www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi Zbarnaie Ceva La Chitara


Guest Pop Ionut
 Share

Recommended Posts

Guest Pop Ionut

Am o chitara electro-clasica stagg si ceva zbarnaie cand ciupesc coarda mi(6) .

cred ca e de la cheita de acordaj da nush cum sa opresc zbarnitu!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde
Am o chitara electro-clasica stagg si ceva zbarnaie cand ciupesc coarda mi(6) .

cred ca e de la cheita de acordaj da nush cum sa opresc zbarnitu!!! :)

eu ca novice cred ca iti atinge de o tasta....oriqm daca incerci sa fi mai bland ar fi posibil sa nu mai zbarnaie,sunt multe lucturi kre pot provoca zbarnait

Link to comment
Share on other sites

Guest Pop Ionut
eu ca novice cred ca iti atinge de o tasta....oriqm daca incerci sa fi mai bland ar fi posibil sa nu mai zbarnaie,sunt multe lucturi kre pot provoca zbarnait

 

... M-am gandit si la asta ,dar nu cred ,chiar daca nu o ciupesc f tare ea tot zbarnaie .

Link to comment
Share on other sites

pai chitara e noua dar nu cred ca e vina corzii...

Chitara e noua, dar daca sunt corzile cu care ai cumparat-o, corzile sunt proaste 99%. Asa cum a zis omuletzu verde, vezi sa nu-ti atinga o tasta, uita-te cu atentie. De asemenea si la cordar (acolo in corp unde se prind corzile) si la pragus (exact sus unde se termina griful). Cam astea sunt sursele de zbarnait. Nu cred sa fie din vina cheitei, daca asa e intr-adevar atunci e un defect grosier de fabricatie.

Link to comment
Share on other sites

Acel bazait poate fi de la chei...la fel am patit si eu cu o chitara de reghin mai demult...poti evita chestia asta cu un elastic pe care cu un capat il prinzi de cheia care bazaie si cu celalat de cheia corespondenta de pe cealalta parte a headstock-ului (asta in cazul in care ai o configuratie a 3R +3L)..daca le ai pe toate 6 in linie atunci leag-o de cheia invecinata...asta ar trebui sa faca acel buzz sa dispara...daca nu dispare atunci s-ar putea sa fie fret buzz si in acest caz trebuie ajustat truss-rod-ul si/sau efectuat un fret dressing...

Link to comment
Share on other sites

Am vazut chestia asta la chitare Stagg.Piesa de actionare a cheitei are joc fata de axul pe care il actioneaza.Unele modele de chei au un surubel care fixeaza aceste doua piese si uneori el se desurubeaza si favorizeaza aparitia acestui joc si implicit aparitia unor zbarnaieli.Daca ai acest model de cheite, verifica daca surubelele sunt corect sranse, daca nu, poate fi un defect de fabricatie a cheilelor.Ciupeste coarda Mi si tine mana stanga pe chei si vezi daca mai zbarnaie.Daca zbarnaie si cand ai mana pe chei inseamna ca nu e de la ele.Bafta in dezlegarea misterului!Si Craciun fericit!

Link to comment
Share on other sites

Guest Pop Ionut

Nu,nu e de la cheite ... cred ca are ceva bucatica de ceva undeva inauntru da nu stiu sigur unde si daca as stii ... n-as stii cum sa o scot... am strans suruburile alea si tot nu.

 

 

mersi apropo ,Craciun fericit si voua!!

Edited by Pop Ionut
Link to comment
Share on other sites

daca e electro-clasica (misto combinatie btw, vroiam si eu asa ceva dar nu de la stagg) ar putea fi arcul care tine bateria in caz ca aceasta lipseste.

 

altfel... plimba si tu urechea pe ea pana gasesti zona cu pricina. am si eu o problema asemanatoare cu o acustica si nu ii dau de cap. la mine pare a fi ceva la pragus.

 

bafta la reparatii si numai bine

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu pe mana o chitara cu aceeashi problema tot pe mi-ul subtzire:)cred ca e de la pragush...ori nu-i ashezata coarda bine pe el(verifica asta bine) ori s-a uzat locushorul unde sta ea:)da coarda jos sau slabeste-o si ridic-o si vezi ce e acolo:)e posibil ca acel spatiu sa fi patzit ceva...

 

daca nu e de acolo...ori schimba pragushul(zic eu),ori,nu atat de indicat...pune o bucatzica de material subtzire de tot subt coarda respectiva.pierzi din sustain...va fi posibil sa falseze ushor...dar macar nu te mai enerveaza:)

 

deci eu zic ca e de la pragush.numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.