www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Mik Ajutor Daka Binevoiti


Guest ramona
 Share

Recommended Posts

deci .. vreau sami iau o chitara .. dar nu ma hotarasc de care clasica sau acustica .. mar interesa mai degraba care sunt mai bune .. corzile din nylon sau cele de metal ? .. fiind si incepatoare .. :) ka sunet care e diferenta dintre cele doua ? .. stiu ka sunt destule topicuri pe tema asta .. si mai ales pe diferenta dintre clasica si acustica .. dar as vrea sa stiu mai multe despre corzi in primul rand .. :) si despre sunet ... multumesk .. :)

Link to comment
Share on other sites

:) ... cum sa-ti raspund .. nustiu cum se numeste genul de muzica .. insa ash merge pe ceva spaniol .. sau .. sau genu asta .. http://www.youtube.com/watch?v=AFZgdUSnNi4 .. (imi place melodia asta :) )... eram odata .. prin centru si era un om care canta o melodie spaniola .. nu stiu ce sa intamplat .... dar de atunci am ramas "indragostita" de acest instrument :) ...
Link to comment
Share on other sites

Bassmann - Dece imi recomanzi o chitara clasica ? :) si app stiam ka nu e spaniola melodia aia :) ..

Daka stie cineva ... care e diferenta de sunet dintre cele doua ? .. sau conteaza mai mult melodia ce o canti la chitara ?!

Sper ka nu v-am stresat cu intrebarile .. dar chiar nu inteleg :) si nu stiu ce sami iau :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

pai, in principiu cam astea sunt deosebirile:

 

- chitara clasica are un sunet mai moale, mai cald.

- cea propriu-zis acustica suna mai metalic, mai zdranganit, cu volum mai mare.

 

daca vrei sa canti chestii folk sau piese simple pe acorduri, ia-ti o acustica, cum are baiatul ala din video. daca iti plac mai mult piesele clasice, "ciupite", merge mai bine o clasica. oricum, chestiile astea nu sunt batute in cuie, poti canta folk si pe o clasica, nu e problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

eu cred ca ....din moment ce esti atrasa de muzica spaniola chitara clasica e ideala

 

+o sa-ti fie mult mai usor sa canti pe ea decat pe acustica fiind fata...datorita diferentei intre corzi(nylon-metal)

Link to comment
Share on other sites

aha ... am inteles .. deci o voi alege pe cea clasica :) va multumesc mult .. imi mai ramane sa-mi gasesk chitara si sa ma pun pe invatzat :) multumesk dinou

Link to comment
Share on other sites

Bassmann - Dece imi recomanzi o chitara clasica ? :) si app stiam ka nu e spaniola melodia aia :) ..

Daka stie cineva ... care e diferenta de sunet dintre cele doua ? .. sau conteaza mai mult melodia ce o canti la chitara ?!

Sper ka nu v-am stresat cu intrebarile .. dar chiar nu inteleg :) si nu stiu ce sami iau :(

ti-am propus o chitara clasica pt ca am observat ca ai inclinatie spre muzica spaniola, flamenco; pt ca are griful mai lat si poti invata mai bine si pune tehnica la punct; pt ca chitara clasica e prima mea iubire

Link to comment
Share on other sites

Sal! E primul post pe forum, pt cantarile de munte ce se recomanda? clasica sau acustica? Sunt incepator tin sa mentionez! :)

 

sincer nu se recomanda nimic ,tata a fost ghid montam..stiu eu ce zic...:)

daca vrei neaparat acustica travel size

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.