www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator


Guest orik
 Share

Recommended Posts

In primul rand,am vazut ca exista deja un topic pentru cei care vor sa-si cumpere chitara,dar am observat multe intrebari care au ramas fara raspuns acolo asa ca "indraznesc" sa fac un topic separat si sper sa nu se supere nimeni :)

Sunt incepator total in ceea ce priveste chitara,desi stiu cat de cat sa cant la pian si am cateva notiuni de teorie muzicala.

Momentan vreau sa-mi cumpar o chitara.Din cate am citit cred ca una acustica ar fi cea mai potrivita.In primul rand as vrea sa cant cu ea Folk si ,daca se poate balade rock.

La inceput ma gandeam sa iau una SH dar am zis ca mai bine iau noua ,sa ma deprind cu sunetul normal, auzind ca una sh va suna mai slab.

Pentru invatat si cantat ce am spus,cred ca-mi ajunge una simpla de la Hora-Reghin.Ma gandisem la modelul standard M,avand un prieten care are tot modelul asta si care este multumit de ea.

O intrebare ar fi,cat costa aceasta la magazinul Rapsodia(am auzit ca la Muzica sunt mai scumpe) si daca e posibil sa fac rost de o husa SH,nu ma intereseaza cum arata ,etc,ideea e sa nu cada chitara din ea :) si sa fie cat mai ieftina ,sa nu dau 70 RON si pe husa.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

putin probabil sa iti gasesti aici o husa sh pt clasica ... ieftina.

iar la rapsodia...mai bine te duci tu si vezi, probezi..etc

 

standard m nu este clasica, pe site zic k vine si in 1/2 si 3/4 pe langa 4/4...chitarile sh nu suna neaparat mai slab,cel putin nu in sensul in care cred eu ca ai inteles problema..o chitara folosita si intretinuta corespunzator va suna mai bine decat una noua...cel mai bine incerci si asa si asa...vezi..compari..asculti..pipai, si te lamuresti pe urma...o husa decenta te va scoate din bucluc dc esti genul de om care isi cara chitara dupa el si te prinde vreo ploaie..atunci vei simti k a meritat fiecare banut..altfel orice husa amarata merge...sunt oameni si firme care aduc de pe thomann (un magazin din germania) unde au huse de care vrei tu (tin chitara inauntru, prafu afara) la 10 euro. Asa ca gaseste pe cineva mai priceput in tainele chitarii si iesi la probat, doar asa vei gasi chitara potrivita.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

...

La inceput ma gandeam sa iau una SH dar am zis ca mai bine iau noua ,sa ma deprind cu sunetul normal, auzind ca una sh va suna mai slab.

...

Gresesti... tocmai, cu cat o chitara este mai veche, cu atat lemnul se usuca mai frumos si sunetul este mai plin. Desigur, nu vorbim de cine stie ce chitara care a stat in pod 40 de ani si au mancat-o soarecii. Dar eu unul mai degraba mi-as lua una la SH bine intretinuta decat una noua.

Cat despre husa, slabe sanse din tara.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.In primul rand,nu ma pricep deloc,si de aceea incerc sa evit una SH.Eu care n-am tinut niciodata o chitara-n mana,mi-e greu sa-mi dau seama care suna mai bine,si mai ales daca este bine intretinuta.Poate gasesc pe cineva cu o chitara ce are un defect,si mie sa-mi sune bine,ca mai tarziu sa ma trezesc cu vreo surpriza.

 

In ce priveste husa,tot n-am primit nici un raspuns:am de unde sa fac rost de o husa relativ ieftina?(si nu cred ca o sa ma plimb cu ea pe strada sa ma prinda ploaia:) ),si oricum la nevoie o sa pot sa-mi iau alta mai incolo(de altfel si chitara,poate o sa-mi iau alta in 2-3 ani)

 

Desi am 1-2 prieteni care stiu sa cante cat de cat la chitara,nu stiu pe nimeni sa se priceapa cu adevarat,incat sa ma poata ajuta.

Asa daca iau noua de la magazin,desi n-o sa sune atat de plin(oricum nu cred ca-mi dau seama de diferenta)macar stiu ca n-o sa se intample nimic cu ea.

Edited by orik
Link to comment
Share on other sites

o husa decenta te va scoate din bucluc dc esti genul de om care isi cara chitara dupa el si te prinde vreo ploaie..atunci vei simti k a meritat fiecare banut..

 

Cata dreptate ai! :)

 

 

 

Multumesc pentru raspunsuri.In primul rand,nu ma pricep deloc,si de aceea incerc sa evit una SH.Eu care n-am tinut niciodata o chitara-n mana,mi-e greu sa-mi dau seama care suna mai bine,si mai ales daca este bine intretinuta.Poate gasesc pe cineva cu o chitara ce are un defect,si mie sa-mi sune bine,ca mai tarziu sa ma trezesc cu vreo surpriza. In ce priveste husa,tot n-am primit nici un raspuns:am de unde sa fac rost de o husa relativ ieftina?(si nu cred ca o sa ma plimb cu ea pe strada sa ma prinda ploaia:) ),si oricum la nevoie o sa pot sa-mi iau alta mai incolo(de altfel si chitara,poate o sa-mi iau alta in 2-3 ani) Desi am 1-2 prieteni care stiu sa cante cat de cat la chitara,nu stiu pe nimeni sa se priceapa cu adevarat,incat sa ma poata ajuta.Asa daca iau noua de la magazin,desi n-o sa sune atat de plin(oricum nu cred ca-mi dau seama de diferenta)macar stiu ca n-o sa se intample nimic cu ea.

 

 

Cu privire la chitarele de ocazie...pai daca ar fi sa cumpar o chitara precum copia mea autor necunoscut de strat(in varsta de 4 ani) ce i-as putea reprosa? (o chitara decenta pentru pretul ei, comoda etc) O chitara utilizata nu e neaparat o chitara proasta, nicidecum, doar daca a fost busita, trantita, facute diverse modificari in detrimentul sunetului, modificari pe care poate la prima vedere nu le observi.Iar cu husele ar fi bine sa vizitezi ceva magazine, nu de alta dar ma indoiesc de faptul ca e cineva aici care sa cunoasca inventarul magazinelor de profil din Bucuresti.

 

Bon courage avec la gratte!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

doar daca a fost busita, trantita, facute diverse modificari in detrimentul sunetului, modificari pe care poate la prima vedere nu le observi.Iar cu husele ar fi bine sa vizitezi ceva magazine, nu de alta dar ma indoiesc de faptul ca e cineva aici care sa cunoasca inventarul magazinelor de profil din Bucuresti.

Asta nu prea ma ajuta mult,dupa cum am spus nu pot sa-mi dau seama daca i-a facut ala ceva

Cat despre husa,am zis poate gasesc pe cineva care are o husa de vanzare ca sa nu dau 70 RON pe ea,ca in general la magazin atat e,si nu cred ca o gasesc la vreun magazin mai ieftin.

 

P.S: cat costa,daca iau o chitara SH si vreau sa-i schimb corzile?

Edited by orik
Link to comment
Share on other sites

Asta nu prea ma ajuta mult,dupa cum am spus nu pot sa-mi dau seama daca i-a facut ala ceva

Cat despre husa,am zis poate gasesc pe cineva care are o husa de vanzare ca sa nu dau 70 RON pe ea,ca in general la magazin atat e,si nu cred ca o gasesc la vreun magazin mai ieftin.

 

P.S: cat costa,daca iau o chitara SH si vreau sa-i schimb corzile?

 

 

 

gasesti corzi decente pana in 25 ron...parerile sunt impartite despre corzi..dc vei intreba 5 pers diferite vei primi 5 raspunsuri diferite..la fel si cu marimea (gauge) eu iti recomand un set de .10 (sunt medii, si ti le recomand pt k nu e bine sa t obisnuiesti cu corzi subtiri,iar pe de alta parte nu are rost sa te chinui cu unele prea groase, iar despre sunet nici nu mai vorbim) iar firma ti-o alegi tu (pana in 25 ron gasesti ernie,daddario,fender,DM (cred) ). De schimbat iti cauti un tutorial pe net sau te ajuta un prieten. Este extrem de simplu pe acustica.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma merg maine la Rapsodia si-mi iau un Standard M.O sa-i rog sa mi-o acordeze ei,sa ma deprind si eu cu sunetul,apoi o acordez singur(am orga sa ma ajute) si husa pana la urma imi iau noua ca n-am gasit alta optiune,si nu pot sa vin cu chitara e acolo pana acasa-n sac

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

e indicat sa incerci mai multe chitari dak mergi la un magazin din asta... k stii si tu socoteala din targ nu-i la fel k cea de-acasa ... si totusi ai face bine sa iei cu tine, cand mergi la magazin, un om care stie cate ceva despre chitara ...

 

 

 

Bafta la cumparat!! :)

Link to comment
Share on other sites

e indicat sa incerci mai multe chitari dak mergi la un magazin din asta... k stii si tu socoteala din targ nu-i la fel k cea de-acasa ... si totusi ai face bine sa iei cu tine, cand mergi la magazin, un om care stie cate ceva despre chitara ...

 

 

 

Bafta la cumparat!! :)

 

chitara se da intr-o cutie pt transport/protectie/depozitare (un carton ordinar), nu ti-o da asa in mana, dc tu vrei husa doar pt transport magazin-casa poti sta linistit, nu-ti trebuie

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Maine o sa merg acolo,vine cu mine si un prieten care se pricepe cat de cat.Asa,pe ultima suta de metrii,ar fi alta chitara(care sa fie tot in zona aia ca pret) mai buna pentru ce vreau eu?(folk si balade rock)?

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09
De o electroacustica ce zici? Nu ti-ar place?

 

ar fi ceva o electro-acustica mai ales daca stai sa te gandesti la ce vrea sa cante(folk si balade rock) dar din cate am citit si am inteles el e cam stramtorat la bani.....asa ca cel mai bun lucru pe care poate sa-l faca deocamdata este sa incerce niste reghinuri si sa ia una......a doua solutie fiind sa mai stranga bani :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma sunt norocosul posesor a unei western standard(standard M era mai mica,si prietenul meu are westernul asta si-mi place cum suna).Am trecut pe la Muzica si mi-a acordat-o cineva,oricum fiind prima data,o sa-mi fie greu s-o reglez zilele astea(am inteles ca prima data cand e acordata e mai complicat,ca sunt noi corzile).

Acum ma pun serios pe invatat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

My first post!

Asaa,eu mi-am luat o chitara clasica de la Carrefour Brasov cu 220 lei si am primit-o cu tot cu husa.Diferenta s-a simtit in urmatoarea situatie...

Mergeam la lectile de chitara cu o colega care ducea chitara in mana,fiindca nu avea husa.De dimineata a fost frumos,senin,eram numai in pulover ,desi era mijlocul lui Decembrie,o zi frumoasa si calda.

Dintr-o data,incepe sa ninga cu grindina.Chitara mea bine mersi,a ei a ajuns la curs cu vopseaua cojita pe grif si cu apa in interior.(drumul era destul de lung)

Deci,cum zicea alexyz...

o husa decenta te va scoate din bucluc daca esti genul de om care isi cara chitara dupa el si te prinde vreo ploaie..atunci vei simti ca a meritat fiecare banut..

 

Mara. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.