www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E Buna Chitara Asta?


Guest msmihai
 Share

Recommended Posts

Initial ma gandisem sa merg pe un pack electrica+amp . Pe urma altcineva mi-a sugerat sa iau electrica mai scumpa un pic si sa merg pe varianta pc. electrica este urmatoarea:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=676

 

ar merita sa renunt la amp pentru o perioada( pana fac rost de bani ) , si sa-mi iau chitara asta ?

 

Acum vreo cativa ani am cantat pe un stagg model les paul...Nu m-a impresionat...Pretul mi se pare exagerat pentru ceea ce ofera chitara.

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Am testat destule chitari Stagg, si acustice si electrice... sunt de acord cu @AddRien, pretul exagerat, chitarile slabute... desi la acustice hai ca stau ok, la electrice nu merita sa dai banii... mai bine la pretul ala te orientezi macar spre ceva Aria, care sunt mai bune comparativ... sau ai intotdeauna optiunea sa iei ceva la second hand, poti sa prinzi oferte bune cateodata... oricum nu te grabi, studiaza piata, si mai ales TESTEAZA INAINTE SA CUMPERI!!! sper ca te ajuta cu ceva ce ti-am scris, bafta la achizitie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

de testat, cred ca voi avea ocazia sa testez cat de curand.si totusi, daca imi va placea cum suna, merita sa o iau ? mie imi plac chitarile cu un look mai "oldie" . ceva asemanator as putea gasi ? si la un pret cat de cat rezonabil

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

Trebuie sa-mi si placa chitara pe care cant ? Sau doar cum suna ? :) Nu gasesc una care sa arate ca prima si sa sune cum stiti voi mai bine?

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca trebuie sa intruneasca, in prima faza, doua conditii (chitara, adica):

1. sa se incadreze in buget

2. raportul calitate/pret sa fie optim

de aia e important sa stii ce vrei sa canti cu ea, pentru ca, desi mul;te chitari sunt categorisite drept versatile, nu prea suna ESP-u' la blues, asa cum la zguduiala e brici.

daca tot esti la inceput, avantajul pe care l-ai avea daca ai reusi sa-ti iei un Epi ar fi major - suna ok si au si look-ul pe care il cauti.

inteleg faza cu look-ul pentru ca si eu am pretentia asta de la o chitara, daca nu-mi place cum arata, n-o iau in considerare.

Link to comment
Share on other sites

Guest gigi bufon
eu zic ca trebuie sa intruneasca, in prima faza, doua conditii (chitara, adica):

1. sa se incadreze in buget

2. raportul calitate/pret sa fie optim

de aia e important sa stii ce vrei sa canti cu ea, pentru ca, desi mul;te chitari sunt categorisite drept versatile, nu prea suna ESP-u' la blues, asa cum la zguduiala e brici.

daca tot esti la inceput, avantajul pe care l-ai avea daca ai reusi sa-ti iei un Epi ar fi major - suna ok si au si look-ul pe care il cauti.

inteleg faza cu look-ul pentru ca si eu am pretentia asta de la o chitara, daca nu-mi place cum arata, n-o iau in considerare.

 

 

viperu e o chitara buna,acum depinde pt ce il vrei,acest LTD cu o investitie in el ce inseamna niste doze emg(active logic),suna foarte foarte bine pt cat te costa cu tot cu doze

DAr nu te astepta cum spune omu de mai sus,sa canti orice cu ea mai ales blues,Esp urile majoritatea cu mici exceptii sunt pt metal,hardcore etc bla bla

Acum nu prea imi place varianta din magazin pe roshu,pe negru arata f bine.Bafta

Link to comment
Share on other sites

Am mai cautat pe acelasi o chitara care sa-mi placa si am ajuns la urmatoarea:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=969

 

Asta ar merita? E un picut mai ieftina decat precedenta.

 

 

Despre stagguri pot sa zic ca dupa ovreme incep sa cada doze si cheitze din chitarile facute de ei...mai bine fereste-te...cat despre Aria nu pot sa zic ca stiu cum suna, dar cum s-a mai spus vezi un Epiphone Special II, e in pretul tau si e tot LP...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.