www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Hmmm....


Guest beherit
 Share

Recommended Posts

Guest beherit

Am si eu o intrebare.... De ce bazaie mi-subtire pe primele 2 3 taste???? teoretic setul de corzi e belson ..... mi-subtire e ceva de prin vecini si e mai subtire decat ce aveam inainte..... Sa fie asta problema? Sau e de la griff?

Link to comment
Share on other sites

Guest beherit

Si ce ar trebui sa fac...........? Sau nu mai am ce face?

 

 

Am uitat sa precizez ca inainte sa pun coarda aia mai subtire nu facea asa

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Apropo de chestia asta, si mie la fretul 14 imi bazaie toate corzile cand fac hammer on-uri. Stiuc a chitara e un Squier bullet strat, dar totusi, n-ar trebui sa faca asa :-?

In afara de refretuire, ar mai exista vreo metoda de rezolvare a problemei?

Link to comment
Share on other sites

Apropo de chestia asta, si mie la fretul 14 imi bazaie toate corzile cand fac hammer on-uri. Stiuc a chitara e un Squier bullet strat, dar totusi, n-ar trebui sa faca asa :-?

In afara de refretuire, ar mai exista vreo metoda de rezolvare a problemei?

 

Da :sa'ti ridici puntea; sa'ti indrepti griful (daca'i cazu') sau in ultima instanta sa'ti pilesti freturile cu probleme (dupa ce descoperi unde atinge coarda/corzile).

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest beherit

Ma lamureste si pe mine cineva...... Daca griful e problema ce trebuie sa-i fac..... Chitara este un stagg electro-acustic are vro juma' de an... cumparata de noua....(nu prea cred sa se fi strambat asa de repede griful) Pls help :)

Link to comment
Share on other sites

Ma lamureste si pe mine cineva...... Daca griful e problema ce trebuie sa-i fac..... Chitara este un stagg electro-acustic are vro juma' de an... cumparata de noua....(nu prea cred sa se fi strambat asa de repede griful) Pls help :)

 

 

In primul rand ia corzi noi, iar de iti mai face asa ... posibil sa trebuiasca umblat la tensiunea griff`ului.

 

Apropo de chestia asta, si mie la fretul 14 imi bazaie toate corzile cand fac hammer on-uri. Stiuc a chitara e un Squier bullet strat, dar totusi, n-ar trebui sa faca asa :-?

In afara de refretuire, ar mai exista vreo metoda de rezolvare a problemei?

 

 

posibil ca tasta 15 sa fie mai ridicata sau 14 mai coborata (am avut aceeasi problema cu reghinocasteru meu).

 

asta doar tu poti afla. asezi o rigla sau ceva drept si vezi care face gat, apoi, o ciocanesti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest beherit

Am schimbat corzile...(un set de fender) nu mai bazaie asa de tare dar inca se aude si e enervant.... Alta solutie? (da pls detaliati ca sa stiu si eu ce sa-i fac)

Link to comment
Share on other sites

pai...indreapta griful...vezi ca la gatul chitarei(headstock) tre sa ai o gaura...unde intra un imbus...rotesti spre stanga...usurel sa nu rupi truss-rodul(un fier ce trece prin grif)dupa ce il indrepti..daca mai bazaie ridica un pic corzile...ok?asta presupunand ca nu ai nimic la freturi..io zic ca nu e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Guest beherit
pai...indreapta griful...vezi ca la gatul chitarei(headstock) tre sa ai o gaura...unde intra un imbus...rotesti spre stanga...usurel sa nu rupi truss-rodul(un fier ce trece prin grif)dupa ce il indrepti..daca mai bazaie ridica un pic corzile...ok?asta presupunand ca nu ai nimic la freturi..io zic ca nu e cazul.

 

ok ms mult totusi astept sa ma duc la un prieten care cunoaste.... sa nu fac eu vro prostie si dupaia sa-mi para rau

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Ca un reply la ceea ce mi-au scris baietii ami devreme:

1)nx mult de tot

si 2) nu cred ca-i mai fac nimic, pentru ca o s-o schimb intr-un oarecare viitor...:-?

Link to comment
Share on other sites

Guest beherit
cum vrei...sunt pe net manuale si scheme explicite..da un search...nu e fizica cuantica ce naiba..

 

Problema rezolvata ...Nu prea stiu cum am rezolvat ca nu i-am facut nimic special.....Am schimbat corzile, a continuat sa bazaie, da nu asa de tare, si apoi si-are revenit .... (:) se poate de la variatii mari de temperatura sa faca asa?) Oricum ms mult de sfaturi sper sa nu fie cazu da poate o sa-mi foloseasca pe viitor :)

Edited by beherit
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.