www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionarea,livrarea.......de Pe Thomann


Guest Raynnbow
 Share

Recommended Posts

Guest Raynnbow

:) Daca fac plata prin card.....eu doar le dau datele despre card si ei automat imi scot banii de pe el,sau mai am de umblat si la banca pentru asta?

Pachetul il aduce acasa,sau il lasa la posta?

Plata totala e aceea afisata la "total cost" la bascket,nimic in plus,nu?merci :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tocmai astept livrarea de la Thomann. Am platit pretul de pe site al produsului + transpotul 30 Euro...flat rate pentru Romania pana in 30 kg. Mi-a trimis sms pe telefon in momentul in care a trimis pachetul. Totul a decurs perfect normal. Astept sa vedem cand si cum ajunge, ei zic in 6-8 zile. Se vedem. Au trecut 5. Nu am platit cu cardul din motive de securitate personala ci prin transfer bancar. Prefer sa comand direct pentru ca am garantie si garantia ca produsul e nou nout. Atentie ca multi din Romania aduc de la Thomann in schimbul unui comision, dar mare atentie ca baietii mai castiga de undeva. Cand merg la Thomann nu le iau de noi ci retururi sau reparate...normal la alt pret si vi le dau la pretul de pe site......

Link to comment
Share on other sites

Tocmai astept livrarea de la Thomann. Am platit pretul de pe site al produsului + transpotul 30 Euro...flat rate pentru Romania pana in 30 kg. Mi-a trimis sms pe telefon in momentul in care a trimis pachetul. Totul a decurs perfect normal. Astept sa vedem cand si cum ajunge, ei zic in 6-8 zile. Se vedem. Au trecut 5. Nu am platit cu cardul din motive de securitate personala ci prin transfer bancar. Prefer sa comand direct pentru ca am garantie si garantia ca produsul e nou nout. Atentie ca multi din Romania aduc de la Thomann in schimbul unui comision, dar mare atentie ca baietii mai castiga de undeva. Cand merg la Thomann nu le iau de noi ci retururi sau reparate...normal la alt pret si vi le dau la pretul de pe site......

 

 

 

 

sa ne spui si nou daca totul e bine si iti vine produsul conform si la data ce ti-a fost comunicata.

Link to comment
Share on other sites

Ma astept sa nu ajunga in timpul specificat de Thomann, pentru ca, odata intrate in tara, coletele ajung pe mana Postei Romane.

Eu am primit coletul in mai mult de doua saptamani si a trebuit sa platesc si o taxa de depozitare (simbolica, de altfel: 50 de bani/zi) pentru ca baietii de la posta au intarziat vreo 3 zile cu notificarea. :)

Link to comment
Share on other sites

Pe langa pretul produsului si transport nu ai de platit si alte taxe?

 

daca platesti din card ti se mai i-a o taxa (comisionul bancar) iar daca traseul interbanci e destul de lung comisionul poate sa creasca (nu e cazul acum, dar e mare, de pilda daca iei din state cu un astfel de card)

Link to comment
Share on other sites

Daca platesti cu cardul, e posibil sa ti se ia doar un comision de schimb valutar. Depinde de banca.

De obicei, la cumparaturi de bunuri de la comercianti, fie ei din tara sau strainatate, nu se percepe comision.

Exemplu: http://www.bancatransilvania.ro/uploads/co...ercardMondo.pdf

Oricum, trebuie sa stii ca schimbul valutar se face la cursul bancii din ziua in care se face plata, si nu la cursul BNR. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Ma astept sa nu ajunga in timpul specificat de Thomann, pentru ca, odata intrate in tara, coletele ajung pe mana Postei Romane.

Eu am primit coletul in mai mult de doua saptamani si a trebuit sa platesc si o taxa de depozitare (simbolica, de altfel: 50 de bani/zi) pentru ca baietii de la posta au intarziat vreo 3 zile cu notificarea. :)

 

Mie mi-a venit coletul in 6 zile, cu UPS. Nu a avut nici o legatura cu posta romana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
daca platesti din card ti se mai i-a o taxa (comisionul bancar) iar daca traseul interbanci e destul de lung comisionul poate sa creasca (nu e cazul acum, dar e mare, de pilda daca iei din state cu un astfel de card)

 

 

Ok....dar aproximativ,cat este comisionul asta?in % :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a venit coletul in 6 zile, cu UPS. Nu a avut nici o legatura cu posta romana.

Asta pentru ca ai ales UPS. Daca alegeai DHL Premium, varianta mai ieftina, atunci ar fi avut legatura cu posta romana. :)

We usually ship with DHL. Due to insurance reasons, more expensive items are shipped with UPS. Please contact us if you would prefer your items to be shipped with UPS or Express.

@Raynnbow: Citeste si tu tot. Daca ai deja card, ar trebui sa stii care-s comisioanele. Daca nu, poti sa intrebi bancile.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Asta pentru ca ai ales UPS. Daca alegeai DHL Premium, varianta mai ieftina, atunci ar fi avut legatura cu posta romana. :)

 

@Raynnbow: Citeste si tu tot. Daca ai deja card, ar trebui sa stii care-s comisioanele. Daca nu, poti sa intrebi bancile.

 

 

Inca un lucru ...ultimul sper....cand intru pe thomann.de,arata un anumit pret,spre exempu 100 EUR,k.Intru pe thomann.de/es sau it,nu contaeza ,imi arata alt pret,cu mici diferente(+-1,2 EUR).Pentru Romania banuiesc ca pretul tot pe la 100 e,nu?Multumesc...doctore... :)

Link to comment
Share on other sites

Prețul este cel de pagina în limba germanã.

În legatura cu frica de a fi "facuti" la card: pentru mai multã siguranțã, eu il alimentez cu o zi înainte de aface tranzacția (sau chiar în aceeaºi zi), cu o sumã un picuț mai mare decat suma totalã (preț obiect+transport).

Cu placere!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a venit coletul in 6 zile, cu UPS. Nu a avut nici o legatura cu posta romana.

 

 

Cred ca e greshit ceea ce ai scris.

UPS e posta Germana care a cumparat posta de stat,la noi vine cu poshta de stat.(cum a ajuns cu UPS la tine nu stiu)

AM intrebat si la UPS in Bucuresti si asa mi-au raspuns,,pot supraveghea coletul doar pana la intrarea in Romania"

Am comandat, au livrat in 6 zile,am primit bonul sa ma prezint la posta sa ridic coletul.

Fac comenzi frecvent de pe thomann(scule) si EMP(tzoale)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e greshit ceea ce ai scris.

UPS e posta Germana care a cumparat posta de stat,la noi vine cu poshta de stat.(cum a ajuns cu UPS la tine nu stiu)

AM intrebat si la UPS in Bucuresti si asa mi-au raspuns,,pot supraveghea coletul doar pana la intrarea in Romania"

Am comandat, au livrat in 6 zile,am primit bonul sa ma prezint la posta sa ridic coletul.

Fac comenzi frecvent de pe thomann(scule) si EMP(tzoale)

DHL e posta germana. :) Poti sa le ceri sa trimita si prin UPS.

Link to comment
Share on other sites

Au ales UPS pentru ca probabil ai comandat ceva scump, ca sa se asigure baietii de la Thomann ca nu se intampla nimic cu coletul tau.

We usually ship with DHL. Due to insurance reasons, more expensive items are shipped with UPS. Please contact us if you would prefer your items to be shipped with UPS or Express.
Link to comment
Share on other sites

DHL e o firma privata americana. UPS, de asemenea

posta germana de stat e asta> http://www.deutschepost.de/

Vezi coltul din dreapta jos ("Partners in the group").

http://www.dhl.de/dhl?tab=1&skin=hi&am...mp;xmlFile=4037

 

Si de pe DHL Global:

Deutsche Post World Net and DHL Consolidation

 

At the beginning of 2002, Deutsche Post World Net became the major shareholder in DHL. By the end of 2002, DHL was 100%

owned by Deutsche Post World Net.

 

In 2003, Deutsche Post World Net consolidated all of its express and logistics activities into one single brand, DHL. The DHL brand was further strengthened by Deutsche Post World Net's acquisition of Exel in December 2005. The DHL expertise is pooled from a number of companies acquired by Deutsche Post World Net.

 

Ontopic: O mie de raspunsuri aici fac cat un raspuns direct de la Thomann. Nu trebuie dact sa trimiteti un mail si va lamuresc ei. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru care m-a enervat la Thomann este ca nu au zis pe site sau mailuri ca in Romania coletul vine prin Posta (si ai de asteptat de te iau dracii, nu 6-8 zile cum zic ei). Cu totii stim cata (in)competenta e in Posta Romana. De exemplu lu' frate meu ce locuieste in Spania i-a venit de la Thomann in 4 zile cu DHL la usa direct si comanda a fost mai mica decat la mine ca valoare (whatever)....

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Singurul lucru care m-a enervat la Thomann este ca nu au zis pe site sau mailuri ca in Romania coletul vine prin Posta (si ai de asteptat de te iau dracii, nu 6-8 zile cum zic ei). Cu totii stim cata (in)competenta e in Posta Romana. De exemplu lu' frate meu ce locuieste in Spania i-a venit de la Thomann in 4 zile cu DHL la usa direct si comanda a fost mai mica decat la mine ca valoare (whatever)....

 

 

Dar coletul nu iti vine acasa prin DHL?

Cam in cate zile?

De exemplu eu care sunt in Iasi,astia de la DHL au sediu si aici.....ar trebui ei sa imi aduca marfa...ce treaba are posta romana...nu?

Lamuriti-ma va rog....multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu iti vine acasa. E o falsa impresie indusa de faptul ca auzi de DHL si DHL de regula livreaza la domiciliu. Insa treaba sta altfel. Pachetul merge cu DHL doar in Germania pana la centrul de tranzit...vine in Romania si de aici il preia Posta Romana si NU DHL Romania. De la centrul de triere unde sta cateva zile iti este timis (in cateva zile) la oficiul postal de care apartii...care te anunta (in cateva zile) ca trebuie sa te duci sa ridici un colet. Asadar din Germania in Romania ajunge in 2-3 zile lucratoare. De la centrul de triere pana la oficiul tau care te anunta mai trec 2 saptamani, ca de, e Posta Romania (probably the cheapest and the worst services in the world)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow
Nu iti vine acasa. E o falsa impresie indusa de faptul ca auzi de DHL si DHL de regula livreaza la domiciliu. Insa treaba sta altfel. Pachetul merge cu DHL doar in Germania pana la centrul de tranzit...vine in Romania si de aici il preia Posta Romana si NU DHL Romania. De la centrul de triere unde sta cateva zile iti este timis (in cateva zile) la oficiul postal de care apartii...care te anunta (in cateva zile) ca trebuie sa te duci sa ridici un colet. Asadar din Germania in Romania ajunge in 2-3 zile lucratoare. De la centrul de triere pana la oficiul tau care te anunta mai trec 2 saptamani, ca de, e Posta Romania (probably the cheapest and the worst services in the world)

 

 

Acum am inteles,merci mult igorr :)

Link to comment
Share on other sites

Nu iti vine acasa. E o falsa impresie indusa de faptul ca auzi de DHL si DHL de regula livreaza la domiciliu. Insa treaba sta altfel. Pachetul merge cu DHL doar in Germania pana la centrul de tranzit...vine in Romania si de aici il preia Posta Romana si NU DHL Romania. De la centrul de triere unde sta cateva zile iti este timis (in cateva zile) la oficiul postal de care apartii...care te anunta (in cateva zile) ca trebuie sa te duci sa ridici un colet. Asadar din Germania in Romania ajunge in 2-3 zile lucratoare. De la centrul de triere pana la oficiul tau care te anunta mai trec 2 saptamani, ca de, e Posta Romania (probably the cheapest and the worst services in the world)

 

Depinde si de valoarea comenzii. Cum am mai spus, eu am comandat ceva de 600 euro si mi-a venit la adresa indicata de mine in 6 zile cu UPS, fara sa cer nimic special la transport.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.