www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lumea Muzicala In Declin?


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Pana la urma asta cu "cele mai bine vandute albume" este singurul criteriu valabil pentru a face un top. Dar nu cele mai bine vandute un an sau doi, care denota de fapt o moda, ci 10 ani cel putin. Asta va fi muzica care va ramane. Parerea mea. Albume care se vand si acum desi au 30 si de ani. Cum e de exemplu "Dark Side of The Moon".

Adevarat , dar sa fie cele mai populare albume in randul turturor ascultatorilor . Sa aiba si succes comercial si succes artistic . Acest lucru ar fi de urmarit .Albume despre care toata lume spune ca-s bune ca reprezinta ceva , ceva pentru fiecare aceasta este marea arta .Sa transmiti ceva dar nu numai prin text ci si prin muzica , sa aiba elemente ce sa atraga pe oricine dar sa ramana si in perimetrul artei .

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Beatles , Hollies , Rolling Stones ,Deep Purple , The Who , Kinsk , Hendrix ,Cream ,Traffic ,Small Faces ,Humble Pie , The Doors ........Pink Flotd ,Nice ,ELP , King Crimson,Yes...etc au "inventat" muzica ce o cantau si o compuneau .

 

Era ceva nou incontinu si in schimbare neincetata asta a tinut pana la era DISCO ..si apoi mai nimic ..doar cateva trupe ce au preluat cate un gen si l-au practixat in stil propriu....dupa aceasta perioada nu a mai fost nimic ...doar cautari peste cautari nimic serios nimic cu greutate .

Se sare de la tot felu de Punk la Metale , la Garrage la Mearcy Beat orice putin schimbata sonoritatea atat .

De cateva decenii sunt numai nu se intampla nimic important , nimic revolutionar.Se fac pieses bune mai rele dar nimic marcant.

 

Exact asta am afirmat si eu: era mult mai simplu pe vremea aia sa produci ceva marcant, pentru ca tot ceea ce faceai era nou! Si daca era si bun, ramanea!

 

Acum, cu multitudinea de stiluri si de directii, orice trupa noua are mari greutati in a-si gasi o nisha "a ei", pt ca e aproape imposibil sa "inventezi" ceva nou, cum bine ai remarcat si tu! De aceea, am mare admiratie pentru cei care totusi reusesc!

 

Voi da cateva exemple dupa "era Disco", asa cum ai denumit-o tu:

Sex Pistols, Clash, Depeche Mode (geniali), Yngwie Malmsteen (a deschis calea neoclasicismului si l-a combinat pe Bach mai bine decat Procol Harum sau chiar EL&P, parerea mea cel putin). Iron Maiden, Pantera, Nirvana (chiar daca personal nu-mi plac), Guns'n Roses, Dire Straits (nu mai putin geniali), Rammstein,

 

E clar ca devin din ce in ce mai putini. MTV-ul si Industria muzicala (ce termen de cacao) au dus la moartea muzicii de acest gen, multitudinea de genuri si de stiluri (pare o moda noua, ca fiecare sa inventeze denumiri cat mai elucubrante pt a defini stilul abordat).

 

Felicitari trupelor cum ar fi Radiohead, sau chiar si Madonnei, care au "divortat" de industria muzicala si se adreseaza direct publicului! Parerea nu numai a mea, ca aici e viitorul! Si poate ca va veni si mai multa lume la concerte!

Eu cel putin am venit din Austria la Timisoara pt a vedea Soulfly anul trecut in Februarie!... Si mai stiu pe unii care or venit din Bucuresti la Viena pt a vedea pe Dream Theater! Deci, speranta mai este!

 

Rock on!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.