www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iris - La Popas - Versiunea Mea (video)


Killahead
 Share

Recommended Posts

De cate ori nu m-am uitat pe YouTube la diverse coveruri filmate in dormitoare, camere, etc.! Aproape toate au ceva in comun, sunt cantate de oameni mai mult sau mai putin talentati care isi insira gamele in susul si un josul gatului chitarei. Aproape nimeni nu canta riffuri tata, piese c..oase cu mult groove. Si inca ceva: nimeni, dar absolut NIMENI nu face coveruri dupa piese romanesti. Mare pacat, pe bune!

 

"La popas" de pe primul album IRIS e una dintre piesele uitate, piese care au disparut din setlistul lor. O cantau pe vremuri, am si inregistrari live (bootleguri evident) din anii '80 cu ea. Insa probabil din diverse motive au renuntat la ea, cel mai probabil pentru ca pe albumele ce au urmat au avut noi hituri, piese care au prins mai bine la public (ex. "Strada ta" sau "Floare de Iris")

 

Aceasta piesa e fara discutie preferata mea de la ei, imi amintesc cum am ascultat-o vrajit prima data in vacanta dinaintea clasei a 8a, adica in 1988. Era ca bonus pe caseta cu albumul "Nu te opri!", numit in limbaj popular "Iris III". Nu-mi venea sa cred ca o trupa romaneasca e in stare sa compuna asa o capodopera a riff-rock-ului, sunt sigur ca AC/DC, Krokus sau mai recentii Gotthard, Shakra si restul ar fi fericiti sa o aiba in repertoriu (sa nu ziceti ca seamana cu AC/DC, se stie cat de greu e sa compui o piesa simpla si efectiva, chestii complicate stie sa compuna oricine).

 

Am vrut sa fac azi-dimineata un thread de Craciun, dar nu stiam ce sa scriu in el, nu aveam inspiratie, nimic. Atunci m-am gandit sa filmez cu camera de la computer care are si microfon piesa asta, sunt sigur ca unii nu o cunosc. De ce chiar asta? Pentru ca eu am in aproape fiecare luna o "zi Iris", si asta de cand ma stiu. Adica scot vinilurile din raft si cant cu ei, e un exercitiu foarte bun pentru mana, ureche, ritm si groove.

Filmarea asta e si un tribut pentru IRIS, care m-au ales sa cant in deschiderea lor cand eram inca un copil. Acel concert a fost scanteia activitatii mele in acest minunat circ numit show business.

 

Scule folosite: Mr. Hector (sec, fara niciun efect), cablu si chitara. Nimic special deci.

 

Asadar dragi RGC-isti, va urez Craciun Fericit si toate cele bune :)

Si nu uitati sa ascultati mai mult rock romanesc. Ala "de dincolo" vine si se duce, al nostru ramane.

 

@StatMan: te rog sa faci cumva sa vada dl. Ochescu filmarea mea, spune-i ca il salut si ca-i multumesc pentru muzica cu care am crescut si care e in continuare #1 pentru mine. Din cate stiu, el a compus piesa asta.

 

 

Si linkul de pe YouTube, in cazul in care vreti sa lasati acolo un comment:

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Craciun fericit tuturor!

Vezi ca Trooper sunt fani Iris...Au cateva piese tribut pentru Iris! Vezi "Gloria"...Iar X-plod canta cover-uri de la Trooper! :) Asta ca sa-ti dau doar doua exemple din proximitatea imediata!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca stiu de albumul Trooper, il am de cand a aparut. Eu ziceam de YouTube si STRICT de YouTube. Dar mersi pentru raspunsul rapid si informativ.

Daca pot fi sincer cu tine, pe mine nu m-a incalzit prea tare "Gloria", mi-am inchipuit ca va fi mult mai misto cand am auzit ca va aparea. L-am ascultat de multe ori si se aude ca a fost facut prea in graba. Daca l-ar scoate azi sunt convins ca ar suna mult mai inchegat.

 

Totusi, nu de Trooper era vorba aici, ci de felicitarea mea muzicala :)

Link to comment
Share on other sites

Toni nu esti singuru' care crede rifful asta f tare... iar Iris mai are ceva unic...

 

ARE NISTE VERSURI Foarte BUNE! se pare ca in ziua de azi toti se viseaza copii de satriani, petruci, vai, si nimeni nu mai give a shit for lyrics, ba mai mult, sunt putini cei care au curajul sau constiinta sa fie ei insisi...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

C.O.A.I.E. :)

La multi ani Tony!

Doamne, mi-ai adus aminte de niste vremuri .... :)

Iris 1 - cu Nutu si Ochila, cel mai tare cuplu de chitaristi de rock/heavy la vremea aia; si vorbind de ei mi-am adus aminte de albumul Holograf II (ala galben)... mama, ce piese si acolo :)

Aaaaa, iti mai aduci aminte de Rosu si Negru, cu regretatul Tudan, cand cantau Ordean si Ochescu acolo ? Mama, ce legat sunau si aia....

 

Tony, da-i-nainte, da' nu iesi din Iris 1, te rog (adica, la Iris, rezuma-te numai la albumul asta ... :( )

Link to comment
Share on other sites

Mamma mia, this is what I call replies :) Pai hai sa o luam metodic:

 

art vandalay

Draga Relu, eu ti-am zis ca Mr. Hector e o arma undercover. Ca si orice amp serios, trebuie butonat putin mai mult ca unul de serie larga sa zicem. Norocul meu e intuitia muzicala cu care cred ca m-a inzestrat natura. Treaba merge asa: daca vreau un sound, il am deja in cap INAINTE sa incep sa-l caut. Nu cred ca trebuie sa-ti zic tie asta, tu ai unul dintre cele mai bune tonuri de chitara din cate am auzit nu doar pe RGC, ci si in general. Am zis asta doar pentru ca nu e un secret cautarea de tonuri si sounduri (cu toate ca unii chiar fac un mare mister din asta)

 

dass101

Da Dragos, buna piesa. Cum am zis, pe mine m-a spart atunci si recunosc ca o ascult cu si mai multa placere azi, cu urechile de acum. Stii tu ce vreau sa zic!

 

saxoo, Narco & Andrei

Ma bucur ca v-a placut!

 

danzefirelli

Ai perfecta dreptate, IRIS au si versuri foarte bune si usor de retinut. Ok, nu au texte ca Rush, dar Rush deja exista si au textele lor, felia lor, punct. Asa si IRIS au textele lor tipice, si o tin pe-a lor si bine fac. Daca ar avea niste texte super-profunde as incepe sa ma intreb "hey, what the..., cine sunt astia si ce vrea ei?" Deci totul e bine cand se mentine linia, mai ales in Rock/Metal. Am sute de exemple de trupe care au cazut in nas urat de tot schimbandu-si linia sau stilul.

 

Referitor la faza cu "toti se viseaza copii de Satriani, Vai, etc.", treaba sta asa (dupa mine, da?)

 

Nu vreau sa fiu eu cel care aduce vestea rea, dar e foarte probabil sa NU fie asa, adica sa fie sperante desarte.

Asta se intampla din mai multe motive: lene (e mai comod sa speri ca vei fi Vai decat sa studiezi la fel de mult ca si el), lipsa genetica (adica nu ai ureche buna, maini cu degete lungi, dexteritate s.a.m.d.), lipsa de noroc (esti bun, dar nu te vede cine trebuie si anii tot trec), lipsa capacitatii de acomodare la viata muzicala a unei trupe (am vazut chitaristi atat de buni care canta exclusiv acasa, incat pentru o secunda chiar imi venea sa ma las de cantat, si eu ma consider foarte optimist! Ei bine, toti mi-au zis ca nu pot sa lucreze cu alti oameni din diferite motive, nu vreau sa aprofundez acum subiectul, dar motivele sunt de la categoria bizar - "eu sunt cel mai bun de pe Pamant, nimeni nu e la fel de bun ca mine", pana la categoria don't hurt me - "eu vreau doar sa cant acasa, daca ma vede cineva cantand ma blochez si ma pierd, ce vreti de la mine?")

 

In cazul in care sfatul meu valoreaza ceva, pot recomanda abandonarea acestor ganduri in cazul in care se observa ca "dom'le, nu-mi iese, frec for the love of god aia de 2 ani fu.ma.ma-sii si tot suna ca un ciorap" si trecerea la cantatul din placere, din pasiune, cu pasiune. Adica un Priest (din toate perioadele, pentru un "mix" cat mai bun al mainii drepte mai ales. Adica si British Steel, dar si Jugulator), un Maiden (God bless them - sunt cea mai buna scoala pentru un chitarist de Metal), un Sabbath (riffuuuuuuri) sau la naiba, IRIS, Compact (da, COMPACT!!!) sau Holograf. Nu e nimic de ras in asta... Sau uite, Celelalte Cuvinte, din partea mea si Cargo, OCS sau Altaaaaaaaaar :)

 

Lasati G3-urile, nu sunt de recomandat pentru chitaristul obisnuit si treceti la cantat din placere, cum am zis "riffuri tata!".

Pentru mine G3 reprezinta doar niste DVD-uri printre multe altele in raft, nu sunt modelul meu in viata, nu asta am vrut cand m-am apucat sa cant.

Daca va pot spune un secret, eu cand m-am apucat de chitara am vrut sa fac exclusiv chitara ritmica (probabil ca eram satul de solouri dupa 5 ani de vioara), dar uite ca s-a mai schimbat planul pe parcurs.

 

recrutul

Ma tem ca nu o sa mai pun si alte piese cu IRIS, ar insemna sa fac ceva ce deja mi-a iesit bine, a fost haios si potrivit la vremea aia (respectiv de Craciun). Poate alte piese, cine stie?

Si asa in asta consta absolut tot studiul meu la chitara, in cantatul cat mai aproape de perfectiune (si cu acelasi sound, atlfel nu are niciun efect) al unor piese celebre sau nu din aproape orice gen muzical. Cam de la Pop la Grindcore. Nu e o gluma!

 

Malex

Draga Alex, chiar ma bucur ca ti-am adus aminte de "niste vremuri". Problema e ca eu nu le-am prins, mai ales pentru noi astia din provincie era mai greu sa luam parte la miscarea aia din anii '80, cu trupe ca Krypton, Voltaj, Jad, Tectonic si tot restul, sa le dea Dumnezeu sanatate la toti!

Ce au facut ei pentru rockul de la noi nu a mai facut absolut nimeni. Pai cum se canta atunci... Ce muzica... dar mai bine ma las de astea, nu vreau sa creada lumea ca sunt o bocitoare :)

 

Trebuie sa admit ca din cauza varstei nu am prins nici Rosu si Negru si nici pe IRIS nu i-am vazut in formula Ochescu/Olteanu, ci doar de la formula Mihai Alexandru/Valter Popa. Cei care au prins formula asta stiu desigur ca Mihai Alexandru era absolut fenomenal, cu un stil si sound unic. Si mai avea si un Flying V alb parca! Metal heaven, here I come!

S-a simtit plecarea lui de la IRIS, oho! Eu am simtit-o, si inca cum!! Dar s-au redresat destul de repede (cand a mers Manu Savu la ei), asta a fost o treaba foarte buna.

 

Si da, Holograf II e si el foarte tare (la fel si III), Holograf oricum erau cei mai cizelati si mai bine pusi la punct dintre CEI MARI TREI.

 

 

De multe ori ma gandesc, noi cand eram "mici" am avut 3 trupe romanesti pe care le ascultam. Adica na, eu. Poate si unii dintre voi.

Aveam Metal (adica Priest, AC/DC) cu IRIS, aveam Hard Rock (refrene si balade de neuitat, adica Scorpions, Def Leppard) cu COMPACT si aveam AOR (un Rock putin mai complex, fara a fi insa Prog, adica Journey, Winger) cu HOLOGRAF.

Jur pe tot ce am ca mie mi-a ajuns asta si uite ca tot am crescut si nu imi lipseste nimic, ba chiar stiu se pretuiesc ce am avut atunci si ce am astazi.

 

 

In timp ce scriam acest post (care cred ca e de departe cel mai lung al meu, dar am avut chef de povestit, sper ca nu am plictisit pe nimeni) m-am gandit la ceva:

 

Ar fi cea mai tare faza daca ar inregistra si alti useri piese cu IRIS si le-ar posta. Sau orice coveruri de la trupe romanesti. Uite, asta ar fi un thread de milioane!!! Eu unul ma entuziasmez total la gandul asta. Compact, Cargo, Cuvinte (uite ca toti incep cu litera "C"), Voltaj (vechi si nou, nu conteaza), orice. Si bucati de piese e ok, nu toti stiu poate piese complete.

 

Hai sa facem asta, ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Trebuie sa admit ca din cauza varstei nu am prins nici Rosu si Negru si nici pe IRIS nu i-am vazut in formula Ochescu/Olteanu, ci doar de la formula Mihai Alexandru/Valter Popa. Cei care au prins formula asta stiu desigur ca Mihai Alexandru era absolut fenomenal, cu un stil si sound unic. Si mai avea si un Flying V alb parca! Metal heaven, here I come!

S-a simtit plecarea lui de la IRIS, oho! Eu am simtit-o, si inca cum!! Dar s-au redresat destul de repede (cand a mers Manu Savu la ei), asta a fost o treaba foarte buna.

 

Si da, Holograf II e si el foarte tare (la fel si III), Holograf oricum erau cei mai cizelati si mai bine pusi la punct dintre CEI MARI TREI.

 

 

De multe ori ma gandesc, noi cand eram "mici" am avut 3 trupe romanesti pe care le ascultam. Adica na, eu. Poate si unii dintre voi.

Aveam Metal (adica Priest, AC/DC) cu IRIS, aveam Hard Rock (refrene si balade de neuitat, adica Scorpions, Def Leppard) cu COMPACT si aveam AOR (un Rock putin mai complex, fara a fi insa Prog, adica Journey, Winger) cu HOLOGRAF.

Jur pe tot ce am ca mie mi-a ajuns asta si uite ca tot am crescut si nu imi lipseste nimic, ba chiar stiu se pretuiesc ce am avut atunci si ce am astazi.

 

Tare inregistrareToni! Piesa asta-ti trezeste energii nebabuite. Imi place clipul, piesa si mai ales toti userii pe care i-ai strans pe threadul asta! Am zis si eu intr-un post anterior ca perioada '80 - '90 a fost dominata de trupele mentionate de tine mai sus plus cateva altele (ca Celelalte Cuvinte, Semnal M, etc...)

 

Serios acum, cati de pe forumul asta ati cantat intr-o trupa in Romania si nu ati repetat macar piese Iris? Poate cineva sa spuna ca IRIS (sau cel putin Fl. Ochescu) a copiat pe cineva cu La Popas? As fii si eu curios sa aflu. Poate ne spune domnul Ochescu:) Eu unul nu o sa spun nimanui. Pun pariu ca piesa asta (asa cum o canta IRIS atunci) ar fi spart foarte multe topuri. Mai ales venind din Romania.

 

Bravo Toni, bravo IRIS

Link to comment
Share on other sites

Costi

O sa vorbesc si cu restul teamului, poate ar fi o idee interesanta pentru un mic concurs. Sa facem un "Tribute To Romanian Rock & Metal".

 

A, sa-ti zic ceva, ca sa nu uit. Am vorbit zilele trecute cu un prieten din Resita pe mess. Pana aici nimic deosebit. Dar ce crezi? Chiar era mr. Rocco la el! I-am zis direct sa-i transmita salutari din partea ta, s-a bucurat foarte mult ca nu l-ai uitat!

 

lp2005

 

Recunosc ca am facut o mica greseala ca i-am omis pe Celelate Cuvinte, dar nu am facut-o chiar neintentionat. Ei au aparut ceva mai tarziu decat CEI MARI TREI de care am amintit, cel putin pentru publicul larg (primul lor album, cel cu patratelele alea colorate a aparut prin '88, parca). Cu toate astea, Cuvintele au reusit intr-un timp foarte scurt sa se ridice ca popularitate chiar deasupra celor trei si sa fie cea mai populara trupa de Rock din Romania pentru ani buni!

Deci rectific:

 

"Aveam Metal (adica Priest, AC/DC) cu IRIS, aveam Hard Rock (refrene si balade de neuitat, adica Scorpions, Def Leppard) cu COMPACT, aveam AOR (un Rock putin mai complex, fara a fi insa Prog, adica Journey, Winger) cu HOLOGRAF si aveam Progressive Rock (texte superbe, schimbari de ritm si virtuozitate, adica Rush) cu CELELALTE CUVINTE.

Jur pe tot ce am ca mie mi-a ajuns asta si uite ca tot am crescut si nu imi lipseste nimic, ba chiar stiu se pretuiesc ce am avut atunci si ce am astazi."

 

Pai daca cineva de pe forumul asta sau chiar din Romania nu a cantat piese cu IRIS la sala de repetitii rau a facut!!

Vara trecuta am fost in Bucuresti pentru cateva zile, intr-una din ele am fost la trupa Abigail la sala. Nu stiu daca e Razvan Alexandru pe faza si citeste, dar am sa-ti zic ce s-a cantat acolo, cu mine la chitara si Razvan la voce: "Pe ape" si "Trenul fara nas". Deci sangele apa nu se face! Sau cum zic americanii, "bad habbits die hard" :)

 

Nici pe Semnal M nu i-am prins, probabil tot din cauza ca eram mic. Trebuie sa recunosc ca i-am ascultat cand eram deja mai mare, insa definitiv nu sunt genul meu, eu sunt cu chestii putin mai heavy. Dar nu cred ca aveau ei nevoie de un fan in plus, aveau ei destui!

 

Eu sustin ca NU e copiat absolut nimic in "La popas". Fara discutie! Nu vreau sa ma laud, chiar urasc sa o fac, dar stiu sa cant peste 1000 de piese si am o colectie de peste 2500 de albume de Rock si Metal, mi-as fi dat seama daca ar fi fost.

Eu sunt fan al multor trupe, dar nu sunt un fan absurd, care ia orice rahat drept o capodopera. Daca ar fi fost copiata eu as fi fost primul care ar fi zis-o. E drept ca e pe aceeasi sina ca si Priest, dar sa fim seriosi: e mai buna decat multe piese de la Priest din perioada aceea. Parerea mea.

 

Si da, mi s-ar parea foarte potrivit sa ne spuna dl. Ochescu cateva cuvinte, din cate stiu viziteaza din cand in cand acest forum!

 

 

black2oo5

 

Si eu zic la fel! Ar fi putut concura lejer cu orice album din anii '83/'84. Nu stiu de ce dracu' dupa Revolutie le-a scazut atat de mult popularitatea. Era rautatea aia post-decembrista, democratia aia prost inteleasa si foamea dupa tot ce era strain. Stiu, ne era foame, dar CHIAR ATAT DE FOAME????

 

Pai imi aduc aminte de un ziar, cred ca a fost prima publicatie de Metal de la noi, se chema "Extaz". Il mai stie careva? Era un amarat de ziar, 8 pagini, alb-negru, arata ca naiba, dar eu l-am devorat ca pe un Metal Mammer. L-am gasit asta-vara in pod la Resita, insa fiind ultima mea zi de stat in Romania nu am apucat sa-l recitesc, o s-o fac in Martie cand vin in tara.

In fine. Dom'le, aveau aia o ura, as zice chiar rasiala pe IRIS. Nu era pagina sau articol chiar sa nu-i ia la misto la modul cel mai grotesc, parca erau posedati. Eu inteleg sa nu-ti placa o trupa, e ok, dar chiar asa... Las-o-ncolo de treaba! Aia era deja hartuire. Nu are rost sa zic ca nu au scos decat 2 numere... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.