www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

To Floyd, Or Not To Floyd ?


Guest Harakyry
 Share

Recommended Posts

Guest Wierdguy

Daca punem cap la cap ce a zis fiecare....iese cam 50/50...sau poate mai mult sper fix. Daca vrei sa te faci lead...ia`ti frate cu floyd, ca nu e asa greu sa inveti sa`l folosesti. Daca vrei sa faci rithm, ia`ti fix...ca nu ai ce face cu un floyd la ritm.

Link to comment
Share on other sites

...nu sunt vreun mare chitarist, dar am cantat pe doua chitari cu floyd...un jackson scump rau(cel putin la vremea aia)...acum vreo 10 ani...si un ibanez (care momentan e in posesia mea).

un singur lucru este cu adevarat deranjant...dar rau de tot.

diferenta de temperatura.

poti sa ai corzi de corzi si poa sa fie si mama lu JEM %&*#@ sau mai stiu eu ce ghitara scumpa...

cand iesi din casa de la 21 de grade si canti la 15 sau 35 de grade celsius....adio acordaj...

prietenii (utilizatorii de floyd) stiu de ce...

e adevarat ca la chitarile sub 500 de coco floyd-ul e cam slabut...dar cu un pic de atentie si rabdare il poti face functional 90%...asta in cazul in care nu abuzezi fff tare de el.

 

btw: poate nu toti stiu, dar chiar si marele vai :) foloseste la jem-urile lui Fender Hipshot Tremsetter Kit, adik ajuta putin floyd-ul sau chiar dak are super chitara...super scumpa

Link to comment
Share on other sites

Guest Harakyry

poooi din cate stiu eu....nu zic ca STIU...dar din cate stiu...chiar daca ai floyd sau n-ai...daca supui chitara la diferente de temperatura mari...de 10 grade sau mai mult....se dezacordeaza tare.....nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

bhaaa! ce uameni! Van halen in clipu ala si`a facut un tuning custom. Dar...omul la batranete mai uita pe ce butoane sa apese...si a da`to in bara....

 

 

 

Clearlyyy, the piano is out of tuuuuune
Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

eu as zice...ca tine total de gust....sunt si avantaje si dezavantaje (ce-i drept..mai multe avantaje)...si mai tine si de moft :)..mai ales daca esti incepatoreu pt mine zic NOT TO FLOYD :) am floyd pe chitara si tin bara scoasa..deci se intelege cat de mult il folosesc, iar in legatura cu acordajul si setatul..daca te obisnuiesti..o sa fie floare la ureche :)

ca posesor de floyd (however cheap) iti spun ia-ti cu floyd :)si daca ai 800 de euro, parerea mea e ca o optiune foarte buna ar fi ESP LTD mh400 - cu floyd, lemn mahon cu quilt maple top, doze EMG 81/85 si neck set-thru (adica montat ca la gibson set neck, dar cu forma ca la neck-thru ca sa ai acces la tastele de mai sus) care iti da un sustain mult superior unui gat cu blot-on ;) eu asta mi-as lua daca as avea banii aia si este o parere pur subiectriva :(
eu cu 800 de E mi-as lua un LTD TRUCKSTER...care cel putin din specs pare o chitara foarte ok....sau as risca cu un edwards...care la vreo 800 de E gasesc RR(my fave) neck-thru, doze emg (ma rog..) floyd original(nu exista varianta fara floyd B) dar acesta fiind original ...e mult mai bine..deci nu o sa am probleme cu el) in legatura cu ce am scris mai sus as mai dori sa adaug ceva: nu stiu daca se poate intampla..dar... la chitarele ieftine cu floyd...adica chitarele cu licensed floyd , floydu pare facut dintr-un material de proasta calitate care.. cred..eu...ca daca e folosit calumea sunt sanse sa cedeze
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.