www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Custom Made Cheap Guitar..


Horia
 Share

Recommended Posts

Salutare.

 

Nu de mult mi-am luat ceva chitara dinasta ieftina ca imi placea cum arata si vreau sa o fac "custom".. ceva de genu Frankenstrat.

Si normal ca dupa ce am ajuns acasa cu chitara am bagat surubelnita in ea si am scos tot ce nu trebe si am blocat tremolo-ul,

am pilit tastele ca erau ca valurile marii si am "antifonat" arcurile de la trem ca faceau zgomote ciudate.

 

Si acuma intrebarile:

 

1. Cred ca am pilit un pic prea mult tastele.. daca o fac fretless are ceva?

2. De tremolo-ul ala enervant pot scapa cumva sa pun in loc un bridge dinala hardtail ca la strat? Daca nu,

cum pot rezolva sa nu mai fie asa iesite in afara suruburile de reglat actiunea ca ma incomodeaza.

3. Dozele pe clean suna bine.. dar pe distorsion e iadul pe pamant! Ce doze recomandati? am un emg-81.. merita sa il in loc?

4. Ce sanse am sa gasesc un grif care sa se potriveasca in locul celui vechi? Chitara are forma de ibanez

 

Era sa uit.. chitara este un vorson edg 46 cred (la cat am dat pe ea si la cat ii de comoda.. o meritat)

O sa pun si poze mai incolo.

Link to comment
Share on other sites

ma bucur ca ai inceput sa-ti faci "chitara visurilor" despre care mi-ai povestit in Mamou... ti-am promis atunci ca iti dau eu nishte doze cadou... deci le ai in continuare la mine, daca-ti trebuie cauta-ma - suna f. bine pt ce vrei tu...

 

dar sa nu faci greseala sa pilesti tastele pana jos pentru ca dupa aia o sa ai urmatoarea situatie: corzile libere se vor acorda normal, dar cand o sa pui degetele pe grif o sa trebuiasca sa te obisnuiesti sa le pui chiar pe taste (ce va ramane din ele dupa ce le vei aduce la dimensiunea fretboardului) ca sa obtii notele corecte (pe lungimile lor de unda - rezultate din lungimea corzii de la degetul tau pana la bridge) - altfel, daca le pui intre taste nu vei avea lungimile de unda corecte raportat la corzile libere - e putina fizica aici, dar cred ca ma intelegi. va fi ca si cand pe un acordaj normal corzile libere suna ok, iar cand vei lua notele cu degetele (adica restul tastaturii) va fi acordata cu un sfert de ton mai jos, rezulta, deci, ca vei fi obligat sa pui degetele exact pe marcajul tastelor. Asta e si rolul tastelor ca oriunde pui degetul intre ele - nota e furnizata de lungimea de la tasta din dreapta degetului pana la bridge... asa ca mai bine pileste-le cat se poate de putin ca sa ajunga toate la acelasi nivel, apoi polisheaza-le, cobori actionul de la bridge si e ok...

ce am spus mai sus e valabil daca acordezi corzile libere cu tunerul

 

 

daca acordezi traditional - ai mi-ul normal dar mergi in pozitia a cincea, pui degetul intre taste, cum ar fi firesc - atunci ai o nota intre la si la bemol - si asa iti vei acorda a doua coarda - la a treia vei propaga eroarea tot cu un sfert de ton si tot asa, astfel incat, dupa patru corzi - vei cobori cu un ton intreg - adica in loc sa ai si vei avea un la...

 

concluzie: nu faci fretless, daca nu stii dupa aia unde sa pui degetele... iar fretlessul se acordeaza prin armonice naturale... (la sfert, la jumate, la trei sferturi - vorbind in lungimea corzilor)

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai vorbit cu alt horia dar mersi pentru sfaturi oricum. M-am razgandit.. nu o fac fretless pt ca tastele astea is destul de bune din cate am observat. si dupa pilire am reusit sa scot mare parte din fret buzz, acuma e la actiune joasa si e foarte comod sa cant la ea.

 

:)) ce caterinca..cred ca se refereea la userul horica

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.