt deschise Cusom Shop-urile de la celelalte firme?

Link to comment
Share on other sites

Stiam deja asta...dar are cineva idee de ce nu e deschis publicului larg, asa cum sunt deschise Cusom Shop-urile de la celelalte firme?

 

deci ibanez e un brand... oamenii isi realizeaza produsele sub forma de OLP-uri ... deci Ibanez nu detine nici o "fabrica" de instrumente muzicale , ci isi angajeaza diverse guerille separatiste indonesiene, korene si japoneze sa le realizeze produsele... ceea ce le-ar creea probleme pt ca dak si-ar facea un custom shop la propriu deschis publicului larg ... dak ar pastra traditia ar trebui sa fie tot incorporat int-o firma mai mica ... ceea ce ar creea probleme de comunicare pt ca fiecare client vrea un produs individual... iat ibanez face comenzi de mii de produse identice ...

 

 

ma rog asta si/sau sunt zgarziti si/sau au ajuns la concluzia ca nu ar fi profitabil si/sau doar artistii consacrati ar merita un ibanez custom ...

 

sunt si eu curios exact de ce ... dar dak ar fi sa mizez pe ceva ar fi pe faptul ca nu ar fi profitabil pentu ei ... nu ar merita investitia ... etc altfel nu-mi pot explica cum Hoshino Gakki ... nu ar fi incercat manevra pana acum

 

CHEERS

Link to comment
Share on other sites

Iti permiti un Custom Shop ? Indiferent de firma.

 

A. Nu, deci intrabarea ta e mai mult retorica.

B. Da. De ce nu vorbesti direct cu Ibanez ? Sunt sigur ca exista modalitati de contact.

Eu sunt de parere ca oricine isi permite o chitara Custom Shop "personala" a depasit faza de << uuu Vai si Satriani au Ibanez . Ibanez r0xx0rz ! >>. Nu uita ca "marii artisti" care au Ibanez sunt endorseri.

Link to comment
Share on other sites

Iti permiti un Custom Shop ? Indiferent de firma.

 

A. Nu, deci intrabarea ta e mai mult retorica.

B. Da. De ce nu vorbesti direct cu Ibanez ? Sunt sigur ca exista modalitati de contact.

Eu sunt de parere ca oricine isi permite o chitara Custom Shop "personala" a depasit faza de << uuu Vai si Satriani au Ibanez . Ibanez r0xx0rz ! >>. Nu uita ca "marii artisti" care au Ibanez sunt endorseri.

 

Stimate Vector,

 

Nu stiu ce varsta ai dar ma deranjeaza replica acida la adresa intrebarii mele...intrebarea nu a fost deloc pur retorica si tin sa te anunt ca la salariul pe care il am, imi permit fara probleme o chitara Custom Shop de la oricare dintre firmele mari (Gibson, Fender, ESP etc)...ideea era ca nu am gasit niciunde pe net, in afara de informatia furnizata de tine mai sus, informatii despre Custom Shop-ul de la Ibanez...m-am gandit ca pe acest forum sunt oameni mai experimentati si mai "umblati" prin lume decat mine care pot sa imi dea mai multe informatii decat cele pe care le gasesc pe internet...inca astept informatii si sper din tot sufletul sa le primesc...daca nu le voi primi de pe forum fii linistit ca ii voi contacta direct pe cei de la Ibanez...multumesc lui @mega.deb pentru raspunsul la obiect, chiar daca a reprezentat doar o parere personala si nu o certitudine...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Politica Ibanez spune ca tu nu ai nevoie de un Custom Shop si te multumesti si cu un Prestige (nici de J-Custom nu ai nevoie). Pe bune.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

From the inside... ei merg pe principiu, daca vrei Ibanez si iti place Ibanez, atunci cumperi Ibanez asa cum l-au gandit ei. Daca vrei Custom Shop, poti sa iti iei de la altii :) Ibanez Usa e cam acelasi lucru cu ESP Usa... au si nu prea au legatura unii cu altii.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca Mr. Vai sau Satriani nu au instrumente mai bune decat putem noi sa cumparam din magazin. Sa dau exemplu cele doua chitare celebre ale lui Steve Vai (EVO & FLO). EVO este un Jem 7V WH prototip. A fost fabricat in dublu exemplar special pentru Steve insa fara a fi facut de extraterestri si nici cu materiale de provenienta extraterestra sau dintr-o civilizatie mult mai avansata!

JEM deriva din modelul RG 550 si a fost cosmetizat dupa personalitatea si imaginatia lui Steve (vezi manerul decupat in corp si cavitatea de la tremolo). De ce doar doua exemplare si nu unul sau 10? Pentru ca in acelesi timp DiMarzio lucra la doze pentru Maestru. Si au facut 2 seturi prototip, unul numit POGO si unul Evolution, ambele seturi avand variante pentru neck & bridge.

Dozele fiind albe si cu aspect identic, montate pe 2 chitare identice, Vai a etichetat chitarele cu un marker negru, "evo" si "pogo". Dupa teste a ramas la Evo. Faza in care firma a hotarat, dupa un an , sa puna modelul Jem7VWH cu dozele dimarzio evolution in productia de serie...insa cu materiale pentru muritorii de rand... HA HA HA.

Un lucru e clar...Vai, Satriani, Petrucci, Morse si toti care canta super-mega-maxi inspirat la chitara, nu fac asta pentru ca au chitare mai bune decat noi, ci pentru ca sunt ei mai buni. Frustrarea ne face sa zicem "da bai dar Vai are chitara mai buna si d'aia poate sa cante asa, DACA AVEAM EU SCULELE LUI..."

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

@gramsteen

Steve Morse vrei sa zici? el nu canta pe ernie ball? nu am vazut nici un ibanez in arsenalul lui...

sau vrei sa spui de orice firma ?

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Am facut referire la toti chitaristii celebri (doar la cativa). Indiferent de marca de chitara folosita. Petrucci canta tot cu Music Man ( teoretic, a cantat cu Ibanez pana in 1997 insa practic, pana in 1999; exista cateva poze si filmari pe net in care apare rastelul lui de chitare si langa Music Man se vad si "vechile" Ibanez-uri JPM). Concluzia mea e: hai sa nu ne mai cramponam in chitare si vise de custom-uri...sa invatam sa cantam si daca ne facem remarcati , ajungem si la "fitze" de genu'. Succese nebanuite !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.