www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tipuri De Corzi


lupul alb
 Share

Recommended Posts

Pure nickel suna mai rotunjit, mai putin 'bright' - asta ca regula. Nickel wound are centrul din otel, dar infasurarea din nickel. Asta il face mai putin bright decat otel pur, dar iti si protejeaza tastele.

 

Reinforced plain steel habar n-am ce e :) probabil ceva special pentru chitare cu whammy bar.

Link to comment
Share on other sites

Explicati-mi si mie va rog care e diferenta dpdv al sunetului dintre cele 4 tipuri de corzi pentru chitara electrica de la Ernie Ball.

 

Nickel wound

Reinforced Plain Steel

Pure Nickel

Stainless Steel

 

Cum a spus si Cearny; cele cu nichel au un ton mai inchis iar cele cu steel un sunet mai bright. De obicei pentru metal se folosesc corzi de otel (steel). Deci daca vrei sa canti metal as zice sa mergi pe varianta 2 sau 4. Corzile reinforced din cate stiu eu sunt facute sa'si mentina mai mult timp proprietatile elastice printr'o metoda de "recalire" sau ceva de genul...Dupa cum stim dupa o anumita perioada de "forja" ; corzile (mai ales e'ul si B'ul) isi pieard proprietatile elastice si incep sa falseze sau sunt "sub nota"; lucru sesizabil mai usor de la fretul 12 in sus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.