www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Buget Redus..duh :)


SolDiez
 Share

Recommended Posts

Eh uite ca a venit vremea sa-mi infig si eu degetele intr-o electrica dar banii nu prea sunt...adica mai mult de 500 ron chiar nu pot scoate deci nu-mi recomandati sa mai scot un ban in plus sa iau aia ca-i mai buna :) Cant la chitara de vre-un an si ceva...clasica/acustica cu profesor fac de 1 an in fine ce as putea gasi la banii astia decent? De cantat stiu sa cant tocmai deaia mi-e frica ca nu-mi va placea cum suna una careia unui incepator i-ar fi indiferenta. Vreau sa-mi iau de pe thormann ca mi se par mult mai ieftine decat cele care le gasesc in Romania la pret dublu la mcmusic...cel putin in Constanta au niste scoruri de te doare capul.

Am pus ochii pe asta e in bugetul meu dar ma intreb cum ar suna http://www.thomann.de/gb/dean_guitars_vendetta_xm_gn.htm

Si intotdeauna exista sansa sa nu o prind "buna" dar decat sa dau dublu pe ea la magazinele din oras mai bine imi asum riscul.

Multam anticipat si da am vazut si topicul special dar e cam pustiu si nu prea se inghesuie lumea cu sfaturi :)

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Chitara aia nu suna rau la cati bani e, dar mecanica e super slaba pe ea. De exemplu bridge-ul e facut dintr-un fel de plastic asa ca nu cred ca e o solutie buna pe termen lung. Si inca ceva, este foarte usoara, lemnul nu cred ca e prea grozav, parea de esenta moale. Sfatul meu ar fi sa iti iei ceva mai bun la SH in aceeasi bani. O oferta buna mi s-au parut Epiphone Les Paul Special II care se vand SH in jur de 500 RON.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma cred ca o sa merg pe sh...30 euro ma costa transportu pe thomann si pe la curierii astia din Romania din cate citesc sunt multe tzepe. Dar acum unde gasesc eu pe cineva in Constanta care sa dea un Epiphone LP inafara de site-uri de "matrimoniale"...anyone around here sau trebuie sa ies la cersit? :)

 

le: De asta ce parere aveti? Macar am magazin in oras si nu platesc transportul

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=978

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

wierdguy, imi pare sincer rau ca iti stric vanzarea (asta se intampla cand iti faci reclama in afara micii publicitati), dar chitara aia pe care o vinzi tu nu merita banii aia. Am avut si eu stagg, mai bun decat aia si abia l-am dat cu 3 milioane, am o cunostinta care avea stagg de 10 milioane si l-a dat cu 4. Unde mai pui ca respectivul model are marea problema ca nu e deloc stabil, te loveste cu headstock-ul in cap daca nu tii grif-ul cand canti in picioare.

De chitara domnului Rig nush ce sa zic, ca nu cunosc modelul, dar chitarile facute in Coreea sunt peste cele din China sau Indonezia (adica orice chitara sub 15 milioane... cred)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

nu`mi strici mie vanzarea. Daca proprietaru vrea sa o vanda cu 5 mil...e treaba lui. Pe mine m`a rugat doar sa il ajut sa o vanda si sa pun pe rgc anuntu.

 

Le: scuze pentru offtopic.

 

Ziceai ceva de thomann: Beware: la mine a durat o luna sa`mi aduca 2 ampuri. Au fost sarbatorile...dar chiar asa? Am dat comanda pe 6 decembrie, au venit pe 7 ianuarie... Era doar un sfat...:))

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Offtopic must be really fun but this is not an offtopic topic...please I need help...actually just some advices.

 

eu am un epi les paul special 2 negru cu doza din bridge schimbata cu un schaller,o dau cu tot cu husa strap si cablu.sunt din cta dar nu stau decat 2 zile pe luna efectiv acolo...dc te hotarasti in directia asta let me know si fac un efort sa vin la sf saptamanii asteia sa vezi chitara.

Link to comment
Share on other sites

^^Well sounds good...de husa si cablu n-am nevoie ca am sa-mi pun si-n cap, chitara e importanta :) Pret? Eventual poze, un sample sa-mi fac niste pareri. :)

sample mai greu k sunt in delegatie..iar chitara e in ap la buc..poze la fel..da pot pune pe cineva sa o pozeze...nu are schimbari majore de look...doar capace negre de plastic la doze, si doza de bridge schimbata...cateva zgarieturi minore pe spate de la curea...nasturi prostii....nimik serios grav sau de speriat...eu ma gandeam la 500 neg...dar dc nu vrei nici husa nici cablu nici strap 450 si e a ta cu un set de corzi noi bonus..promit k revin curand cu niste poze cu inculpata..iar de sunat sa stii k suna mult peste una stock pt k doza noua e incomparabil mai buna decat cea veche...a da si e cu 4 fire..dc vrei iti poti pune un mini switch sa o splitezi sa ai si single coil...pe mine nu m-a durut capu...suna f pe inalte si asa...cand ii fac poze ii deschid un topic la mica publicitate si te anunt.

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut rost de 1 milion azi...deci se pare c-o sa-mi mai ramana si bani de amp daca ar fi sa o iau pe a ta. Ok dude mai vorbim atunci.

Si pentru restul forumistilor: Ce recomandati o chitara mai buna sau lp-ul si un amp modest? Duc lipsa de experienta in domeniul electrice n-am cantat decat de cateva ori la studio pe una.

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut rost de 1 milion azi...deci se pare c-o sa-mi mai ramana si bani de amp daca ar fi sa o iau pe a ta. Ok dude mai vorbim atunci.

Si pentru restul forumistilor: Ce recomandati o chitara mai buna sau lp-ul si un amp modest? Duc lipsa de experienta in domeniul electrice n-am cantat decat de cateva ori la studio pe una.

 

In banii astia cred ca Epiphone e cea mai buna alegere. Nu stiu ce chitara chiar si SH ai gasi in 6 milioane. Mai bine ia chitara asta si mai strangi ceva bani si iti iei mai incolo un amp mai ok in functie de cati bani o sa ai.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Am mai vorbit cu un amic si el zice la fel...epiphone ramane

 

inca avea doza originala de bridge, doar ce ii pusesem capacele de doze si o frechezuiam...dif sesizabile in aspect nu sunt, doar k asta noua are gauri de imbus pt reglaj, iar cea originala avea capete de surub...la sunet se "vede" diferenta

post-3986-1200326755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.