www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Controler Midi


Guest cris2d2
 Share

Recommended Posts

Guest cris2d2

As dori sa-mi cumpar un controler MIDI minimal, si am de ales intre 3 produse ieftine (care le gasesc cel mai usor in romania):

 

- M-Audio KeyRig25

- M-Audio Oxygen 8 v2

- Korg K25

 

Care merita?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine si mai practic dotata este M-Audio Oxygen V2. Ti-o recomand.

Korg K25 este si ea foarte buna daca vrei sa folosesti intensiv joystick-ul ei de control. Practic, daca cele doua butoane rotative si joystick-ul amplasate pe mina stinga iti sint suficiente, K25 s-ar putea sa fie mai practica in reprezentatii live.

Cum ar veni, pentru lucru acasa cu un software de productie audio cel mai bine merge Oxygen V2 (care are si butoane de transport, chestie foarte utila in timp ce editezi o piesa), iar pentru live as inclina pentru K25.

Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2
Cel mai bine si mai practic dotata este M-Audio Oxygen V2. Ti-o recomand.

Korg K25 este si ea foarte buna daca vrei sa folosesti intensiv joystick-ul ei de control. Practic, daca cele doua butoane rotative si joystick-ul amplasate pe mina stinga iti sint suficiente, K25 s-ar putea sa fie mai practica in reprezentatii live.

Cum ar veni, pentru lucru acasa cu un software de productie audio cel mai bine merge Oxygen V2 (care are si butoane de transport, chestie foarte utila in timp ce editezi o piesa), iar pentru live as inclina pentru K25.

 

Deocamdata as folosi-o doar pentru lucru acasa. Inca nu am stiinta muzicala, doar ureche :) Imi trebuie doar pentru partea de efecte in piese in care o sa folosesc si chitara electrica.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2
eu zic sa astepti si sa-ti iei ceva cu mai multe clape. intr-un final probabil ca o sa ai nevoie sa te intinzi. eu am o chestie cu 49 si mi se pare mic :)

 

Ai dreptate, intr-un final o sa strang bani de una mai mare, dar deocamdata nu vreau sa cheltuiesc prea mult pe asa ceva, mai am nevoie si de alte chestii (placa de sunet, pedale, cabinet de chitara etc.). Incetu cu incetu o sa le upgradez, care se pot. :)

Link to comment
Share on other sites

iti recomand E-MU Xboard 49.. de pe soundcreation.ro ... la pretul ala nu se compara nimic cu el...

are aftertouch, e velocity sensitive, multe butoane cu care sa controlezi efectul (din reason de exemplu),

il am de 2 saptamani si eu cel putin sunt foarte multumit de el... in plus vine cu multe cd-uri cu sunete

Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2
subscriu la ce spune horia singura problema e ca nu are slidere sau butoane pt a controla softurile. Eu m-am cam stresat ca nu mi-am cumparat Xboard 69 care e cam 7 mil parca 69 clape :) si pe langa 16 knoburi, are si 16 butoane

 

In ce sens sa controleze softurile? (scuza-mi incompetenta, dar sunt novice total in ale muzicii pe calculator)

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la midi learn sau act daca folosesti ceva de la cakewalk. de ex unui knob ii potzi da assign la un parametru dintr-un vst sau host sau guitar rig daca vrei si cand invartzi de knob modifici parametrul in soft. iar cu butoane ai putea sa pui cand apesi pe un buton sa fie playul din host iar pe altul insert marker sau ce vrei tu. din pacate xboard49 are numai knoburi nu si butoane. oricum fata de optiunile tale iti recomand si eu xboardul49. dai bani degeaba pe ceva si cu putine knoburi/butoane/slidere si cu putine clape tinand cont ca diferenta este de 150 ron sau aprox ca nu mai stiu preturile

nus tiu daca ai scris dar mi-e lene sa recitesc tot ca sunt obosit dar nu cred ca ai spus pt ce vrei sa-l cumperi

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2
ma refeream la midi learn sau act daca folosesti ceva de la cakewalk. de ex unui knob ii potzi da assign la un parametru dintr-un vst sau host sau guitar rig daca vrei si cand invartzi de knob modifici parametrul in soft. iar cu butoane ai putea sa pui cand apesi pe un buton sa fie playul din host iar pe altul insert marker sau ce vrei tu. din pacate xboard49 are numai knoburi nu si butoane. oricum fata de optiunile tale iti recomand si eu xboardul49. dai bani degeaba pe ceva si cu putine knoburi/butoane/slidere si cu putine clape tinand cont ca diferenta este de 150 ron sau aprox ca nu mai stiu preturile

nus tiu daca ai scris dar mi-e lene sa recitesc tot ca sunt obosit dar nu cred ca ai spus pt ce vrei sa-l cumperi

 

Vreau sa cumpar asa ceva pentru a realiza partea de efecte electronice in melodiile creatie proprie :) (alaturi de partea de chitara). Oricum, e doar pentru propria mea distractie si hobby, deocamdata nu am nici un interes financiar (si nu cred ca voi avea, la cat ma pricep), dar chiar vreau sa-mi fac o imagine "plastica" sonora a piticilor de pe creier :) Macar in asta sa investesc, e foarte tonifiant sa poti zdrangani la o chitara electrica, cu ceva efecte soft, sa iti dai frau liber imaginatiei.

 

Oricum, nu te gandi ca am o avere pentru asa ceva, dar cred ca banii putini pot aduce o oarecare satisfactie daca se alege ceva optim.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma asta poti sa o rezolvi si fara controler... hmm m-am uitat la soundcr pe site si M-Audio Oxygen 8 e 450, iar emu xboard 49 e 480 deci nu cred ca ar fi un efort foarte mare daca erai dispus sa dai 450 iar keyrigul din cate am vazut nu are nici macar butoane rotative asociabile, iar astea mai ales daca lucrezi cu efecte iti trebuie pt automations

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.