www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglaj Octava


Maarkky
 Share

Recommended Posts

Salut. Am o chitara Epiphone les paul standard... cand mi-a venit.. avea corzi de 010 si stateau prea tensionate pt obisnuinta mea.. si deci le-am schimbat:) Punand corzi de 09 , le-am lasat si mai jos ,fiind ridicate deasemenea, din fabrica, prea sus. Si le-am lasat cat am crezut de cuviinta ; Apoi cand am acordat am observat ca octava de la mi e aproape fa :|.. si asta doar la coarda mi , restul sunt aproape perfecte ( mi subtire). Am vazut ca am la fiecare coarda.. niste kestioare.. nu stiu cum se numesc.. pe cealalta kestie care am lasat-o in jos :)) nu ma pricep la denumiri.. oricum , daca va pricepeti spuneti-mi va rog ce trebuie sa strang sau sa dau drumul ca sa nu mai falseze k e deranjant la anumite melodii. mersi :) bafta

Link to comment
Share on other sites

 

 

muti calusul acela mic prin care trece surubul pana-n capat catre cordar .Daca tot nu ai octava tensionezi coarda (fin) peste acordaj si apesi cu degetul tare in jos chiar langa calus ca sa se franga coarda. Si iarasi controlezi.Cand coarda se "frange" dupa un timp va tyrebui sa reglezi in sens invers catre doze .

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca reglajul octavei se face cu coarda perfect acordata, trebuie tot timpul sa verifici unde esti, iar slabind si tensionand coarda nu prea vad o solutie, dar poate ma insel. La mine se misca perfect, si inca n-am simtit sa se duca shurubul, poate in timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu stiu ca reglajul octavei se face cu coarda perfect acordata, trebuie tot timpul sa verifici unde esti, iar slabind si tensionand coarda nu prea vad o solutie, dar poate ma insel. La mine se misca perfect, si inca n-am simtit sa se duca shurubul, poate in timp.

 

detensionezi coarda , reglezi surubul si apoi tensionezi coarda si o acordezi ...si tot asa incetisor.S-ar putea sa nu gasesti surub sa inlocuiesti si mai rau se distruge fiketul din calusul-ul mobil.Si nu gasesti numai calus complect .

 

De exemplu la Strat am nisre suruburi lungi de 2,7mm cu pas dubios ( nu-i pas metric) .Nu gasesc un surub nici ptr "lagarul" bratului am introdus folie de cupru ca sa nu joace bratul. , iar strungari nu mai gasesc ca si inainte vreme.

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de intonatie aici, nu?

Daca da, as avea si eu o intrebare.

Am citit din linkurile puse de unii useri aici si din alte surse si am gasit doua variante asupra "intonatiei corecte":

- una zice sa ajustezi intonatia a.i. coarda normala apasata pe tasta 12 sa sune exact ca si armonic pe tasta 12

- cealalta spune ca pe coarda libera trebuie sa sune exact ca pe tasta 12 armonic.

 

Care dintre cele doua variante este corecta?

Pe un tuner digital cred ca in mod normal apar diferente "fine" intre coarda libera si coarda pe tasta 12, asa ca, dupa care te iei, fata de armonic, ca sa ajustezi intonatia cum trebuie?

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de intonatie aici, nu?

Daca da, as avea si eu o intrebare.

Am citit din linkurile puse de unii useri aici si din alte surse si am gasit doua variante asupra "intonatiei corecte":

- una zice sa ajustezi intonatia a.i. coarda normala apasata pe tasta 12 sa sune exact ca si armonic pe tasta 12

- cealalta spune ca pe coarda libera trebuie sa sune exact ca pe tasta 12 armonic.

 

Care dintre cele doua variante este corecta?

Pe un tuner digital cred ca in mod normal apar diferente "fine" intre coarda libera si coarda pe tasta 12, asa ca, dupa care te iei, fata de armonic, ca sa ajustezi intonatia cum trebuie?

este vorba de reglajul octavei

 

INTONATIE inseamna in cel mai bun caz cu mare indulgenta acordajul chitarei

 

DEX

 

intonatie :

 

-ii substantiv feminin = 1) variatie a vocii in timpul vorbirii 2(muz) emitere corecta a inaltimii sunetelor cu vocea /fr intonation/

 

 

cum a descris colegul armonica fret 12 trebuie sa fie de aceiasi inaltime cu coarda apastata fret 12 in acest caz OCTAVA este reglata si fara a fi chitara acordata .

 

Dupa ce ai reglat toate octavele ptr cele 6 corzi urmeaza acordarea chitarei

 

dupa ce ai acordat chitara poti sa iei intonatia corecta pentru o piesa muzicala.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.