www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Din Germania


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

In primul rand imi cer scuze ca fac un topic nou(probabil ar fi mers la threadul "Ce chitara sa-mi iau") insa aici problema e oarecum mai dificila deoarece am nevoie de cineva care stie magazine de chitare din Germania... so here it goes...

 

 

Vreau sa-mi iau o chitara electrica. M-am hotarat spre firma Fender, Gibson nu ma atrage deloc... Ca alternativa as avea Squier, care e mai ieftin. Cat sunt dispus sa cheltuiesc?Cam 400-500 RON(cumparata din Germania). E destul pt. o chitara buna?

 

Ce model imi recomandati? Stratocaster, Fat Stratocaster?Vreau sa cant classic rock in special, metal poate mai tarziu... ar fi o varianta buna cu humbucker ?

 

Persoana care imi va lua chitara locuieste in Stuttgart... ce magazine sunt pe-acolo si pe care le recomandati?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Poate ai vrut sa zici ca ai 500 de euro disponibili. :)

 

 

http://www.thomann.de/gb/fender_telecaster...ash_natural.htm

http://www.thomann.de/gb/fender_mex_std_st..._bk_upgrade.htm

http://www.thomann.de/gb/fender_lite_ash_s...aster_mn_nt.htm

 

 

 

Poti sa dai un search pe www.thomann.de, sunt multe chitari Fender - nu SQUIER!! - la 500 de euro. Si shippingul este free pt produsele a caror valoare depaseste 300 de euro parca, nu stiu daca se aplica si la Romania.

 

Oricum, daca nue free pt RO, shippingul - la ei pe site - e 30 de euro. Da-le un mail. :)

Edited by alexdm
Link to comment
Share on other sites

500 Ron din pacate... imi sufla vantul prin buzunare... gasisem la guitarshop si la proguitar(crek e unul si acelasi magazin, au aceleasi preturi) un Squire Standard Stratocaster(sau Fat Stratocaster) la 799 RON... si ma gandeam ca in germania sunt mai ieftine cu vreo 200 RON dar se pare ca nu... mdea... n-am noroc... poate peste cativa ani cand o sa fiu pe salariu ... iau o pauza pana atunci

 

thx for the replies...

Link to comment
Share on other sites

Daca ai idee cum se foloseste o surubelnita, iti poti face un Squier de pe ebay cu 60-70 de dolari, vorbesti cu vanzatorul sa il trimita ca gift ca sa nu mai platesti tva si te mai costa transportul inca 100 de dolari...

Link to comment
Share on other sites

1. Da, vreau nou sa fie...

2. Nu ma bag in asa ceva :)) Ti-am zis ca il iau din Germania, am o cunostiinta acolo...

 

 

PS: Deci inca sunt nelamurit, care e diferenta dinstre Stratocaster si Telecaster si daca e mai buna o chitara cu humbucker decat una fara daca vreau sa cant rock clasic si probabil si ceva metal in viitorul mai indepartat :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Master Series...printre cele mai bune de la Squier

 

trebuie sa te contrazic. Master series nu sunt cele mai bune, sunt doar cele care ies din tiparul fender. Adica modele proprii squier, si nu copii de fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
trebuie sa te contrazic. Master series nu sunt cele mai bune, sunt doar cele care ies din tiparul fender. Adica modele proprii squier, si nu copii de fender.

 

Cred ca afirmatia ta s-ar potrivi doar pentru M80 Special (bolt-on), celelalte modele din seria Master parand cel putin la acelasi nivel de calitate cu seria Standard - ma refer aici la Esprit, M80, Tele Thinline.

 

 

 

Alex, eu nu-ti recomand Bullet-ul, cel mai bine mergi pe ceva din seria Standard, merita acei bani in plus.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa te contrazic. Master series nu sunt cele mai bune, sunt doar cele care ies din tiparul fender. Adica modele proprii squier, si nu copii de fender.

 

off topic:well...ce m-a facut sa zic ca ar fi cele mai bune a fost faptul ca au corp de mahon si sunt set neck...

din cate am inteles nu se mai fabrica...

 

on topic:pai Squier Affinity sunt facute in China...si de-aia nu-s chiar bune...

cat despre Bullet-urile alea...io nu ti le-as recomanda pentru ca sunt facute din placaj...so o sa-ti sune chitara ca o bucata de carton.decat Squier Bullet, mai bine iti iei Hora, macar sunt din lemn adevarat :)

Link to comment
Share on other sites

1. De unde ideea asta ca chitarile cu set neck sunt mai bune? Mai bune decat alea fara neck, poate. Nu am auzit sa existe un mod de a cuantifica ce neck e mai bun. La fel si cu lemnul de mahon, care e cel mai bun la ce?

Fiecare tip de lemn apre proprietatile lui, unul e mai greu, altul mai usor, mai dens etc. Fiecare da o alta "culoare" tonului.

 

2. Eu am un Squier facut in China, acum vreo 4-5 ani, si vreau sa zic ca e o chitara buna. Si e Affinity, "d-aia naspa"...E vorba de noroc, poti sa dai peste un jaf sau peste o chitara decenta pe care o poti imbunatati foarte usor. Dupa ce ii aranjezi un pic actionul, intonatia, reglezi inaltimea dozelor - astea sunt setari usor de facut care imbunatatesc mult cantatul la chitara. In plus, ii poti schimba in timp dozele, tunerele, potentiometrele/switchul, bridge-ul, daca lemnul chitarii e bun si merita investitia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_GS
cat despre Bullet-urile alea...io nu ti le-as recomanda pentru ca sunt facute din placaj...so o sa-ti sune chitara ca o bucata de carton.decat Squier Bullet, mai bine iti iei Hora, macar sunt din lemn adevarat :)

 

Bullet-urile nu sunt facute din placaj ci din basswood (lemn de tei) -- acelasi lemn folosit pt chitare mult mai scumpe (Ibanez JEM77V iti spune ceva? Sau poate JS1200? Charvel ? Schecter ? Fender Custom Shop?) informeaza-te mai bine (inainte sa carcotesti).

de asemenea bullet-ul este o chitara infinit mai buna decat Hora si, as indrazni sa spun, mult superioara oricarei copii entry-level de strat... este facuta de Fender, si probabil ai fi surprins sa descoperi cat de mult transpare acest fapt in tonul chitarei...

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Mai este si faptul ca Squier Affinity, desi mai ieftine, macar sunt facute din alder; Squier Standard Strat sunt facute din agathis, care este un lemn de slaba calitate.

Link to comment
Share on other sites

La banii astia vorbiti de calitatile lemnului...ce sa spun. La 500 de lei ce chitara poti avea? Iarasi discutam despre chitara de inceput, iarasi ne luptam cu termeni inventati ad-hoc. Orice chitara e buna pentru inceput atat timp cat nu falseasa, are tastele asezate asa cum trebuie, e construita ergonomic, nu are defecte de fabricatie. Trebuie sa triplezi suma aceea (cel putin!!!) ca sa discuti de lemn de chitara in adevaratul sens al cuvantului! Stiti ce proces lung de uscare, tratare...sufera lemnul chitarei fie el arin, mahon, tei s.a.m.d. inainte de a fi asablat.

Pana una alta hai sa invatam sa cantam pe ceva ce e totusi dintr-un lemn oarecare (lemn sa fie, nu placaj) si apoi sa mai discutam ce si cum.

Fender, Gibson la 500 de lei....mai bine mergi intr-un magazin de instrumente muzicale, intreaba ce ai putea lua la suma aia, probeaza, incearca, du-te cu un prieten care e mai experimentat si apoi te hotarasti!

Link to comment
Share on other sites

Uitati ce am gasit despre bullet-uri:

 

"There had been many complaints of the Squier Bullet in 2006 and early 2007 over its production and quality. The model was discontinued in early 2007.

The Bullet Special was discontinued also for quality reasons, and possibly, for its basing on the Tom Delonge Stratocaster which was also dicontinued for his switching to a Gibson Guitar Corporation ES-333 signature model.

[edit] Reintroduction

In late September 2007, Squier reintroduced the Squier Bullet as the "Squier Bullet Strat." The new Bullet model features a tremolo, along with a standard rosewood fretboard and 3 single-coil pickups. To refute previous criticisms of modern Bullets being made using mystery plywood, the guitar is now being made using solid Basswood".

 

Deci Squier Bullet nu se mai fabrica, acum se fabrica Squier Bullet Strat care sunt facute din lemn solid. Suna bine.Oare ce model e chitara asta http://proguitar.ro/produs.php?pid=17 ?Cred ca e modelul din plywood, care a fost scos din vanzare.

 

Acum sa zicem ca as gasi in germania Squier Bullet Strat(deci varianta noua). E mai bun decat Squier Standard sau Squier Affinity? Am citit pe wikipedia, Alder e folosit de mai toti producatoriid e chitare, pe cand agathis(lemnul din care e facut Squier Standard Stratocaster) e pt. low budget guitars. Affinty Series e facuta din alder, insa zicea cineva pe aici pe forum ca Affinity sucks :) Chiar nu mai inteleg...

 

 

LE: de o saptamana tot incerc sa intru pe siteul Squier sau Fender, imi da eroare, am schimbat si ipul, am schimbat si browserul, nu stiu ce are, la alti prieteni din craiova le merge :) Puteti sa dati copy paste la specificatiile de la chitare? thx

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Si la 800RON nu merita un Squier Standar Stratocaster? Pe langa affinity, suna GODLIKE!

 

Nu mai generalizati aiurea, il induceti in eroare degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Daca e asa, la un pic sub 800RON poate lua un Cort G254, cu 3 pickups Mighty Mite si tremolo vintage Wilkinson, corp din basswood si tone pot push/pull, nut graphite.

 

Adica de-asta :

 

http://www.cort.co.kr/english/products/com...?product_id=119

 

 

Sa inteleg ca e foarte buna chitara asta? Sper ca intelegeti ca nu sunt fixat pe Squier, daca e vreo alta chitara care sa coste in jur de 500 RON in Germania si sa fie mai buna, pot sa o aleg pe aceea :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_GS

.. si eu am fost un pic confuz :) dupa ce am citit articolul despre Squier Bullet de pe wikipedia... asa ca am cerut lamuriri:

 

Hi Andrei,

 

Thanks for your question.

 

It is possible some older Bullets had a plywood body, but all Squier Bullets in the last 3 years have had solid wood bodies.

 

The current models have basswood bodies, as stated on the Squier website, while previous versions have had ‘Chinese Hardwood’ or Agathis (as most Indonesian built Squiers have).

 

The wikipedia page will be refering to the fact that this particular version of the Bullet (031-0001-5xx SQ BULLET w/TREM) was only introduced in the USA very recently. Before then it was an export-only product. (remember wikipedia is a US-based company).

 

Rest assured that Squier will always use the best materials and manufacturing techniques allowed by the price bracket.

 

I hope this helps.

 

 

Best regards,

 

Adam

 

Adam Bowden-Smith

Distribution Sales Coordinator

 

Fender Musical Instruments Europe Ltd

 

FENDER...The Spirit of Rock-n-Roll ®

For more information on our products, please visit www.fender.com

 

 

 

From: Andrei - ProGuitar [mailto:andrei@proguitar.ro]

Sent: 18 October 2007 13:25

To: Adam Bowden-Smith

Subject: Squier Bullet (STRAT?)

 

Hi Adam,

 

On a romanian guitar forum (Romanian Guitarist Community) there is a debate regarding the quality and reliability of the Squier Bullet Strat. Based on an article on Wikipedia ( http://en.wikipedia.org/wiki/Squier_Bullet ) , some people claim that the product we sell has a plywood body. As far as I know, the product we bought from you and sold to our customers during the last 2 years , was the Squier Bullet STRAT with a basswood body & tremolo bridge. On the forementioned Wiki article is written that this product was introduced only last month (late sept. 2007!!!) as a replacement of Squier Bullet (the hardtail bridge one..). Following this article, the people on the forum might argue that we are giving them missleading information about the product we sell.

 

I would very much appreciate if you could look into this issue and let us have your qualified comment.

 

Thanks and Best Regards,

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
Daca e asa, la un pic sub 800RON poate lua un Cort G254, cu 3 pickups Mighty Mite si tremolo vintage Wilkinson, corp din basswood si tone pot push/pull, nut graphite.

 

Sa inteleg ca e foarte buna chitara asta? Sper ca intelegeti ca nu sunt fixat pe Squier, daca e vreo alta chitara care sa coste in jur de 500 RON in Germania si sa fie mai buna, pot sa o aleg pe aceea :))

 

Dupa parerea mea, Cort G254 sau Cort G260 (aceeasi configuratie, dar vine in plus si cu locking tuners, si costa cam 1000RON) bat fara probleme un Squier la pret comparabil.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Andrei, sa inteleg ca lucrezi la Pro Guitar?

Daca BULLET-urile au basswood, affinity-urile au alder iar standardurile au agathis... inseamna ca standardurile ar fi cele mai proaste :| Desi sunt cele mai scumpe... Esti sigur ca acelea sunt materialele din care sunt facute sau sunt si acolo greseli ?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Mda am citit o groaza de pareri pe net, nu mai stiu ce sa cred... mi-e teama sa nu iau Squire Bulletul sau chiar Squire Strat si sa imi dai seama ca nu e ceea ce doream... Am gasit http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...140&codcp=1 ( CORT 254), si sincer parca m-ar tenta, desi la 780 RON depaseste cu mult bugetul meu... dar am citit numai cuvnte de lauda.

 

La banii astia ( 800 RON) mai pot sa aleg alta chitara cu un raport pret/performanta la fel de bun? Squier Deluxe (aia la 1000 RON) e mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

am si eu o intrebare care s-ar putea sa vi se para penibila(cam off-topic).a cumparat careva chitara de pe thomann?vreau sa stiu daca sunt costuri in plus fata de cele afisate.si care e calitatea produsului la primire(lovit,zgariat).probabil ca s-a mai pus intrebarea asta,probabil ca nu am gasit locul potrivit,PROBABIL ca nu voi fi luat in seama.astept un raspuns.multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare care s-ar putea sa vi se para penibila(cam off-topic).a cumparat careva chitara de pe thomann?vreau sa stiu daca sunt costuri in plus fata de cele afisate.si care e calitatea produsului la primire(lovit,zgariat).probabil ca s-a mai pus intrebarea asta,probabil ca nu am gasit locul potrivit,PROBABIL ca nu voi fi luat in seama.astept un raspuns.multumesc anticipat

Pretul de pe pagina in germana a produsului, plus 30 de euro transport. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.