www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat repetati la chitara in fiecare zi?


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest chitaristu88

pai....avand in vedere ca eu am si trupa......cred ca se aduna vreo cateva ore zilnic........uneori uit de mine si fac pana noaptea..........vinerea facem vreo 4-5 ore repetitii....si acolo se aduna mult......

Link to comment
Share on other sites

Cam 1 ora pe zi cu intreruperi. Daca am spor... ma uita lumea in fata compului/tabulaturii (cand sunt acasa la ai mei si pot sa o printez). In weekend daca nu ies sa beau... tot asa... practice mult. In schimb, am si zile in care nici nu ma ating de chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Cat repet..??Cat de mult!Cum prind putin timp liber, hop pun mana pe chitara!Oricum in principiu nu e zi in care sa nu pun mana pe chitara!

Ideea e ca daca vrei sa inveti ceva la chitara cu adevarat trebuie sa te debarasezi de notiunea de timp!Trebuie sa stai si sa canti atat cat iti spune inima...(da ce am bai nene?? :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest the_0dd

Mai oameni buni, la ce bun sunt alea 2 ore cantate daca nu facem nimic altceva decat sa ne jucam putin de-a gamele sau de-a zdranganitul?

 

Mie mi se pare mult mai bine pusa intrebarea "cum studiati?"

 

Adica aveti un program structurat pe zi/saptamana? Aveti planificat ca in fiecare zi a sapt sa studiati o tehnica, sau toate tehnicile laolalta de fiecare data?

 

Mi se pare mult mai relevant asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Mai oameni buni, la ce bun sunt alea 2 ore cantate daca nu facem nimic altceva decat sa ne jucam putin de-a gamele sau de-a zdranganitul?

 

Mie mi se pare mult mai bine pusa intrebarea "cum studiati?"

 

Adica aveti un program structurat pe zi/saptamana? Aveti planificat ca in fiecare zi a sapt sa studiati o tehnica, sau toate tehnicile laolalta de fiecare data?

 

Mi se pare mult mai relevant asa.

Ai si tu dreptate in ceea ce spui, dar nici un program de genul intre ora cutare si ora cutare repet game, dupa aceea 30 de minute fac numaistiuce si tot asa...ai prins ideea.. :)

E bine sa inveti cate ceva nou in fiecare zi, dar nu sunt deacord cu un program rigid de genul asta... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca mi se permite si mie o parere.... Cant la Chitara de 2 ani anul asta mergand spre al treilea..am studiat si continui sa studiez de unul singur..si imi place sa cred ca progresez destul de repede si de bine... Partea cu exersatul este in felul urmator ,. dupa parerea mea : ai nevoie de ceva exercitii sa-ti incalzeasca degetele max 10 min si ceva exercitii de game..... dar taote inglobate in max 10 min.... Ceea ce este foarte important este sa te apuci sa canti..orice sa inveti sa citesti o partitura ,iar apoi s-o canti corect.... asta inseamna sa te educi muzical si canti... pt toti de pe forum aia cu intre 5-10 ore pe zi (nu recomand e obositor , iar creierul nu va asimila decat lucrul a 2 max 3 ore ..implicand restul ca fiind timp pierdut aiurea) vreti incalzire zdravana???? oka jucativa cu Toccata si Fugue in D minor (Bach pentru cine nu stie).

 

Asta e parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu de de obicei fac in fiecare zi:

 

- 20 Min - Warm-Up,

- 80 Min - Game, Majore, Minore Harmonice si Melodice, si cele 5 Modurii de Pentatonice,

- 60 Min - Arpeggios

- 60 Min - Solfegii

- Si mai fac cate un tapping cand ma apuca ,

 

Dupa toate asta bag un backing track si ma apuc si improvizez...

Link to comment
Share on other sites

Daca mi se permite si mie o parere.... Cant la Chitara de 2 ani anul asta mergand spre al treilea..am studiat si continui sa studiez de unul singur..si imi place sa cred ca progresez destul de repede si de bine... Partea cu exersatul este in felul urmator ,. dupa parerea mea : ai nevoie de ceva exercitii sa-ti incalzeasca degetele max 10 min si ceva exercitii de game..... dar taote inglobate in max 10 min.... Ceea ce este foarte important este sa te apuci sa canti..orice sa inveti sa citesti o partitura ,iar apoi s-o canti corect.... asta inseamna sa te educi muzical si canti... pt toti de pe forum aia cu intre 5-10 ore pe zi (nu recomand e obositor , iar creierul nu va asimila decat lucrul a 2 max 3 ore ..implicand restul ca fiind timp pierdut aiurea) vreti incalzire zdravana???? oka jucativa cu Toccata si Fugue in D minor (Bach pentru cine nu stie).

 

Asta e parerea mea...

 

 

Am doi prieteni Zoli Iambor si Loris Negrut, Astia doi mananca cu chitara in mana la inceput cantau 12-16 ore pe zi si acum minim 6 ore pe zi. studiaza in mod organizat si nu fac varza in stiluri sau metode. nu le rezista nimic.

Edited by cpaulro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cu cat mai mult cu atat mai bine. eu in general uit de sacoal ma scol dimineatas uit sa mananc si iau chitara si stau chiar si pana noaptea tarziu. improvizez ma joc. chitara e o placere. Important e ca in primele 2-3 ore sa faci exercitii seriose la care sa conteze calitatea sunetului si du paia poti sa te rupi in figuri accelerand pe game improvizand si pur si simplu distradute. Daca mai ai prieteni chitarisiti sau\si care au voce intalnitiva cantati rupetiva in figuri imperuna, itrecetiva in talente si distratziva.chitara nu e munca e pasiune, balans si distractie pe cinste.

:o

:o:):(;)->me:)

:D:):)->manicanu,gomez si restu :o->ansilan

 

B):fuckoff:;):tomato:;);)->cocalari

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Anonymous

Daca ai in sange ceea ce faci...nu lasi chitara din mana nici cand mananci nene. In primu rand ca abia dupa vr-o ora de exercitiu te incalzesti cum trebuie, deci daca tu canti 10 min...nu canti chiar de pomana...dar tot p-acolo. Malmsteen nu se ducea la scoala ca sa stea sa cante la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest doremi`

...ajung la 2 ore doar cu incalzirea...(minim o ora game si juma de ora - o ora finger picking.)..inca o ora tema de la scoala de arte si in timpul care imi mai ramane liber cantat de voie(daca imi place o melodie ma apuc s-o invat :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

de fiecare data cand am putin timp liber...si incerc odata ce am inceput sa cand sa nu ma opresc cam orice ar intervenii...desi e cam greu :) ....in fine...in cifre concrete probabil in medie 2.5-3h pe zi.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest j.martinez

de regula repet repertoriul propriu, ca nu cumva sa uit ceva :) si Modurile(game) plecand din cat orice nota. Exersez si recunoasterea treptelor adica a modurilor in alte melodii

Link to comment
Share on other sites

Guest 1st skater guitarist

depinde cat timp ai la dispozitie (OFFTOPIC partial)sau dak mergi undeva de ex pe munte sau in park mai vin si prietenii si parca iti vine sa le canti ceva ... si cand vezi k le place normal k le mai canti si astfel exrsezi :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.