www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Ebay !


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Adica te referi la cat sa licitezi? Daca nu vrei sa cumperi item-ul cu buy it now, eu te sfatuiesc sa nu licitezi decat spre final.

Chestia cu ebay care e, pe scurt : noi doi licitam sa zicem, eu pun 700 de dolari, tu pui 800, el considera 701, daca eu pun 710, se pune automat de la tine 711 etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

ii dau dreptate lui ambrozie

punand din start un best offer, nu faci altceva decat sa ridici automat si in mod gratuit licitatia.

Asteapta, intra spre final si baga-ti suma cam cu 5 minute inainte de inchidere.

Link to comment
Share on other sites

ii dau dreptate lui ambrozie

punand din start un best offer, nu faci altceva decat sa ridici automat si in mod gratuit licitatia.

Asteapta, intra spre final si baga-ti suma cam cu 5 minute inainte de inchidere.

 

oricum asta era ideea. dar cu o diferenta in minus de 100-150 dolari va accepta magazinul sa vanda? merita sa fortez nota cu o diferenta de 200 dolari? ma refer strict la situatia in care sunt singurul licitator. produsul e nou.

 

ce se intampla daca in ultimul minut licitez 100 de dolari in loc de 950? sunt americanii atat de prosti incat sa vanda produsul la pret de dumping? :)

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Poti sa incerci cu jumatate din pretul de buy now, cam cu un sfert de ora nainte. Vezi ce se intampla. Daca el a pus un pret minim, sub care nu poate fi dat, se va ridica automat pretul cu un cuantum.

In mod normal, daca vor neaparat un pret, il vor pune ascuns ca si pretul minim limita. Chiar daca licitatia incepem, sa zicem, la 1€, pretul ascuns fiind la hai sa zicem 750€, bidul tau va fi supralicitat.

Incearca si tu, joaca-te putin...

Mult norock!

Link to comment
Share on other sites

M-am ars o data pe ebay si am pierdut ca un fraier o chitara pe care mi-o doream tocmai pentru ca n-am avut rabdare si supralicitam la orice oferta care aparea, si pana la urma am ajuns la un punct in care deja nu mai era rentabil. Sa nu faceti ca mine! :)

Asa cum a spus Costi, cel mai probabil vanzatorul nu va permite sa se vanda cu 1 dolar un item de 500 sau mai stiu eu ce, si va avea grija sa-si scoata minimul pe care-l vrea (pana la urma oricum tot cumparatorul e in general avantajat pe ebay), desi am vazut o chestie in vara destul de amuzanta : un bass functional (chinezesc ce-i drept) cumparat cu 1.04$ si shipping free de cel care-l luase. Las-o naibii, cred ca si un capac de pot e mai scump...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Batalia pe e-bay (vorbim aici de lucruri care merita... eu ma jucam cu Charveluri din anii 80) se duce in ultimele 30 de secunde. Asta daca vrei neaparat instrumentu. Daca licitezi inainte, cresti pretu inutil. Eu personal bag suma cu 10s inainte de final... bineinteles, nu trebuie sa licitezi mai mult decat esti dispus sa dai. Sistemul e bine gandit si ajunge sa licitezi maximul care esti dispus sa il dai, si el il va creste automat. Dar neaparat trebuie sa faci asta la final (pui alarme la ceasuri, te trezesti la 4 noaptea ca sa prinzi ultimele minute etc.)

Link to comment
Share on other sites

Dan intreba de best offer.Best Offer este un sistem mai nou,practicat mai ales de catre comercianti si magazine.El permite adjudecarea unui produs cu Buy it Now sub acest pret.Vanzatorul pune un pret,da un BiN usor peste el,si te lasa sa te simti ca si cum ai negociat usor Bin ul.Sfatul meu este sa incepi asa cum ai

zis tu ,de mult mai de jos,si sa tot dai mai mult si mai mult,pana ce atingi limita de jos a pretului Best Offer.Poti sa faci asta oricand te-ai hotarat sa iei produsul,fiindca acestea nu sunt licitatii deshise.De obicei nu se pot termina decat cand s-a atins limita de jos a pretului Best Offer,ba unele nu mai permit in ultimele 30 de minute numai BiN.

Link to comment
Share on other sites

AVETI IDEE CAM CUM FUNCTIONEAZA BEST OFFER? SA ZICEM LA UN ITEM DE 950 DOLARI LA BUY IT NOW. cat sa ofer la best offer?

 

UN 700?

1-- Dupa cum au zis si alti colegi, este indicat sa licitezi in ultimele momente, si daca chiar vrei sa apuci scula cu tot dinadinsul, baga o diferenta sensibila, ca sa ai sanse de cistig (de exemplu, nu plusa cu numai $1.00 in ultimele secunde, ca te poate taia cineva imediat, si nu mai ai timp sa faci nimic, SAU te poti lupta in ultimele secunde ca sa ajungi bid-ul maxim -nedezvaluit tie- oferit in prealabil de altcineva, si nu vei mai avea timp, fizic, sa o iei "pe bucatele"), in limita pe care ti-ai propus-o, evident. Se mai poate intimpla si ca in ultimele momente sa ajunga licitatia la o valoare care te-a depasit deja, pina sa apuci sa te bagi, asa ca atunci nu te mai agiti :) haha.

2-- Vad pe ebay tot timpul articole cu pret BIN Foarte decente/convenabile/acceptabile (majoritatea nici nu accepta Best Offer, dar accepta bid initial, dupa care pretul de Best este desfiintat, si ramii cu licitatie "normala"). DACA dai de asa ceva, si vrei obiectul/iti permiti si pretul e decent in raport cu piata, nu o mai freca la rece, si cumpara articolul ca atare -- un mare procent din activitatea ebay se termina la modul asta, cu licitatii finalizate inainte de termen, pentru ca cineva a inhatat articolul (seller-ii stiu mersul si in majoritatea cazurilor fixeaza un BIN decent, daca vor sa vinda repede, ceea ce se si intimpla des, cum am spus). "HINT": NU astepta pina in ultima zi a unei licitatii de 7 zile cu pret BIN mijto, ca sansele sint ca in primele 48 de ore cineva ti-a taiat macaroana.

3-- Si de fapt raspunsul la intrebarea ta.

BEST OFFER functioneaza cam asa: seller-ul fixeaza un pret BIN -- si/sau "opening bid" -- relativ mare pentru valoarea obiectului (vei vedea ca in cazurile acestea TOTDEAUNA este vorba de articole "grele" $$$$$ :) , iar nu doua corzi si trei pene, lol), pe care nu stie daca l-ar putea obtine, decit numai in conditii ideale de aliniere a planetelor si a buzunarelor, adica se arunca si el la deruta, dar ca sa nu alunge potentialii clienti, ofera SI posibilitatea de a accepta oferte. In alte cazuri acceptul de oferta nu este mentionat chiar in deschidere/pret ci in textul articolului, asa mai pe la coada, ca un bonus adaugat, sa mai atraga clientul cu ceva (de multe ori vinzatorul va specifica acceptul oricarei oferte, da' care sa nu-l insulte...)

Anyway, daca te intereseaza articolul, plasezi o oferta, care evident poate fi oricit vrea mujchii tai romanesti, si tot evident, NU poate constitui sa zicem doar 10% din ce cere omu'!. IMPORTANT: Dupa asta astepti mi se pare 24 de ore, termen in care seller-ul este obligat sa iti raspunda, DA ori BA. Daca ti-a refuzat oferta, alta sansa nu iti mai da, decit in cazuri rari, cind cistigatorul final face in pantaloni, iar vinzatorul o ia pe lista de ofertanti in jos si da un secon chance offer.

ACHTUNG!!!: Oferta TA este "binding", adica constituie termen/contract legal, precum si orice bid "ordinar". In conluzie, daca oferta TA este acceptata, ESTI OBLIGAT SA ACHITI VALOAREA RESPECTIVEI TRANZACTII, asa cit cuprinde ea, cu transport, dude coapte, etc.!!! In caz contrar, ti-o iei (adica rating-ul tau :( )!!!. Asa ca ai grija cit/ce/cum oferi, ca in functie de cine mai e treaz pe la licitatia respectiva, si de cit de disperat e vinzatoru', s-ar putea sa te trezesti fericitul posesor.... NU fa oferte la deruta, doar ca sa vezi de curiozitate daca sint acceptate, si cit mai e mersul pietei --

Pe aceeasi lungime de unda, am vazut articole vindute pe oferte de 2/3 din pretul cerut! Asa ca nu te gindi ca daca ala cere 900, tu ii oferi 800. Nu, nene, tu ii oferi cu tupeu 600-650, si s-ar putea sa ai o surpriza (placuta). DACA vrei lucru' ala cu tot dinadinsul, atunci faci oferta mai mare, evident, SAU cumperi cu BIN, si ai scapat.

Sper ca ai o imagine putin mai clara acum.(scuza-ma daca ti-am facut capul calendar cu prea multe detalii-probabil ca deja stiai unele lucruri)

Multa bafta la achizitionarea urmatorului '57 Gold Top B)(vreau sa-l incerc si eu cind soseste) !

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.