www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

care este diferenta intre chitari de studio si de spectacol


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Eu cred ca totusi exista o diferenta.O chitara folosita in concerte trebuie sa aiba niste calitati mai "speciale", daca ma pot exprima astfel, in sensul ca nu e deloc bine daca ramai cu knob-ul in mana, sau iti moare o doza etc.Sigur, asa ceva este foarte putin sau chiar deloc probabil la o chitara hi-end, dar, la urma urmei, sunt facute de oameni si oamenii pot gresi.Oricum, cred ca ati inteles ideea. :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca pot explica un pik treaba dand un exemplu.

 

kitarile de show sunt in genereal cele care arata bine si exprima imaginea pe care gtristul vrea s-o promoveze, iar gtr de studio sunt cele cu care artistul obtine ceea ce-si doreste de la tonuri, neputandu-le obtine(tonurile) cu gtr de show, cu care apare pt publik.

 

exemplul este KORN care de cand au aparut si-au prommovat imagine in livuri cu Ibanez 7 strings(fie ca a fist vba de uvv , de k7), iar in studio foloseau gibsonuri les paul si fender telecaster.

 

evident sunt si alte exemple.metallica la fel apar cu 2-3 modele iar in studio trag cu ce suna mai bine, incerca zeci de gtre.

Link to comment
Share on other sites

cred ca alea de spectacol sunt in genere si mai muncite. Va recomand sa priviti Metallica - "Cunning stunts". E acolo un pasaj cu guitar-techul lui Hammet ce povesteste cum dupa unele concerte , chitarele lui Kirk ajung cu headstockul rupt (sau cu alte parti). Omul le lipeste iar la urmatorul concert Kirk presteaza pe aceste chitare reparate.

La polul opus vezi Steve Vai ce are o colectie incredibila de chitare. Daca va uitati la descrierea lor veti vedea ca unele apar doar pe un singur cantec de pe un album.

Link to comment
Share on other sites

Vorbim de Romania sau de un chitarist in general ?

Treburile astea variaza de la persoana la persoana si tin de preferinta, posibilitati financiare, muzica prestata, profesionalismul artistului, tipul spectacolului ...

Minim 2 chitare e obligatoriu pentru ca nu stii niciodata cand iti poate ceda o coarda. Restul cum am zis variaza(o chitara acordata diferit , una acustica , una ce are un anumit timbru, etc etc)

Pe Malmsteen l-am vazut candand pe chitare cvasidentice in concerte

Stevie ray schimba 2-3 chitare / concert

Vai schimba mai multe pentru ca are nevoie de diverse sunete.

Gilmore tot asa 3-4 , in functie de melodiile cantate. Nu exista o regula. Ideal este sa ai cat mai multe chitare :) (Se numeste GAS - gear aquisition syndrome si este contagios :) )

Link to comment
Share on other sites

eu ma gandeam ca la show are o chitara de "show" adik care arata cool si un exemplu e tot din cunnig stunts cand arta ca hammett canta cateodata pe o chitara cu un singur picku umpluta cu nushtu ce lichid si ca proprietatile de tonalitate ale chitarii sunt limitate. Si in studio poti sa canti pe cea mai urata chitara dar daca suna bestial ..... Plus ca ma indoiesc ca in showuri publicul storcoshit si impins si terminat de decibeli aude si cele mai subtile detalii ale sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.