www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz La Primul Fret?


Squier
 Share

Recommended Posts

de ceva timp,am patit-o destul de ciudat.la fiecare coarda apare un fret buzz infiorator la primul fret.nota fa de la primul fret al primei corzi(cea subtire)nici nu se mai aude.

am verificat gatul,este drept.am verificat de 2 ori sa fiu sigur

floydul nu a avut niciodata probleme si sta perfect paralel.

nu stiu cum sa o rezolv si as aprecia ajutorul cunoscatorilor.

e vorba de un ibanez rg 370 dx bk cu care nu am avut niciodata probleme.

evident ca mai am 23 de taste functionale :) glumesc

 

ps:pt tineretul site-ului:va rog ,nu imi spuneti ce sa fac cu "teava" din gatul chitarei.fara suparare vreau sa aflu repede si eficient cauza probabila sa pot sa trec la exersat iar.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

chestia asta mi s-a intamplat si mie... (pe un ibanez rgr320ex)

 

ai incercat sa ridici un pic floydul? eu asa am facut si a mers

Link to comment
Share on other sites

de ceva timp,am patit-o destul de ciudat.la fiecare coarda apare un fret buzz infiorator la primul fret.nota fa de la primul fret al primei corzi(cea subtire)nici nu se mai aude.

am verificat gatul,este drept.am verificat de 2 ori sa fiu sigur

floydul nu a avut niciodata probleme si sta perfect paralel.

nu stiu cum sa o rezolv si as aprecia ajutorul cunoscatorilor.

e vorba de un ibanez rg 370 dx bk cu care nu am avut niciodata probleme.

evident ca mai am 23 de taste functionale :) glumesc

 

ps:pt tineretul site-ului:va rog ,nu imi spuneti ce sa fac cu "teava" din gatul chitarei.fara suparare vreau sa aflu repede si eficient cauza probabila sa pot sa trec la exersat iar.

Ba te rog sa incerci sa "relaxezi" un pic teava, macar ca sa vezi daca ajungi undeva ... am vazut un caz (oribil de fapt) unde, la umezeala, s-a curbat un git exact in portiunea primelor taste... daca chiar vezi ca nu se intimpla nimic, si gitul zici ca e drept, cea mai usoara solutie este sa bagi o "pana" sub prag - poate fi cam din orice material, si incearca f. subtire mai intii, eu de exemplu am taiat o fisiutza dintr-o coperta de dosar (era carton, sau poate cu ceva plastic impregnat), foarte simplu, cu o foarfeca.....dai jos pragul, daca e Floyd scoti suruburile, daca e "normal" il dai jos cu grija (in caz ca e tinut in puncte)... oricum toata ursaria va fi tinuta la loc de presiunea corzilor pe prag...

"Cauza probabila" eu nu ti-o pot spune sigur decit daca ma uit la chitara.

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Ba te rog sa incerci sa "relaxezi" un pic teava, macar ca sa vezi daca ajungi undeva ... am vazut un caz (oribil de fapt) unde, la umezeala, s-a curbat un git exact in portiunea primelor taste... daca chiar vezi ca nu se intimpla nimic, si gitul zici ca e drept, cea mai usoara solutie este sa bagi o "pana" sub prag - poate fi cam din orice material, si incearca f. subtire mai intii, eu de exemplu am taiat o fisiutza dintr-o coperta de dosar (era carton, sau poate cu ceva plastic impregnat), foarte simplu, cu o foarfeca.....dai jos pragul, daca e Floyd scoti suruburile, daca e "normal" il dai jos cu grija (in caz ca e tinut in puncte)... oricum toata ursaria va fi tinuta la loc de presiunea corzilor pe prag...

"Cauza probabila" eu nu ti-o pot spune sigur decit daca ma uit la chitara.

Succes! :)

multumesc tuturor pt ajutor.am rezolvat usor cu "teava" :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.