www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care E Mai Buna?


Guest ciprian_d
 Share

Recommended Posts

Guest ciprian_d

ce mai urmeaza dupa ...?de zici ca am avut parte de jumatate de pachet??? stiu k odata dereglat floydu meu...o ia pe aratura...si iar tre sa stau 2 zile sa belesc ochii pe siteuri despre cutite si aranjare...wah..mai iau fiorii.

Link to comment
Share on other sites

Frate AddRien ...nu ca am ceva cu tine...da' mi se pare k ai dat in boala "aerelor".( si ce dak ai Gibson alb cu care mergi la prasit?) omu' e necunoscator si mi-a cerut sa postez aici k sa vada ce o sa zica si cei cu experienta. ma scuzi da' chiar m-am aprins si mi-am amintit si d ce ai scris la un alt post de-al meu.

 

1. Nu suntem frati.

2. De ce boala a aerelor vorbesti?! Singurul aerian esti tu, cu tot riscul de a lua warn...Eu n-am zis nimic de rau. Doar am spus sa nu-si ia ibanez pentru ca am avut asa ceva si stiu ca nu se merita.

3. Data viitoare cand mai comentezi, incearca totusi sa intelegi ce am scris inainte de a o face.

4. Nu judeca omul dupa cum "ti-ai amintit" tu ca ti-am scris intr-un alt post.

Link to comment
Share on other sites

faza cu "ibanezurile nu suna bine " mi se pare cea mai mare aberatie posibila... :) ...intr-adevar tonul si playabilitatea difera de la instrument la instrument chiar daca sunt facute de aceeasi firma si apartin aceleiasi serii, insa mi se pare o absurditate sa generalizezi chestia asta la nivelul intregii firme...sa nu uitam cati chitaristi foarte valorosi au ales chitari ibanez pentru a se "exprima".Revenind la intrebarea ta, din cele 2 chitari pe care le-ai propus tu iti recomand Ibanez RG321MH...are multe avantaje (corpul din mahon, doze foarte bune pentru niste doze stoc, iar gatul atat din punct de vedere constructiv cat si al playabilitatii este superior celui din cazul modelului GRG270DX)...faza cu bucatelele nu este deloc o faza rea...acele "bucatele" sunt laminate pe lungime tocmai pentru a contracara fortele care tind sa torsioneze gatul in timp(exact cum a precizat si karpi)...intr-adevar gaturile din seria prestige au 5 staturi laminate , insa si cele cu 3 straturi isi fac foarte bine treaba...Floyd-ul pe care il are in plus GRG-ul NU ESTE BUN DE NIMIC...sa ma crezi pe cuvant...o sa il folosesti de 2 ori si apoi chitara iti va fi complet dezacordata...si dupa cateva experiente de genul asta o sa incetezi sa il mai folosesti si o sa te gandesti ce buna ar fi fost chitara cu bridge fix... :) ...asa ca punand in balanta caracteristicile celor 2 chitari , RG321MH iese clar invingator...cam la toate categoriile...

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

cu riscul sa imi iau warn, raspund cat pot de calm...parerea ta despre chitara puteai sa o dai si cu un minim efort de vorbaraie.

Link to comment
Share on other sites

cu riscul sa imi iau warn, raspund cat pot de calm...parerea ta despre chitara puteai sa o dai si cu un minim efort de vorbaraie.

 

chiar meriti warn. Omul a venit cu o parere argumentata si tu il rasplatesti cu un repros.

Link to comment
Share on other sites

nush ce aveti cu ciprian ..dar eu cred ca are dreptate...in fine el si'a spus parerea pt ca i s'a parut ca el(persoana in cauza) are aere de chitarist bun si chestii de astea...El doar a inercat sa ma ajute cu acele 2 chitari si pur si simplu a spus ca re din ele, in nici un caz alta din alea...pt ca eu pur si simplu vreau una din alea in nici un caz squaire sau altceva...multumesc de intelegere! si in primul rand nu prea am bani si daca'mi iau ceva, sa iau ceva bun cum e Ibanez'u.Sa fim seriosi ca ibanezu e mai bun ca un squaire..

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi ca ibanezu e mai bun ca un squaire..

sa fim seriosi ca nu e intotdeauna asa. Sa pui mana pe squier-ul pe care il folosesc baietii de la MCmusic la probat efecte si amplificatoare (made in korea) si o sa vezi ca sterge pe jos cu multe ibanezuri. Pot spune acelasi lucru si despre squier-ul meu, care e made in indonezia.

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi ca nu e intotdeauna asa. Sa pui mana pe squier-ul pe care il folosesc baietii de la MCmusic la probat efecte si amplificatoare (made in korea) si o sa vezi ca sterge pe jos cu multe ibanezuri. Pot spune acelasi lucru si despre squier-ul meu, care e made in indonezia.

 

:) Asa e Morgan. Eu am patit-o cu un Squier bullet. Suna foarte bine in comparatie cu ibanezul pe care cantam si care era de 4 ori mai scump. Imi venea sa fac schimb cu ala pe loc, da crezi ca voia el?! :)

Oricum discutiile noastre sunt inutile.

Link to comment
Share on other sites

:) Asa e Morgan. Eu am patit-o cu un Squier bullet. Suna foarte bine in comparatie cu ibanezul pe care cantam si care era de 4 ori mai scump. Imi venea sa fac schimb cu ala pe loc, da crezi ca voia el?! :)

Oricum discutiile noastre sunt inutile.

 

am auzit si eu de acele bullet-uri legendare, facute in japonia sau mai stiu-eu-unde, dar n-am avut norocul sa pun mana pe unul. Dar ai dreptate, discutiile noastre sunt inutile, daca omu vrea ibanez, atunci ibanez trebuie sa-si ia, i s-o potrivi mai bine.

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Personal n-am asa o parere buna despre squier. Ibanez daca vrea sa-si ia sa se limiteze la RGR321,RG321 sau SA, Sz... oricum fara floyd

Link to comment
Share on other sites

nu am idei fixe dar chitara aluia din Iasi m'i se pare buna in comparatie cu un squaire..Ibanez rg321 ceva de genu' e fara floyd in fine e buna chitara...dar daca ai altceva mai bun sa stii ca nu zic nu..acum depinde de unde esti...ca eu's din Roman(jud.Neamt)...mie in general imi plac fender'urile in special telecaster'urile...dar in fine nu am atatia bani pt un fender si ma limitez la ce am

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

nu stiu despre ce legendare squier facute in japonia vorbiti...dar eu am pus mana pe unul si am avut senzatia de scandura cu sarme...nimic ...deci aia nu se putea numi chitara. ...si jerry (john5) vrea un ibanez ...ce sa-i fac..cred k rg321mh e potrivit...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
nu stiu despre ce legendare squier facute in japonia vorbiti...dar eu am pus mana pe unul si am avut senzatia de scandura cu sarme...nimic ...deci aia nu se putea numi chitara. ...si jerry (john5) vrea un ibanez ...ce sa-i fac..cred k rg321mh e potrivit...

 

 

Este vorba de acele Squier-uri facute in Japonia, la inceputul anilor '80.

 

These were made in the Fuji Gen Gakki factory in Japan - then also used by Ibanez - using original factory blueprints. These early Squiers are referred to as "JV Squiers" due to those two letters being the prefix on the serial number stamped on the neck plate that stand for "Japanese Vintage". Initial shipments to Europe had Fender's logo in large script on the headstock with a small "Squier Series" decal but quickly this gave way to a large Squier logo with a small "by Fender" decal. These early JVs are extremely accurate reproductions of the classic models and are highly sought by guitar collectors, especially in Europe.

 

N-ar strica o documentare mai minutioasa inainte de a face balet cu tastatura. :)

 

Daca nu ma insel, user-ul Glass a fost posesorul unui Squier Bullet Strat MIJ, asa ca poate va lamureste cu o parere avizata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Pana la urma nu este chiar asa de relevant in special daca este incepator. Ibanezurile astea ieftine sunt ok doar pentru ca stiu sa faca mai multe lucruri, fara insa a se pricepe la ceva. Daca isi ia grg-ul, se va stresa de la floydul ieftin si de la dozele mai slabe. Daca ia rg-ul, va fi gelos pe altii care reusesc sa se dezacordeze gratios in mijlocul cantarii cu ajutorul floydului. Sau poate de la lipsa unei doze single. Dupa infatisare, as zice ca grg ar fi putintel mai potrivit pentru solouri, rg-ul putin mai spre ritm.. cum ziceam, nu ca ar excela vreuna din ele la ceva anume.(pe mine ma innebuneste griful la grg-ul meu, nu ma ajuta deloc cand incerc sa tin un ritm, ceva). In orice caz, orice ar lua, se va stresa, ca pentru oricare alta chitara ieftina, dar daca va munci, va progresa mult mai mult decat daca ar canta din prima pe o chitara foarte confortabila si care suna excelent. Si probabil ca va si sti ce alta chitara sa-si ia dupa ce nu mai suporta stresul :)

 

Ps: am cantat pe un squier tot in pricerange-ul de 100 ron... un showmaster cred, tot de la mcmusic, (nu stiu daca mai au vreunul, oricum nu l-au avut niciodata in catalogul de pe site, din intamplare l-am vazut). Floydul mi s-a parut mai solid, iar la pretul ala, dozele oricum nu faceau mare diferenta. Na, fiecare cu parerea lui despre firme.

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

mah..dak e vorba de stricat nervi si injurat floydu..eu ma numar printre cei care au facut-o de nenumarate ori...si eu i-am explicat ce inseamna floyd prost(a se citi de 2 lei)...si omu si-a facut o idee acum despre ce vrea...acum ramane la latitudinea buzunarului sau...

Edited by ciprian_d
Link to comment
Share on other sites

mah...eu am vorbit cu unu care e oarecum reprezentant la o firma de distributie de chitari din Romania...si zicea ca mai bun decat un Ibanez dintr'ala sau nush ce...ar fi un Washburn, cik sunt f bune si ca nu au doze no name...au doze bunicele si e destul de ieftina 7 mil800 cu tot cu transport...cik sunt produse in USA...iata un link...http://www.washburn.com/products/electrics/nseries/n1_n2.aspx

 

ce ziceti? aia rosiatica...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.