www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buzz Nasol Pe O Acustica


gadjo
 Share

Recommended Posts

Salut. Am facut rost de o acustica reghin mai veche (double six dar nu cred ca influenteaza) care imi face un buzz oribil pe toate corzile in open dar si pe freturi. nu cred ca e fret buzz.. e mai degraba ca o rezonanta sau ceva.

corzile sunt d'addario noi.

 

am tras o nota pe microfon (scuzati calitatea) si cred ca puteti auzi buzzul imediat dupa atacul notei.

 

aveti idee ce poate fi? am incercat tot ce mi-a trecut prin cap, am citit pe net dar nu pot localiza sursa.

Sound_2.zip

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am facut rost de o acustica reghin mai veche (double six dar nu cred ca influenteaza) care imi face un buzz oribil pe toate corzile in open dar si pe freturi. nu cred ca e fret buzz.. e mai degraba ca o rezonanta sau ceva.

corzile sunt d'addario noi.

 

am tras o nota pe microfon (scuzati calitatea) si cred ca puteti auzi buzzul imediat dupa atacul notei.

 

aveti idee ce poate fi? am incercat tot ce mi-a trecut prin cap, am citit pe net dar nu pot localiza sursa.

Ãla în nici un caz nu e un "buzz nasol"...

Am înțeles cã e un double six, dar tu câte corzi ai pe ea? 6?

Dacã ai pus doar 6, atunci asupra grifului acționeazã o forțã mult mai micã decât cea prevãzutã, astfel griful fiind "mai convex" decât trebuie, corzile fiind mai aproape de taste.

Tot în cazul în care ai doar 6 corzi, ar putea sã zbârnâie cheile rãmase libere. Asta mi s-a întâmplat ºi mie acum mulți ani când am avut un reghin double six. Încearcã sã le ții pe fiecare cu mâna, vezi dacã zbârnâie... Dacã e cazul, atunci poți pune o coardã care sã treacã prin fiecare cheie nefolositã ºi sã le strângã. Asta am fãcut eu atunci.

Baftã.

Link to comment
Share on other sites

am 11 corzi pe ea si cheita in plus e demontata. o sa dau corzile jos sa vad daca nu e ceva dezlipit pe dinauntru..

 

poate ca iti zbarnaie corzile la punte..pe cordarul acela sau cum s-o chema (se poate intampla daca ai corzi mai subtiri decat un set anterior care ti-a adancit santurile alea)

eu pateam o faza cu arcurile in lacasul de baterie la electro-acustica mea...dar imi zbarnaiau in general doar pe nota LA :)

uita-te si in lungul grifului (i-al la ochi asa k si cum ai lua pe cineva in catare cu pusca ((doamne ce exprimari am in dimineatza asta :) )) ) si vezi daca nu cumva bate inspre stanga (e convex)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.