www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Organizare Concert :idei, Sfaturi,etc


Guest illidan
 Share

Recommended Posts

Guest illidan

salut rgc,

 

sunt din pitesti si de mult vreau sa organizez un concert in pitesti. am vb cu profa mea de contabilitate si mi-a spus k poate sa-mi obtina audienta la primar, dar e o singura problema nu stiu ce documentie sa-i prezint primarului :) .

va rog ajutati-ma cu idei sugestii ... orice e binevenit. salut si those about to rock we salute you :)

Link to comment
Share on other sites

audienta la primar poate sa obtina oricine care are varsta peste 18 ani. daca nu la primar la vice primar. pai documentatia ar fi asa:

banii

sala inchiriata

banii

egoul primariei

banii

inchirierea scule firma sonorizare

banii

ev o kestie in care e implicata si sa dea bine ca sprijina avantul revolutionar al tineretului

banii

marile vedete care o se le cante la public si la fetele din sala, piata, canion.

Link to comment
Share on other sites

salut rgc,

 

sunt din pitesti si de mult vreau sa organizez un concert in pitesti. am vb cu profa mea de contabilitate si mi-a spus k poate sa-mi obtina audienta la primar, dar e o singura problema nu stiu ce documentie sa-i prezint primarului :) .

va rog ajutati-ma cu idei sugestii ... orice e binevenit. salut si those about to rock we salute you :)

documentatie

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Nu stiu cat de valabila e chestia pt Ro, dar exista niste chestii unanim valabile:

 

1) iti trebuie o "venue" unde se tin de obicei concerte, pt ca alea au din start aprobare de functionare in acest sens.In cazul in care tii un "Open Air" iti trebuie si autorizatie de la Primarie, Politie, Pompieri si mai stiu eu ce...

2) Iti trebuie bani. Daca nu ai bani, iti trebuie sponzori. Ca sa obtii sponzori, trebuie sa fii persuasiv si sa ai tupeu si anduranta.

3) Trebuie sa ai muzicanti (adica trupe sau solisti care sa cante pe scena). Cu ei trebuie sa te intelegi asupra gajului: din nou bani

4) Afise -> Bani

5) Bilete-> Bani

6) Amplificare, monitorizare, microfoane (daca nu aduce vreo trupa toate acestea) -> Bani

7) Personal care sa le care, plus inca unul caruia i-e lene sa care scule si care se autointituleaza "sunetist" -> Bani

 

In general e bine sa incepi prin a da telefoane pe la toate chestiile amintite mai sus, pt a-ti stabili un buget. In multe cazuri, Primariile ofera si o mica subventionare, mai ales daca ai "pile" si poti prezenta concertul ca pe o necesitate culturala pt orasul respectiv.

 

Eventual contacteaza-l pe Morrisson (colegul nostru de forum Metalhead) si ia-ti sfaturi de la el, ca stie multe...

 

Bafta si sper ca am reusit sa te ajut cu ceva.

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.