www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton-mahon?


miki
 Share

Recommended Posts

Exista foarte multe tipuri de mahon...unele dintre ele au pretul destul de ridicat (ex Honduras Mahogany), altele au pret foarte mic (ex Nato, care este tot o varietate de mahon)...asadar sub denumirea generica de "mahon" se poate ascunde orice varietate din specia asta...si poate (si aproape sigur) chitara de care ai pomenit tu este facuta dintr-o varietate mai ieftina si probabil si mai "slabuta" din punct de vedere tonal...pentru mai multe informatii despre speciile de mahon uita-te pe www.lmii.com

Link to comment
Share on other sites

in terorie e din mahon....dar si astea sunt pe varietati...lemnul in principiu ar avea aceleasi proprieteti...dar..iti recomand sa te uiti la cort pagelli2..aceleasi chestii...preturi apropiate....si pana la urma..mahonul e mahon..de honduras sau nu..sau stiu eu ce mai varietati....conteaza mult la sustain..mai asteapta opinii si dupa sa te hotarasti...nu arunca cu banii in caini

:)

Link to comment
Share on other sites

sustainul bun al au si chiatrele cu placa de rezonanta facuta din molid

 

corpul , forma , masa , rezonanta proprie ce cavitati are etc..

 

mahonul de oricare are cam aceleasi poprietati , lemn de esenta tare , compact.

 

Favorizeaza inaltele , cu cat este lemnul mai usor cu structura mai "rara" ( nu compacta) ca suna mai plin cu ton mai bogat.Problema ar fi finisarea si ca aceste lemne usoare" sunt sensibile la lovituri se taseaza usor si crapa lacul ...etc

 

Chitara nu-i mobila.Nu te intereseaza in primul rand cum arata de frumos ci cum suna .

 

Eu am o chitara din mahon ce are sustainul cel mai prost !! deci trebuie incercata chitara indiferent din ce-i facuta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.