www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power/progresiv/melodic/metal :)


 Share

Recommended Posts

De curand am mai terminat o piesa si lucrez la partea II-a. Din pacate nu are inca basul facut dar va urma...O postez asa in ideea ca se mai poate interveni pe ici pe colo pana cand va fi gata si basul functie si de parerile eventualilor ascultatori.

Deci asytept pareri;critici de orice fel; sfaturi; alte idei; etc...

The_circle_of_ilussions__partea_I_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

trecerea de la intro la partea cu overdrive trebuia so faci mult mai rapid...parerea mea...e sunetul ala de mijloc..care pare un white noise deranjant....

intro mi se pare o gama...o progresie....mai modifica-l ....da-i oleaca de culoare....

si apoi partea dupa intro...(mijto solo :)) are anumite parti care mi se par cunoscute...nush de ce....o fi doar o parere...scuze daca gresesc....

trebuie pusa o voce mijto gen dimmu:D..din moment in moment asteptam sa inceapa sa urle careve peacolo...

in rest super fain..

cu ce program lucrezi?

Link to comment
Share on other sites

trecerea de la intro la partea cu overdrive trebuia so faci mult mai rapid...parerea mea...e sunetul ala de mijloc..care pare un white noise deranjant....

intro mi se pare o gama...o progresie....mai modifica-l ....da-i oleaca de culoare....

si apoi partea dupa intro...(mijto solo :)) are anumite parti care mi se par cunoscute...nush de ce....o fi doar o parere...scuze daca gresesc....

trebuie pusa o voce mijto gen dimmu:D..din moment in moment asteptam sa inceapa sa urle careve peacolo...

in rest super fain..

cu ce program lucrezi?

Cand am gandit piesa am luat in calcul si varianta cantarii ei live cu 2 chitari; banuiesc ca te referi la partea de clean (intro) und

intr'adevar trece cam tarziu in partea de drive (am vrut sa fac un fel de fade in) si din motivul de mai sus (sa am un ragaz cand shimb patch'ul) si pe considerentul ca partea de c;lean cat si cea imediat urmatoare le'am gandit ca fiind chitara I. Intro'ul este o progresie de acord'uri arpegiate din care face parte sau in legatura cu linia melodica de baza (chitara II) deci pe intro nu o sa mai insist...Piesa am facut'o in cubase sx (de la un prieten ) sunt noob la inregistrat in astf de prg da' sper sa invat mai multe...

Despre voce; cam greu cu asta...lipsa de vocali pe la noi e cam mare da' ar fi binevenita daca as gasi...Mersi de parere!

Rock ON!

Link to comment
Share on other sites

Riff-ul este foarte bun. Mai lucreaza putin la partea de solo sa sune mai plin, mai baga eventual o chitara la terta sau cvinta pe alocuri. In rest mie mi-a placut.

Da-i inainte cu coarda :)

 

Mersi de aprecieri.

Mai am de lucrat la anumite pasaje solo unde am sesizat si eu anumite anomalii de tempo sau de executie; practic sa le trg din nou...dar momentan nu am timp si am si probleme destul de mari cu latenta; trebuie sa cant cumva "anticipand" tempo'ul ca sa fie pe timp (am si o placa de sunet de cacao). Despre armonizari terta/cvinta/septima...etc ai dreptate ca ar suna nu numai mai plin dar si mai bine; dar exclud si varianta asta; ptr ca ar insemna sa am pasaje cu 3 chitari iar piesa e facuta nuimai ptr 2, avand in vedere catarea ei si live. :)

Link to comment
Share on other sites

Intro-ul eu l-as canta altfel... par niste arpegii oprite prea devreme... incearca sa canti primele 3 note iar ultimul sa-l iei ca interval armonic. Place mult tema de pe riff, dar pastreaz-o doar ca tema... incearca repetarea ei ca raspuns la prima parte... o idee buna ar fi sa o canti la octava... in rest... misto... keep up the good work, cand va fi gata, presimt ca va fi o piesa pe care am sa o am pe player :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Intro-ul eu l-as canta altfel... par niste arpegii oprite prea devreme... incearca sa canti primele 3 note iar ultimul sa-l iei ca interval armonic. Place mult tema de pe riff, dar pastreaz-o doar ca tema... incearca repetarea ei ca raspuns la prima parte... o idee buna ar fi sa o canti la octava... in rest... misto... keep up the good work, cand va fi gata, presimt ca va fi o piesa pe care am sa o am pe player B)

 

Pai se pare ca aveti dreptate cu intro-ul ala... :) si o sa ma gandesc cum sa-l modific fara sa-i schimb structura. Initial am vrut sa sune mai simplu: melancolic-sumbru spre ambiguu... :) dar se pare ca a iesit cam monoton.

Despre cantatul la octava banui ca va referiti la riff-ul care merge cu a ii-a chitara si nu la cel imediat dupa intro. O sa incerc si asta sa vad cum suna. :)

Partea a ii-a a piesei va contine o tema de le gatura cu prima parte; dar nu va fi una din cele doua teme principale si m'am gandit la tema de la minutul 2:47 + niste teme asemanatoare melodic dar va fi diferita ca structura.

 

Multumesc de pareri! :(

Link to comment
Share on other sites

cul piesa, trage-i repede niste bas si niste clapa mai consistenta ca merita :)

 

Pai astept si io nerabdator sa-mi traga basul un prieten (basar de meserie) da' trebuie sa sa'l pistonez mai insistent ca mai are repetitii/proiecte cu trupele lui si e si cam puturos... :) . Clapar nu cunosc decat unul care e dispus sa ma ajute da' si asta e destul de ocupat (daca vreun coleg de'al nostru vrea sa ma ajute as fi recunoscator). Oricum basul trebuie sa "apara" cat mai repede zic io.

:)

Link to comment
Share on other sites

E misto mai sunt unele chichitze.

 

Tonul de chitara cu ce e facut, imi place tare mult. Toba de bass ar merge data mai incet, si trecerea la distorsiune a fost prea lenta, a zis "pfffff... asta-i tot?".

Dar rifful e foarte marfa si sunt ceva skillz acolo.

 

Tobele sunt facute de un prieten tobar de meserie dupa ce am tras piesa pe metronom si curios ca mie mi se pare ca se aud cam incet... :)

Tonul e obtinut in totalitate dintr'un boss gt6 cu patchuri nemodificate (n'am apucat inca sa'l personalizez)+ marshall avt50+chitara ibanez. Un prieten mi'a zis ca nu'i place ptr ca nu suna destul de dur si am hotarat ca pe partea II'a sa bag la lucru un eq mxr. Multumesc!

Mai astept idei legate de structura piesei sau de sound.

Link to comment
Share on other sites

Pai astept si io nerabdator sa-mi traga basul un prieten (basar de meserie) da' trebuie sa sa'l pistonez mai insistent ca mai are repetitii/proiecte cu trupele lui si e si cam puturos... :) . Clapar nu cunosc decat unul care e dispus sa ma ajute da' si asta e destul de ocupat (daca vreun coleg de'al nostru vrea sa ma ajute as fi recunoscator). Oricum basul trebuie sa "apara" cat mai repede zic io.

:)

daca nu t deranjeaza vb si io cu un preten clapar sa bage ceva pe piesa ta, asa for fun :) ...e ff obsedat de prog omu

Link to comment
Share on other sites

daca nu t deranjeaza vb si io cu un preten clapar sa bage ceva pe piesa ta, asa for fun :( ...e ff obsedat de prog omu

 

:) Sa ma deranjeze...?! Pai ti'as fi foarte recunoscator omule! Va cinstesc si cu bere din belsug cand o sa trec prin Buc. In oraselul nostru simtim din plin lipsa vocalilor si a claparilor... :)

Multam si vezi cum il convingi sa bage ceva! :)

Link to comment
Share on other sites

super tare man.. suna super profi` keep up the good work :)

 

 

 

ps: imi semana foarte mult cu Dream Theater - Octavarium - Never Enough min 4:30 (Cam pa`acolo...)

 

Multam de apreciere!

In acelasi timp stau acum si ma gandesc ca intradevar aduce ceva cu piesa amintita de tine... :) ceea ce nu prea imi convine da' acu n'o sa o mai modific ptr ca sunt cu constiinta impacata ca nu am incercat sa copiez pe cineva (chiar ca'mi place si mie mult DT) pe vreuna din piesele mele. Din pacate sau din fericire si subconstientul meu se pare ca lucreaza independent de vointa mea fiind influentat in ce cant de piese saau trupe preferate. De multe ori abandonez idei de piese tocmai ptr ca realizez ca seamana cu vreo piesa cunoscuta...

:)

Link to comment
Share on other sites

Multam de apreciere!

In acelasi timp stau acum si ma gandesc ca intradevar aduce ceva cu piesa amintita de tine... :) ceea ce nu prea imi convine da' acu n'o sa o mai modific ptr ca sunt cu constiinta impacata ca nu am incercat sa copiez pe cineva (chiar ca'mi place si mie mult DT) pe vreuna din piesele mele. Din pacate sau din fericire si subconstientul meu se pare ca lucreaza independent de vointa mea fiind influentat in ce cant de piese saau trupe preferate. De multe ori abandonez idei de piese tocmai ptr ca realizez ca seamana cu vreo piesa cunoscuta...

:)

si io patesc des treaba asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

felicitari pentru piesa, mi-a placut foarte mult. ma bucur ca mai sunt oameni care iubesc rockul/metalul prog. si eu patesc la fel, dream theater e ca un drog de care nu poti sa te lasi si eu ma trezesc ca fac constructii si pasaje care aduc a dream theater...nu iti face probleme, nu te acuza nimeni de plagiat (cel putin eu, care inteleg fenomenul). bafta si mai pune piese!

Link to comment
Share on other sites

Departe de mine gandul de a te acuza de plagiat. Cum am mai spus (sau nu) am ramas mut cand am ascultat piesa ta.. e super tare!.. Succes in continuare.

 

Si eu patetsc de multe ori sa ma chinui cateva zile la niste pasaje si sa vad ca sunt parca rupte din DT :)

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

Departe de mine gandul de a te acuza de plagiat. Cum am mai spus (sau nu) am ramas mut cand am ascultat piesa ta.. e super tare!.. Succes in continuare.

 

Si eu patetsc de multe ori sa ma chinui cateva zile la niste pasaje si sa vad ca sunt parca rupte din DT :)

 

:) ok; multumesc de sustinere! Nici nu banuiam eu cati colegi iubitori de prog am pe forum si asta ma bucura mult!

:)

Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru piesa, mi-a placut foarte mult. ma bucur ca mai sunt oameni care iubesc rockul/metalul prog. si eu patesc la fel, dream theater e ca un drog de care nu poti sa te lasi si eu ma trezesc ca fac constructii si pasaje care aduc a dream theater...nu iti face probleme, nu te acuza nimeni de plagiat (cel putin eu, care inteleg fenomenul). bafta si mai pune piese!

 

Multumesc! :)

Cam asa e si pentru mine cu "drogul" DT si nu pre trece zi in care sa nu'i ascult...

Uite mai pun ceva mai diferit tot fara bas deocamdata; asa spre 80's zic io (ascult destul de mult si heavy anii 80: Van Hallen; Whitesnake; Def Leppard; Rush,Kiss,Saxon, etc ) si as fi curios si de parerile voastre ca am pus la niste prieteni piesa si astia s'au pus pe ras si au zis aproape in cor (de parca s'ar fi vorbit inainte) :" Ce dracu'i ba asta; Compact ?!" si m'au gasit toti dracii... :) Trebuie sa mai spun ca pot numara pe degete de cate ori am ascultat Compact si aia nu a fost niciodata din proprie initiativa...Sper sa nu fiti de acord cu prietenii astia; dar daca o sa constatati ca au dreptate sa nu va sfiiti sa.. :)

ROCK&PROG!!!

Hang_in_the_past.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca o chestie, nu stiu daca e doar de la boxele mele, dar tomurile care se aud la unele breakuri parca nu suna destul de bine, se aud mai multe ca niste batai in toba de bass. E doar vorba de microfon si eq (cred, nu m-am ocupat niciodata cu inregistrat tobe, dar stiu cum trebuie sa sune ca lucrez cu sampleuri).

Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie, nu stiu daca e doar de la boxele mele, dar tomurile care se aud la unele breakuri parca nu suna destul de bine, se aud mai multe ca niste batai in toba de bass. E doar vorba de microfon si eq (cred, nu m-am ocupat niciodata cu inregistrat tobe, dar stiu cum trebuie sa sune ca lucrez cu sampleuri).

 

Am ascultat si eu ceva mai atent si chestia asta parca o sesisez pe la min 1:46; 2:03 unde au parca o tenta de "bas" (poate o fi folosit vreun cazan i don't know... :) -nu's expert in tobe) tamurile alea...la restul trecerilor pe tamuri nu mi se pare sa se confunde cu toba de picior...

 

PS : Ilun; daca citesti cumva poti sa'mi zici daca ai vorbit cu prietenul tau despre clapa aia...?

ThX! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.