www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Squire Bullet


Guest tonkpils
 Share

Recommended Posts

Guest tonkpils

Mi-am cumparat si eu un squire bullet acu cateva zile( prima mea chitara electrica) si am incercat sa cant la ea.amplificarea o fac prin calculator . am observat ca sunetul se aude doar la volum 9 si 10, butoanele de tone nu merg ,la fel si tremelo-ul.de aseamenea la Mi(2) si Re se aude un bazait destul de enervant.

E posibil ca amplificarea sa nu fie destul de buna ? adik imi trebuie un preamp ?(ca fire folosesc un jack-jack(stagg) si un adaptor jack-mufa normala) sau e de la adaptor? :)

Pentru bazait pot sa fac ceva?sa ridic bridge-ul sau altcv?

De asemenea s-a oferit cineva sa imi faca "setup-ul " la kitara dupa sarbatori .dar pt asta trebuie sa am rabdare ceva timp :) .Pot fi toate aceste probleme rezovate prin acel "setup" promis? cel care mi-a promis a zis ca seteaza a detaliat destul de vag pentru mine:"reglare griff ,taste ,doze"

Daca are cineva rabdarea sa imi explice si mie cum sta treaba "live" id-ul meu de mess e nadiru2003.

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

pai... setup-ul ar trebui sa iti rezolve problemele. Cat despre potentiometrele de ton, alea sunt pentru dozele neck si middle parca, asa ca n-au cum sa functioneze daca folosesti doza de la bridge. Si potentiometrul de volum... cam asa functioneaza astea de pe chitarile ieftine si nu numai.

Link to comment
Share on other sites

problema cu poturile de ton am avut-o si io cand ma amplificam prin boxele de calculator...efectul era insesizabil cand ma jucam cu tonurile.ma gandesc ca e din cauza raspunsului in frecventa al incintelor...altfel suna chitara bagata intr-un combo, de exemplu...imediat simti cand invarti tonurile...

cel mai bine ar fi sa-ti iei un combo cat de mic, pentru studiu, sau sa gasesti un preamplificator cu cabinet simulator,sau un procesor smecher.ar mai merge si solutia unui soft pentru chitara...asta daca ai chef sa experimentezi si daca ai si o placa de sunet bunuta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tonkpils

placa de sunet e destull de buna ... poti sa imi recomanzi un preamplificator cu cabinet simulator ? sau un combo? bugetu e cam limitat:( si m-ai cam bagat in ceata cu termenii astia:))

Link to comment
Share on other sites

placa de sunet e destull de buna ... poti sa imi recomanzi un preamplificator cu cabinet simulator ? sau un combo? bugetu e cam limitat:( si m-ai cam bagat in ceata cu termenii astia:))

 

Combo inseamna amplificator cu tot cu difuzoare, ca exista si fara (iti iei separat cabinet, unde cabinetul inseamna boxa cu 1 sau mai multe difuzoare) si ii zice Head. Cabinet simulator-ul este o chestie care simuleaza sunetul care ar iesi printr-un anume cabinet, unii preferand sunetul de 2x12 (cabinet cu 2 difuzoare de 12''), altii sunetul de 4x12, astea fiind cele mai populare pentru chitara.

 

Daca tot canti prin placa de sunet cea mai buna idee ar fi un procesor, cred ca un Korg Pandora sau altul din respectiva categorie ar fi ideal, ar trebui sa aiba si cabinet simulator. Cat despre combo, gasesti si sub un milion la mica publicitate combouri numai bune pentru repetat acasa si anume orice intre 2w si 15w pe tranzistori (Cele pe lampi sunt mai puternice si 15w e deja prea mult pentru acasa. De asemenea sunt considerabil mai scumpe). Bafta!

Link to comment
Share on other sites

pai cel mai bine ar fi, daca esti hotarat sa-ti iei un amp pe care sa repeti, sa te apuci sa te plimbi un pic prin magazine de muzica (mai ales daca stai in Bucale, ai de unde alege, zic eu...) sau sa iei legatura cu oameni care vand combo-uri pe forum.cu 200-300 de lei te scoti, daca vrei scula noua, si chiar mult mai ieftin, cum zicea si Morgan, daca gasesti ceva second-hand.ideea e sa incerci tot ce misca si sa alegi ce-ti place, ce-ti pare tie ca suna mai pe gustul tau :)

la fel si in cazul unui procesor...ideal e sa incerci cat mai multe si, in functie de buget, bineinteles, sa-l alegi pe cel care-ti place B)

personal cred ca un combo mic, ceva de apartament, ar fi foarte bun.acum depinde si de tine...daca vrei sa ai mai multe efecte si vrei sa experimentezi, poti incerca un procesor...daca vrei sa te familiarizezi cu reglajele de ton si nu ai pretentii legate de efecte, atunci un combo cu un drive dragut e perfect :(

dar, cum spuneam, depinde de ce vrei tu sa faci :)

noroc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.