www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Cyfer's Sin La Big Mamou, Vineri, 21 Septembrie, Ora 21


cyfer
 Share

Recommended Posts

nu ma refer la oamenii cu joburi, ma refer la categoria aia speciala de ratati de big mamou care o arde non stop pe acolo. nu ca ar fi majoritari sau ceva, dar ies in evidenta. sa nu-mi spuneti acu ca big mamou e club de noapte pt academicieni, ca pe-asta n-o mai cred :)

 

apropo, eu am zis "la 11 ani singurul lucru ... etc". stim cu totii cam ce fel de chestii iti sar in ochi la varste d-astea fragede, cand nu ai destula experienta ca sa pricepi si restul. in fine, nu e problema mea, what do I care, right? zic sa incheiem subiectul.

 

btw, cypher, intr-o vreme erai doar tu cu tobar parca, acu ai si basist? tare as fi curios sa vad cum merge treaba doar cu toba.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

btw, cypher, intr-o vreme erai doar tu cu tobar parca, acu ai si basist? tare as fi curios sa vad cum merge treaba doar cu toba.

Din pãcate formula de duo nu a prins foarte bine. Poate nu era lumea pregãtitã pentru un astfel de sound, poate noi nu am reuºit sã fim convingãtori în formula asta... nu ºtiu... Cert este cã am revenit la trio. Sã fiu sincer, îmi place mai mult în trio pentru cã am mai puținã treabã. Nu e uºor sã faci ºi partea de bas ºi aia de chitarã ºi sã mai ºi cânți.

 

Uite, au rãmas douã filmulețe din perioada respectivã (nu e foarte concludent, dar poți sã-ți faci o idee):

Link to comment
Share on other sites

haha nu stiam ca tu canti cu doru

 

mie mi s-a parut ca a sunat foarte bine, pacat ca n-ai mai putut continua manevra asta.. mai ales ca e cu atat mai mai greu sa umpli de unul singur 'spatiul' sonor cu un strat, fata de ce chitara are jack white, care suna mai a gibson. eh..

 

mi-am amintit ca oricum nu pot veni vineri fiindca plec din bucuresti, poate data viitoare. mult succes la concert, oricum!

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

mie mi s-a parut ca a sunat foarte bine, pacat ca n-ai mai putut continua manevra asta.. mai ales ca e cu atat mai mai greu sa umpli de unul singur 'spatiul' sonor cu un strat, fata de ce chitara are jack white, care suna mai a gibson. eh..

Nu e neapãrat asta. Cu difuzorul de 15" de la Vibrosonic pot sã prind toate frecvențele necesare sã acopãr plaja sonorã, iar cu acordajul din primul video, CGCGCE, pot sã prind un C2 (65,41hz), adicã acelaºi C pe care poți sã-l prinzi cu un bas acordat normal.

Cea mai mare problemã era cã Doru (ºi alți tobari cu care am încercat asta, Nicu Georoiu, Geno) simțeau lipsa basului ºi a balansului pe care acesta îl crea împreunã cu tobele. Asta era provocarea de fiecare datã, sã gãsim un groove bun.

Link to comment
Share on other sites

Ok, sunt ºi eu în mãsurã sã anunț în ce formulã apare Cyfer's Sin vineri:

 

Doru Diaconu: tobe

Alex Lambrino: bas

Cyfer: chitarã, voce, harmonica

 

... adicã aceeaºi componențã în care am început acum 2 ani (minus 9 zile). Cei mai mulți sunt de acord cã este formula în care se întâmplã lucrurile cele mai interesante pe scenã.

 

Avem material nou ºi/sau original în proporție de 60%.

Deºi suntem un jam band din naºtere, de data asta am fãcut ºi repetiții. :)

 

So watch out! :)

Link to comment
Share on other sites

fratilor io unu m-am intors cam socat acasa (ma rog, am mai amortizat socul cu bere pan la 3juma dimineata in mamu)...ca sa incep cu ai mai batrani: cyfer, a fost uber abordarea, daca o tii tot asa esti idolul meu...bluz psihedelic la puterea a 3a :( ...cat despre Phenomenon sa dea dracii daca nu imi venea sa ma las de muzica cand am vazut ce se intampla acolo...unu si unu sunteti fratilor, nici nu stiu de care sa zic ca m-a impresionat mai tare...poate andrei pentru ca deh, si eu tot cu chitara ii dau...vorba unui preten cu care am fost aseara care a zis despre basist ca daca in 10 ani nu e cel mai tare din tara si nu numai il bate ;) asa extind si eu la toata trupa...daca in cativa ani nu sunteti cei mai tari din tara ne suparam B)

 

una peste alta max respect cyfer si phenomenon :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
fratilor io unu m-am intors cam socat acasa (ma rog, am mai amortizat socul cu bere pan la 3juma dimineata in mamu)...ca sa incep cu ai mai batrani: cyfer, a fost uber abordarea, daca o tii tot asa esti idolul meu...bluz psihedelic la puterea a 3a B) ...cat despre Phenomenon sa dea dracii daca nu imi venea sa ma las de muzica cand am vazut ce se intampla acolo...unu si unu sunteti fratilor, nici nu stiu de care sa zic ca m-a impresionat mai tare...poate andrei pentru ca deh, si eu tot cu chitara ii dau...vorba unui preten cu care am fost aseara care a zis despre basist ca daca in 10 ani nu e cel mai tare din tara si nu numai il bate ;) asa extind si eu la toata trupa...daca in cativa ani nu sunteti cei mai tari din tara ne suparam ;)

 

una peste alta max respect cyfer si phenomenon :):):)

 

multumim mult :o:(

Link to comment
Share on other sites

Phenomenon au fost foarte tari! I-am vãzut înainte de concert la repetiții ºi am rãmas în dubiu. Speram sã facã un show decent ºi sã nu greºeascã prea mult. La concert am vãzut o altã trupã, cu un "vibe" excelent, ce s-a legat aproape perfect. Au primit aplauze sincere, ºi nu doar din partea cunoscuților, ci ºi din partea cunoscãtorilor.

Noi, cei de la Cyfer's Sin, suntem bucuroºi cã i-am avut în deschidere.

 

În altã ordine de idei, a fost unul din cele mai reuºite concerte Cyfer's Sin ºi aºtept nerãbdãtor materialul video. Sper sã fi prins ceva din magia de pe scenã.

 

Mulțumesc mult Ilun. O s-o țin tot aºa ºi sper sã nu te dezamãgesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Phenomenon au fost foarte tari! I-am vãzut înainte de concert la repetiții ºi am rãmas în dubiu. Speram sã facã un show decent ºi sã nu greºeascã prea mult. La concert am vãzut o altã trupã, cu un "vibe" excelent, ce s-a legat aproape perfect. Au primit aplauze sincere, ºi nu doar din partea cunoscuților, ci ºi din partea cunoscãtorilor.

Noi, cei de la Cyfer's Sin, suntem bucuroºi cã i-am avut în deschidere.

 

În altã ordine de idei, a fost unul din cele mai reuºite concerte Cyfer's Sin ºi aºtept nerãbdãtor materialul video. Sper sã fi prins ceva din magia de pe scenã.

 

Mulțumesc mult Ilun. O s-o țin tot aºa ºi sper sã nu te dezamãgesc :)

 

Multumim mult , ne bucuram ca nu v-am dezamagit! Mare aport la sunetul trupei noastre l-ati avut si dvs. :)

Link to comment
Share on other sites

fuckin' magic!!!

de-abia mi-am revenit.....si nu din betie :) .

"pustii"(aici ma refer strict la varsta si nu la maiestrie,de care au dat dovada din belsug) au dovedit un potential uimitor.parerea mea e ca mai au de lucrat la sincronizare,dar asta prin repetitii se rezolva lejer....in rest foarte bine....viitor "luminos" pentru rock-ul autohton si nu numai-sper!-

cyfer's sin.....e,aici e de discutat:

doru:metronom e putin lucru-exceptional!

alex:excelent punctat,super groove..."oops,You did it again" :)

cyfer:magie!!!psycho-blues a-ntaia "de vaca ,fara os".

m-am simtit extraordinar.....nu voiam sa se mai termine...

rock on :)

ps:mai e mult pana data viitoare???

Edited by horica
Link to comment
Share on other sites

Multumim mult , ne bucuram ca nu v-am dezamagit! Mare aport la sunetul trupei noastre l-ati avut si dvs. :)

Prea puțin pentru a fi menționat.

E munca voastrã :)

 

fuckin' magic!!!

de-abia mi-am revenit.....si nu din betie B) .

"pustii"(aici ma refer strict la varsta si nu la maiestrie,de care au dat dovada din belsug) au dovedit un potential uimitor.parerea mea e ca mai au de lucrat la sincronizare,dar asta prin repetitii se rezolva lejer....in rest foarte bine....viitor "luminos" pentru rock-ul autohton si nu numai-sper!-

cyfer's sin.....e,aici e de discutat:

doru:metronom e putin lucru-exceptional!

alex:excelent punctat,super groove..."oops,You did it again" :(

cyfer:magie!!!psycho-blues a-ntaia "de vaca ,fara os".

m-am simtit extraordinar.....nu voiam sa se mai termine...

rock on :)

ps:mai e mult pana data viitoare???

Mulțumesc mult Horia.

Vacã fãrã os am mâncat din belºug sâmbãtã sã mã refac. Aºa cã ºtiu ce zici... Yummmmy ;)

 

În Big Mamou vom cânta odatã la 4, 5, 6 sãptãmâni. Sper sã avem noroc sã mai prindem formula asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Am fost cu toata trupa X-plod sa-i vedem in concert pe Phenomenon! Tuturor ne-au placut pustii de la Phenomenon! Felicitari! Au evoluat mult de la concertul din Scoala Centrala! Se vede mana lui Cyfer! :) Rock on, copii!

Link to comment
Share on other sites

We will ................we will........................ rock you................

 

Foarte placuta surpriza facuta de pustii de la Phenomenon. .....

 

Si ce ziceati ca faceti voi la 9 - 10 - 11 - 12 - 13 ani???

 

 

Ar fi interesant sa deschidem un topic...

 

Pana una alta succes copii si spor la studiu.

 

 

BV Cyfer

Link to comment
Share on other sites

e "în afara oricãrui pericol" acum? :)

Eu da, dar el are urmãri. Capacitorii electrolitici s-au dus ºi trebuie înlocuiți. Având în vedere cã sunt cei originali ºi scula are 30 de ani, e o minune cã au ținut pânã acum. Trebuiau oricum schimbați. Va trebui sã verific dacã a scãpat doar cu asta.

Cum piesele de schimb nu se gãsesc pe aici, o sã mã uit la el vreo 3 sãptãmâni.

 

Ghinion, dar THE BEAST WILL BE BACK :)

Link to comment
Share on other sites

"Cocaine" a ieºit fain. Din pãcate, "Enter Sandman" a fost o alegere nefericitã. Asta ca sã fiu blând. :)

În rest, convingeti vocalul sa faca puținã miºcare ºi sã se bucure cã e pe scenã. A tras un oftat dupã "Cocaine" maaaare de tot, de parcã scãpase de cine ºtie ce corvoadã.

Baftã, cã potențial e cât China! :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
"Cocaine" a ieºit fain. Din pãcate, "Enter Sandman" a fost o alegere nefericitã. Asta ca sã fiu blând. :(

În rest, convingeti vocalul sa faca puținã miºcare ºi sã se bucure cã e pe scenã. A tras un oftat dupã "Cocaine" maaaare de tot, de parcã scãpase de cine ºtie ce corvoadã.

Baftã, cã potențial e cât China! :)

 

Multumim mult pentru sfaturi si aprecieri, incercam sa remediem toate erorile! :)

 

Cat despre vocal, el mi-a spus ca era foarte emotionat, ca in Big mamou sunt multi cunoscatori :)

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

funny, dar cred ca a inteles gresit. Bafta pe viitor.

Funny, dar n-a înțeles deloc greºit. La ora aia erau destui cunoscãtori în Big Mamou. E normal ca un puºti ca el sã fie timorat, dar nu este atitudinea corectã. Nu cânți sã demonstrezi ceva cunoscãtorilor...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.