www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"galeria" Mea... ;)


GhitaB
 Share

Recommended Posts

nu ma pricep eu foarte bine la aprecieri critice,dar in primul lucru m-ai facut sa ma gandesc prin muzica ceva si asta m-a impresionat f placut.sunetul trebuie umplut sau colorat sa ii zic asa poate cu o orga care sa tina o armonie cu un sunet mai "spatial" .parerea mea

:)

Link to comment
Share on other sites

m-ai facut sa ma gandesc prin muzica ceva si asta m-a impresionat f placut.sunetul trebuie umplut sau colorat sa ii zic asa poate cu o orga care sa tina o armonie cu un sunet mai "spatial" .

 

Sper cã ai reuºit sã înțelegi ºi altceva decât cã sunt un începãtor care-mi încâlcesc degetele pe grif... ºi cã nu lovesc corzile uniform... :) Oricum, dacã zici "m-a impresionat plãcut" mã bucur. :)

 

Ai dreptate cu orga... Frate-meu mai mic învațã pian ºi acum are ºi o orgã destul de bunã... Poate facem ceva, cândva...

Frate-meu mai mare se mai joacã un pic cu Fruiti Loops (nu cred cã am scris bine... în fine...) ºi mã ajutã uneori cu câte un negativ peste care înregistrez chitara...

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc! :) Mã gândesc cã nu are sens sã aºtept pânã învãț ca apoi sã vin sã postez "opere"... Aºa poate nu aº posta niciodatã. În schimb dacã fac câte o micã înregistrare, iar voi îmi spuneți ce sã fac, ce sã refac... e mai bine. Ãsta cred cã e ºi scopul forumului... Învãțãm unii de la alții. De la mine nu o sã învețe cineva prea curând chitarã... :)

 

Mai pun una... De data asta am ºi negativ fãcut (prelucrat defapt de frate-meu...)... A luat un fisier .mid la prelucrat cu FLoops peste care am înregistrat chitara...

Father__I_adore_You.mp3

Link to comment
Share on other sites

Pe bune deci melodia "Schimba-mi inima" m-a impresionat foarte mult, este chiar bine gandita. Am si eu o opinie, o parere, nu trebuie sa ma iei neaparat in considerare :) dar nu prea ar merge titlu asta la o asa frumoasa melodie, pune-i ceva mai exotic, ceva legat de mediterana, un nume care la prima rostire sa atraga atentia, cauta un nume spaniol ceva ar fi foarte reusit, ar mai fii ceva melodia este aproape perfecta, un solo de ceva spre sfarsitul melodiei ar face totul, ceva flaut care sa urmareasca linia melodica. In orice caz iti apreciez munca tipule si sper sa-ti scoti albumul mult dorit. Din partea mea nota 10. :):):(

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au placut cam toate piesele. O sugestie poate ar fi sa incerci sa legi notele intre ele,cele de la solo-ul acustic pe care le faci peste tema principala.ar suna chiar f bine.

Spor la treaba !

Link to comment
Share on other sites

Pe bune deci melodia "Schimba-mi inima" m-a impresionat foarte mult, este chiar bine gandita. Am si eu o opinie, o parere, nu trebuie sa ma iei neaparat in considerare :) dar nu prea ar merge titlu asta la o asa frumoasa melodie, pune-i ceva mai exotic, ceva legat de mediterana, un nume care la prima rostire sa atraga atentia, cauta un nume spaniol ceva ar fi foarte reusit, ar mai fii ceva melodia este aproape perfecta, un solo de ceva spre sfarsitul melodiei ar face totul, ceva flaut care sa urmareasca linia melodica. In orice caz iti apreciez munca tipule si sper sa-ti scoti albumul mult dorit. Din partea mea nota 10. :):(B)

 

Ma bucur sa aud aprecierile astea. ;) Multumesc! :1st: Cat despre titlu... cred ca va ramane asa...

Uffff.... Am uitat sa spun (defapt nici nu am considerat necesar... ca incepator inca nu compun) ca piesele nu le-am compus eu... Si piesa in original are titlul "Change my heart, o, God", iar cei care au tradus-o in romana i-au pus titlul "Schimba-mi inima"...

 

dragut ... esti cumintzel rau ... prea cumintzel ... dar e un inceput

 

:( Nu vreau sa fiu rau niciodata. :)

 

Si mie mi-au placut cam toate piesele. O sugestie poate ar fi sa incerci sa legi notele intre ele,cele de la solo-ul acustic pe care le faci peste tema principala.ar suna chiar f bine.

Spor la treaba !

 

Merci! Cam asta incerc cu solo-urile... dar nu prea reusesc... Voi mai invata, sper.

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

nu ma intelege asa....

 

 

esti mult prea cerebral pentru un chitarist ... nu simt nervul acela specific chitaristului ... si totusi asta te poate evidentia in sensul bun al cuvantului ... nu tre sa fim toti la fel ...( dar tocmai asta e problema ... putini sunt cei care au snaga, nervul , coiul de care iti vorbesc ... probabil esti mai la inceput si asta- coiul- vine cu timpul ...) esti pe drumul bun zic eu.

Link to comment
Share on other sites

nice :) suna bine chitara

Merci! :)

 

esti mult prea cerebral pentru un chitarist ... nu simt nervul acela specific chitaristului ... si totusi asta te poate evidentia in sensul bun al cuvantului ... nu tre sa fim toti la fel ...

 

esti pe drumul bun zic eu.

Ok. Voi mai pune câte o înregistrare, din când în când...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gata cu vacanța... gata cu 2007... :)

 

Am mai înregistrat câte ceva. Aºtept sfaturi...

 

1. "Zi de zi" (negativul e prelucrat de frate-meu... chitara e a mea...)

Zi_de_zi.mp3

 

2. "Ca Tine" (numai chitara... Va fi titlu de album.)

Ca_Tine.mp3

 

3. "Vreau lângã Dumnezeu" (numai chitarã... Nu cred cã o pun pe album. Nu-mi place cum a ieºit.)

Vreau_langa_Dumnezeu.mp3

 

Le-am salvat fãrã sã le mixez prea mult... Urmeazã sã mai pun câte un efect, etc în funcție de sfaturile primite. :)

Link to comment
Share on other sites

Cant_Aleluia_Domnului.mp3

 

Încã o înregistrare...

 

Chiar mi-ar place câte un comentariu. ªtiu cã sunt multe greºeli, dar aºa ºtiu cânta... Sper sã pun aici tot mai puține piese nashpa ºi tot mai multe reuºite. :) ªi pentru a le asculta nu trebuie sã le downloadați, ci apãsați pe butonul de la player (se ºtie asta...).

 

(Aia cu votați cea mai nereuºitã piesã era o glumã.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bai imi plac, gresheli nam observat .. si da suna cumintzel ... poate asha te exprimi tu prin muzica, intr-un final asta-i frumusetea ei ... ca poti sa te exprimi liber prin ea. Ca sfat pt solistica e sa incerci umpik sa canti in afara liniei de bass .. .adik sa nu canti neaparat ce se aude pe fundal, sa "bati umpik campii" mnah... pana acuma mi-a placut :) incearca sa canti si un pic cu panatie nu cu ciupeli... eu unu sunt mare fan a acordurilor suspendate sau oricum diferite de open chords :) ... am sa ascult in continuare ce mai postezi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

frate..din cate am auzit eu,majoritatea sunt cantece din comunitatea taize? sau ma insel eu.cel putin cant aleluia DOmnului e sigur de acolo.

bravo...da baga-i un pic de sentiment.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Mie mi-a placut... Piesele mi se par foarte reusite si bine alese :)

Deabia astept sa aud piesele cu clapa :):)

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

imi plac,

 

gresheli nam observat

 

suna cumintzel

 

Ca sfat pt solistica e sa incerci umpik sa canti in afara liniei de bass .. .adik sa nu canti neaparat ce se aude pe fundal, sa "bati umpik campii" mnah...

 

sa canti si un pic cu panatie nu cu ciupeli...

 

acordurilor suspendate

Mã bucur cã îți place... :)

 

Greºeli vei gãsi la fiecare, dacã asculți cu atenție...

 

Într-o lume plinã de stres muzica creºtinã are menirea sã liniºteascã... Deci "sunã cumintzel". :)

 

Solistica e cea mai grea pentru mine acum... Am ajuns sã "aud" în minte ce vreau sã iasã, dar nu prea mã ascultã degetele... ªi-mi place mult sã aud chitãri solo care "bat câmpii" (în sensul bun... aºa te-ai referit ºi tu...)... ªtiu cã-mi trebuie mai mult exercițiu...

 

Îmi place sã cânt ºi "cu panație"... Dar pentru albumul ãsta care am vrut sã iasã cât mai liniºtitor aºa am încercat: "cu ciupeli"... Voi înregistra ºi "cu panație"... (Am folosit termenii tãi cã nu mã pricep la termeni... ºi decât sã inventez mai bine aºa. :) )

 

Va trebui sã mã documentez despre "acordurile suspendate"... Nu ºtiu la ce se referã. Dar e posibil sã fi folosit ºi eu cândva fãrã sã ºtiu cã se numesc aºa...

 

frate..din cate am auzit eu,majoritatea sunt cantece din comunitatea taize? sau ma insel eu.cel putin cant aleluia DOmnului e sigur de acolo.

bravo...da baga-i un pic de sentiment.

 

Piesele nu-s compuse de mine... E muzicã creºtinã pe care o cântã mai mulți... Deci posibil (foarte posibil) sã fi ºtiut deja piesele...

 

"baga-i un pic de sentiment"

 

Am nevoie de asta... De cele mai multe ori cânt prea mecanic la chitarã... ca ºi cum linia melodicã ar fi singura care conteazã... dar îmi place sã ascult muzicã în care chitara "simte" ceva în afarã de ritm ºi melodie... S-ar putea numi "intonație"... (?) :(

 

Mie mi-a placut... Piesele mi se par foarte reusite si bine alese

Deabia astept sa aud piesele cu clapa

B)

"piesele cu clapa"... Cu frate-meu mai mic am început sã cântãm câte ceva...

Amândoi suntem începãtori. Pânã la înregistrãri cu clapa mai este... ;)

Link to comment
Share on other sites

Cer ºi eu niºte sfaturi... Ascultați ºi ziceți-mi ce sã mai fac sã nu sune aºa nashpa. Vreau sã mai scot un album instrumental... (mai am unul... dar e... nu mai spun cum...).

 

Bravo mai Ghita! Sincer nu ma asteptam sa te descurci asa bine. Nu stiu de ce zici ca suna naspa ca mie mi se pare ok...

Nu te mai scuza atata si cu tehnica; etc ptr ca io zic ca te descurci mai mult decat bine; mai ales ca spui ca esti incepator (mie nu prea mi se pare ca ai fi, dar ma rog acuma prin incepator intelege fiecare ce vrea). Am ascultat oameni care au cativa ani de chitara si nu se descurcau nici pe departe la fel de bine (am obs ca folosesti chiar si armonizari pe alocuri). De altfel si eu mi-as fi dorit sa pot canta asa la inceput...Melodiile's faine si intr'adevar exprima ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo mai Ghita! Sincer nu ma asteptam sa te descurci asa bine. Nu stiu de ce zici ca suna naspa ca mie mi se pare ok...

Nu te mai scuza atata si cu tehnica; etc ptr ca io zic ca te descurci mai mult decat bine; mai ales ca spui ca esti incepator (mie nu prea mi se pare ca ai fi, dar ma rog acuma prin incepator intelege fiecare ce vrea). Am ascultat oameni care au cativa ani de chitara si nu se descurcau nici pe departe la fel de bine (am obs ca folosesti chiar si armonizari pe alocuri). De altfel si eu mi-as fi dorit sa pot canta asa la inceput...Melodiile's faine si intr'adevar exprima ceva. :)

 

Mulțumesc... "Ani de chitarã" aº putea zice cã am... Din 2003 cânt... dar cu ajutorul vostru învãț ºi eu... :)

Link to comment
Share on other sites

Damn, melodia m-a emotionat pana in oase :| ... . Nu am ce reprosa decat ca ai scapat odata o nota si se auzea ca un fret buzz that's all.

Chiar daca nu ne stim, condoleantele mele . Ideea de chitarista si mai ales tanara ... ma rog intelegi tu .

Mi-a placut efectul de delay stereo :) si parca am vazut un bend :) that made me smyle :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

GhitaB___Ganduri__Isaia_53_.mp3

Am folosit o înregistrare de-a mea ca ºi fond muzical...

Mi-am înregistrat vocea ca adițional la melodie...

ªi apoi am "recitat" din Isaia capitolul 53 câteva fraze.

 

(E o profeție mesianicã evidentã... ºi evreii la citirea cãrții Isaia sar peste capitolul 53...).

Ascultați dacã doriți! :)

 

(Nu mã pricep la recitat cã nu mã ocup cu aºa ceva... Asta e doar excepția care confirmã regula... :) )

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.