www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Posesori Xtlive Line6


Recommended Posts

Salut baieti, as avea si eu o intrebare, de ale mele (adica de incepator..), pentru cine are xtlive si stie sal foloseasca:

pentru sa inregistrez cu calculator o piesa intro de obicei prin output mono de la xtlive, adica output care se foloseste pentru sa intri intr'un amplificator sau intr'un mixer, si maduc la placa de sunet si inregistrez. Pana aici nicio problema, eh, problema naste cand vreau sa aud ce cant: Trebuie sa folosesc iesire de la pod pentru castile si sa ascult in castile ce cant...

Ce as vrea eu de fapt?

eu vreau sa stiu cum pot sa inregistrez si sa aud de la amp ce cant in conditi in care xtlive are o singura pereche de output fara sa ma bag castile. Cum conectez si placa de sunet si amplificatoru de chitara?

Trebuie sa cumper un mixer, sau cum?

Multumesc anticipat cine ma da o mana de ajutor. Merci si numai bine. Adriano.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa inregistrezi mono poti iesi din L-out in placa de sunet si din R-out in amplificator.

Ai grija sa pui iesirile in mod "mono".

 

sau

 

Pentru calculator folosesti conexiunea USB (iti trebuie un cablu USB si driverele instalate pe computer)

Atunci iesirile analogice sunt libere. In aceasta varianta tragi (adica inregistrezi) stereo.

Asta este cea mai buna solutie dar trebuie sa nimeresti setarile.

Faci asa: dupa ce faci rost de cablu (daca nu il ai deja) si de soft (pe asta daca nu il ai il downloadezi de pe site-ul LINE6), instalezi intai softul, si abea apoi conectezi cablul. POD-ul iti va apare in device manager ca o a doua placa de sunet.

Pod-ul se va comporta ca o placa de sunet externa pentru calculator.

Mai trebuie sa vezi pe la setarile de rutare cum stau lucrurile - adica ce/care intrare in ce/care iesire corespunde.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

MAMMA, MAMMA merge du rupeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!yetteleeeee!!!!A fost fondamental frasa lui degekko: XTlive este ca o placa de sunet!!! Am inteles imediat si am resolvat!!!!!!!!Eu ma pierdusem pentru faptul ca intram cu xtlive inauntru o placa de sunet externa si nu mai aveam iesiri pentru amp!!ASA CA VA MULTUMESC MULT, STIU ERA SIMPLU DAR PENTRU CINE SU SE PRICEPE....MAI GREU DE INTELES.Mai mult parca chitarra inregistrata acuma se aude mult mai bine decat cu placa de sunet (podcast fatory m-audio).MERCI MULT TUTUROR si in particolar degekko ca ma deschis ochi.Dass101: nu stiu daca are setarile pe care i zici dar daca descoper ceva te anunt imediat. merci si sanatate multa!!!Adriano!PS. BELEA XTLIVE acest fratilor, am mai butonat ceva la ia si mi se pare ca se poate face sunete cu ia ca lumea!!Numai bine!!Apropo EZRA care este softul acest de la xt live pentru inregistrare? Merci

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.