www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Fac O Claviatura Sa Cante?


Guest rolandpc200
 Share

Recommended Posts

Guest rolandpc200

Mi-am luat un Roland PC 200 MK II, adica o claviatura care intra in placa de sunet de la calculator.

Poate stie cineva cum fac sa aud si eu o nota prin clapa asta.

Nu are intrare USB, ci una rotunda cu 5 pini (DIN5 parca). Mai departe nu stiu insa ce soft sa folosesc si ce cablu sa folosesc pentru conectare.

Am incercat Arturia Moog Modulator si Korg Collection Legacy si am observat ca daca bag cablul in placa in Line-IN (desi probabil nu are logica alegerea asta), este singura intrare in care bazaie si pacane la fiecare clapa lovita sau cand trag de slide sau bender.

 

Deci:

1. Ce program folosesc si ce setari trebuie sa ii pun?

2. Ce cablu sa folosesc si deci care intrare din placa de sunet este pentru claviatura? (inca o data Roland PC 200 e pe mufa rotunda cu 5 pini, DIN5)

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

fruity loops. si iatz de la magazinu muzica de la hotii aia de la beringar un cablu midi to usb (parca 800-900mii ierea) dupaia bagi mufa MIDI-IN in intrarea de la claviatura MIDI-OUT si mufa MIDI-OUT de la cablu in intrarea MIDI-IN si USBu de la cablu...in pc:P si intri in fruity loops si dai enable acolo la midi controller et voila!

Link to comment
Share on other sites

Daca placa de sunet nu are intrare MIDI ( sau port de joystick ) atunci e nevoie cum a zis colegul de mai sus de un adaptor midi pe usb in genul astuia:

http://avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=76

 

Bagatul cablului midi in line in nu o sa dea roade. MIDI este semnal digital iar pe line in calculatorul asteapta semnal analog.

Link to comment
Share on other sites

Guest rolandpc200

stai un pic ... intrare MIDI inseamna mufa de-aia alungita (gen imprimanta, dar mai mica) cu 15 pini? am asa ceva in placa de sunet.

plus ca eu am spus ca aceasta clapa mi-a venit cu un cablu care are la ambele capete acelasi tip de mufa si anume de-aia rotunda cu 5 pini.

deci pana la urma care ziceti voi ca e MIDI: aia cu 5 sau aia cu 15 pini? caci daca MIDI inseamna mufa cu 15 pini, n-am inteles ce treaba are USB-ul intre intrarea din clapa cu 5 pini si aia din placa cu 15.

Link to comment
Share on other sites

Ambele sunt midi doar ca pentru aia de la placa de sunet trebuie alt tip de conector. Cum se face unul ? Uite aici un link : http://web.singnet.com.sg/~lau0cy/sb.htm (jos de tot in pagina). si inca unul aici : http://www.technick.net/public/code/cp_dpa...bmis_midi_sb_kb

 

Poza:

AUD-2700-06.jpg

 

Deci ai 2 variante sa legi keyboardul la pc:

1) cumperi/faci un cablu cum e cel de mai sus

2) cumperi un adaptor pe usb (vezi posturile anterioare)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.