www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Receptie H D


Radu i
 Share

Recommended Posts

ProTV emite HD doar terestru. Daca ai antena de satelit sau cablu nu prinzi nimic HD. Scoate o antena afara si incearca.Si daca nu ma insel deocamdata nu sunt HDV decat stirile cu Esca si ceva filme. ProTV a filmat pana acum 2 ani numai cu Beta pe teren, dupa asta nu mai stiu daca au schimbat. Ideea e ca pentru un HDV misto trebuie sa ai si sursa video tot HDV, altfel vezi un approx. 720 × 576 extrapolat la 1920 × 1080. Camera de pe Esca poate e HDV, dar cele de teren care filmeaza stirea sunt probabil tot Beta sau DV.Si iti trebuie un receiver digital, nu analog :)

 

Later: Acum vad ca ai mentionat ca ai tuner DVB-T. Sorry :) Cauta o antena serioasa si afla exact ce frecventa foloseste ProTV. Sunt o gramada de tipi pe Softpedia care stiu. Deasemenea e un topic pe Macuser.ro cu cineva care a receptionat cu un mac si tuner ca al tau. Are si ceva screen-shots :)

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

hmmm...deci o antena clasica in loc de cablu si..scanez. Sper sa stie H.264. Acu' sa fac rost de o antena :)

 

ps. altfel tre' sa cumpar asta si e cam scump

 

alte optiuni pt HD din strainatate? sa-mi iau parabolica si set-top b., dar cartela unde gasesc pe la noi? se ocupa cineva cu asa ceva?

 

LE: mersi George

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.