www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare !


Guest simpson

Recommended Posts

Guest simpson

Salut!!! SUNT INCEPATOR !!!Nu stiu daca am plasat bine topicu', dar fie :) . tocmai am primit ieri cadou; kit CLIFTON

(made in china) este copie strat plus + amp de 10w, achizitionat de la PLUS, 2 ciudatenii de intrebari :)

1. Spuneti-mi parerea voastra despre chitara (daca e buna... si alte vrajeli)

2. Am incercat o multime de setari... se aude numai clasic si acustic, cum fac sa se auda sunetul distorsionat, adica stiti voi (rock, metal etc) pls.. tell me.. am nevoie de un efect ceva sau ce ?...

Edited by simpson
Link to comment
Share on other sites

saliu :) n-am incercat chitara in cauza, deci nu pot spune cat de buna e...dar probabil ca la pretu' ei nu e cine stie ce, dar e o chitara buna pentru inceput, sa inveti pe ea.primul lucru de luat in considerare ,zic eu, ar fi sa mergi la un tip care se pricepe la chitare, sa vorbesti cu un prieten sau ceva, care te poate ajuta cu un setup, daca e nevoie...sa o testeze un pic, sa vada daca are cumva gatul stramb, sa vada cum sunt tastele, cordarul, etc.apoi o alta chestie ar fi sa-ti schimbi corzile cu ceva bun (D'addario, Ernie Ball etc.), deoarece pe chinezariile cu care vine chitara n-o sa canti prea mult timp... :)

daca vrei sunet distorsionat, si daca ampu' nu are canal de drive, ai nevoie de o pedala de distorsion sau de un procesor de efecte :( faza e ca dintr-un procesor poti scoate mai multe sunete, ai o varietate mare de efecte, pe langa distors (flanger, chorus, delay, reverb etc.)...

pentru alte nelamuriri mai arunca un ochi si pe la sectiunea pentru incepatori B)

bafta si spor la cantat :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

vin si eu cu inca una si am nevoie de ajutorul vostru. de 3 ani cant pe o clasica veche de 30 si ceva de ani cu corzi de acustica. stiu ca o poate vatama dar chitara asta e ca un tanc si am pe ea super light gauge(008) si nu sunt probleme. totusi nu mai suport limitarea asta pt ca eu cant in general melodii care nu suna pe asa ceva si nici nu am destule taste( malmsteen, vai, iron maiden, mayhem, satriani, metallica...-ati prins ideea). neavand cu ce sa cant...mi-am rupt ghearele cu chitara asta si chiar daca am exersat pana imi ies destul de bine cantecelele cred ca am ajuns la o limita. de ce nu am facut-o mai devreme? banii. am de ales intre un squier affinity care e 480 de lei fara nimic pe el(nici curea nici cablu) sau un set ibanezgrx40j(mini de 10 w, curea bla bla) care e 700 de lei. ma gandesc ca ibanezul se preteaza mai mult la viteza si in plus am unde sa o amplific. insa squierul e mai ieftin dar nu am unde sa o amplific. toti posesorii de astfel de ibanez spun ca e mai buna decat squierul si ca merge foarte bine la metal. daca are cineva sau daca a cantat cineva pe ea, ce crede? merita sa fac un efort si sa mai astept pana am bani de ibanez sau sa ma duc imediat sa iau un squier cu banii pe care ii am acum? totusi nu vreau sa zdrangan cu ea la rece, cu atat mai mult cu cat imi iau si un zoom G1. inteleg ca sunt ieftine si poate nu suna atat de bine dar nu am altceva. ibanez gasiti pe mcmusic.com

 

am mai gasit un beringer cu amp de 10 si tot tacamu la 450 de lei. imi dau seama ca e un ***** de chitara insa...ar merita? putina calitate nu ar strica totusi pt ca am cativa ani de cantat

Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat GRX, in schimb am un Ibanez GRG170DX care merita toti banii...iti recomand cu toata caldura acest model...am scris si un "review" despre ea la recenzii scule..poti sa afli acolo , pe larg parerea mea despre acea chitara...o gasesti la MCMusic cu 800 de ron...in schimb , daca nu iti propui sa folosesti unitatea de tremolo (care nu e prea stralucita pe GRG, nefiind un locking tremolo) iti propun Ibanez RG321MH...asta e 1050 Ron tot la MCMusic...stiu ca sumele sunt un pic mai mari decat cele propuse de tine dar te asigur ca e mai bine sa investesti intr-o chitara cat mai buna pe care sa o poti folosi cativa ani...

Link to comment
Share on other sites

Ok.. :) In legatura cu intrebarile tale...la prima intrebare nu poti sa iti raspund...insa asa cum spunea un alt user, un setup facut bine poate sa o imbunatateasca foarte mult la capitolul playabilitate...iar despre amplificator cauta un buton mic pe acolo deasupra caruia sa scrie OD, Overdrive sau un potentiometru de Gain...

Link to comment
Share on other sites

Guest simpson
Ok.. :) In legatura cu intrebarile tale...la prima intrebare nu poti sa iti raspund...insa asa cum spunea un alt user, un setup facut bine poate sa o imbunatateasca foarte mult la capitolul playabilitate...iar despre amplificator cauta un buton mic pe acolo deasupra caruia sa scrie OD, Overdrive sau un potentiometru de Gain...

 

am gasit e unu mic si alb :) scrie gain.. l-am setat la maxim.. si se aude distors :).. abia abia :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi2014
am gasit e unu mic si alb :) scrie gain.. l-am setat la maxim.. si se aude distors :) .. abia abia :(

 

Man, am exact acelasi Clifton (albastru inchis B)) Distortul il auzi daca dai pe casti, ca sa il auzi din amp tre sa dai la maxim..si volumu si gainu...nu iti recomand sa incerci...(ma mir ca mai aveam geamuri dupa..)

 

Daca afli noutati de setari ma anunti si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest simpson
Man, am exact acelasi Clifton (albastru inchis :) ) Distortul il auzi daca dai pe casti, ca sa il auzi din amp tre sa dai la maxim..si volumu si gainu...nu iti recomand sa incerci...(ma mir ca mai aveam geamuri dupa..)

 

Daca afli noutati de setari ma anunti si pe mine :)

 

da omule.. te anunt de indata ce aflu mai multe informatii despre chitara.. si setari etc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.