www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Materiale promo, subansamble chitari, etc


NiNjA
 Share

Recommended Posts

Sper sa "se puna" comentariul meu si s anu mai fiu acuzat ca-i tin partea lui Cri.

 

Daca pana acum am tinut secret acest aspect va anunt ca domnul Cristi este furnizorul nostru de materiale promotionale aduse din China la fel cum fac multe alte firme din Romania, produse ce vin la personalizat prin inscriptionare si vandute ulterior pe baza de comanda in prealabil unor firme ca Maggi, Coca-Cola, Mc. Donald's, Danone, Nestle, Pedigree, etc. Daca voi nu stiati sursa premiilor puse la bataie in tot felul de campanii / promotii radio sau TV aflati ca aceasta este... China. Astfel, ceasuri de perete, breloace, brichete, aprinzatoare de aragaz, cani tip MUG (cu capac), pixuri, mouse-paduri, flash-memory stickuri, post-it-uri, penare tip lux, etc... sunt fabricate exclusiv in China. Aduse din Europa acestea ajung la pret dublu pt ca "sufera" adaosul comercial. Sunt convins ca 75 % din subansamblele chitarilor aflate pe planeta au ca provenienta Asia. Ce-i rau in asta ? Mana de lucru este muuult mai ieftina. Apoi mi se pare normal si firesc ca daca tot omul ajunge in China cu afaceri legate de publicitate, sa cumpere si parti componente pentru instrumentele cu 4-6 corzi. :)

Sper ca am elucidat misterul... :)

 

P.S. Ce-aveti bre cu chinezii ? Pe timpul lui Ceausescu era bataie pe dulciurile sau jucariile aduse din China. Ia zii Malex, n-am dreptate :)

 

Bafta ! :(

De ce n-am face si noi balarii de-astea? Ne e mai comod sa luam ieftin de la chinezi, dar orice student la economie o sa-ti zica ca nu poti consuma mai mult decit produci. Fix in situatia asta e Romania acum. Welcome to the jungle.

 

Si la ce subansamble ne referim?

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

De ce n-am face si noi balarii de-astea? Ne e mai comod sa luam ieftin de la chinezi, dar orice student la economie o sa-ti zica ca nu poti consuma mai mult decit produci. Fix in situatia asta e Romania acum. Welcome to the jungle.

 

Si la ce subansamble ne referim?

lol? ... grosmann made in china assembled in romania

Link to comment
Share on other sites

De ce n-am face si noi balarii de-astea? Ne e mai comod sa luam ieftin de la chinezi, dar orice student la economie o sa-ti zica ca nu poti consuma mai mult decit produci. Fix in situatia asta e Romania acum. Welcome to the jungle.

 

Si la ce subansamble ne referim?

Pai e mai ieftin acolo, asta am vrut sa-ti zic.

Am lucrat la un moment dat pentru o firma olandeza care a dat catre inscripionare niste buzunare de blugi, material adus de romani din Turcia dar insciptionate aici. Buzunarele au fost cusute la pantaloni iar produsului final i s-a aplicat o eticheta Made In HOland sau ceva in genul asta si exportate acolo. Se poarta ! Apoi in celebrul complex comercial MALL... exista o droaie de magazine de tzoale pentru care am facut candva zeci de modele de etichete care se atasau pur si simplu produselor cumparate din Europa de la chinezi (complexul Europa din Voluntari). Astfel o geanta din plastic ordinar care luata en gros costa 80.000 ajungea in MALL la magazinului unui turc la numai putin de 800.000 lei vechi, altfel nu se vindea pentru ca parea foarte ieftina si dadea de banuit.

 

Apoi... la alt celebru MALL de data asta din cartierul Militari la inaugurare nush ce ministru care a venit in inspectie "flancat" de garda financiara, a dat o goraza de amenzi exact pe aceasta tema. Produse no name, vandute ca "originale"... Imi vine in minte replica unui patron de boutiqe de lux... : "Pai daca romanul e snob, ce vina am eu ?" :)

 

Nush daca a fost bun raspunsul meu dar m-a luat valul, recunosc. Intelegeti ce vreti. Probabil doar ce va intereseaza pt un atac ulterior. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.