www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Needed


miRRor
 Share

Recommended Posts

Hai noroc.

 

Am un Ibanez RG350EX. Marea problema e ca mi se dezacordeaza in draci.

Ii strang pastilele, il acordez fin, e totul ok. Atata timp cat nu folosesc crosa e more/less in regula.

Cand incep sa trag putin de crosa, in secunda doi e varza.

Am corzi d'addario de 9 pe ea... nush ce sa-i mai fac...

Stiti pe cineva prin Bucuresti care poate sa ma ajute s-o reglez? Contra cost, nu e problema.

 

merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

Hai noroc.

 

Am un Ibanez RG350EX. Marea problema e ca mi se dezacordeaza in draci.

Ii strang pastilele, il acordez fin, e totul ok. Atata timp cat nu folosesc crosa e more/less in regula.

Cand incep sa trag putin de crosa, in secunda doi e varza.

Am corzi d'addario de 9 pe ea... nush ce sa-i mai fac...

Stiti pe cineva prin Bucuresti care poate sa ma ajute s-o reglez? Contra cost, nu e problema.

 

merci anticipat

 

bridge-ul e paralel cu corpul (cand e acordata chitara)?

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

din pacate ,nu prea ai ce sa ii faci..s-a distrus sistemul floyd si asta este cauza

 

frate termina cu prostiile nu ma speria :)

cum sa se distruga... am luat-o de noua si n-are decat cateva luni.

 

@alexyz - n-am reusit sa-l fac perfect paralel cu corpul... cineva mi-a mai recomandat sa masor lungimea la arcuri also.

Stiu ca o chitara cu floyd e extrem de greu de reglat.

Mi-ar trebui un profesionist sa faca treaba asta si sa iau notite... ceva recomandari?

Link to comment
Share on other sites

frate termina cu prostiile nu ma speria :)

cum sa se distruga... am luat-o de noua si n-are decat cateva luni.

 

@alexyz - n-am reusit sa-l fac perfect paralel cu corpul... cineva mi-a mai recomandat sa masor lungimea la arcuri also.

Stiu ca o chitara cu floyd e extrem de greu de reglat.

Mi-ar trebui un profesionist sa faca treaba asta si sa iau notite... ceva recomandari?

 

 

dc bridge-ul nu e perfect paralel cu corpul nici sa nu speri la acordaj perfect sau care sa tina. e perfect normal ce ti se intampla...trebuie echilibrat floydu...nu stiu cu masuratu arcurilor care e treaba :) ...nu e greu sa echilibrezi un floyd...e time consuming atata tot...in rest reglaje foarte simple...multa rabdare..eu am reusit sa fac asta de unul singur pe o chitara foarte varza(prima mea experientza cu floyd)...dc vrei te pot ajuta :)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar floydul e prost pe modele astea.. am si eu unul si nu reusesc sa-l fac sa tina acordajul decat daca il dau tare pe spate si nu folosesc maneta deloc.

 

nush cat e de prost.. oricum si vai si satriani au niste chitare cu modelul asta de bridge... nu cred ca si ei au probleme

reglaju' its everything :)

Link to comment
Share on other sites

nush cat e de prost.. oricum si vai si satriani au niste chitare cu modelul asta de bridge... nu cred ca si ei au probleme

reglaju' its everything :)

[offtopic]Si Malmsteen foloseste acelasi sistem de tremolo ca la Reghin Stratocaster :) [/offtopic]

Ia in considerare si oferta lui @alexyz, el chiar a rezolvat o problema similara cu a ta.

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]Si Malmsteen foloseste acelasi sistem de tremolo ca la Reghin Stratocaster :) [/offtopic]

Ia in considerare si oferta lui @alexyz, el chiar a rezolvat o problema similara cu a ta.

 

am vb deja cu el... maine seara mi-am facut o "programare" :)

its gonna be fun :)

Link to comment
Share on other sites

Hai noroc.

 

Am un Ibanez RG350EX. Marea problema e ca mi se dezacordeaza in draci.

Ii strang pastilele, il acordez fin, e totul ok. Atata timp cat nu folosesc crosa e more/less in regula.

Cand incep sa trag putin de crosa, in secunda doi e varza.

Am corzi d'addario de 9 pe ea... nush ce sa-i mai fac...

Stiti pe cineva prin Bucuresti care poate sa ma ajute s-o reglez? Contra cost, nu e problema.

 

merci anticipat

Daca nu-i dai de cap, feel free to give me a call. 0727033481. Te ajut gratis.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu-i dai de cap, feel free to give me a call. 0727033481. Te ajut gratis.

 

merci mult guitarhead.

 

m-o scos alexyz din rahat... mi-o facut-o de neam de neamu ei n-o pupat asa reglaj :)

tot secretu statea in paralelismul floydului cu corpu.. multa rabdare, finetze si alte alea :)

in sfarsit pot sa ma bucur de ea... acum pot s-o dau pe tutoriale de floyd. yey!

 

pt cei ce se intreaba cum a iesit.. see attach :)

post-5152-1189633306_thumb.jpg

 

"i love u baby... but not like a love my guitar!" cum zicea un artist in viata :(

Link to comment
Share on other sites

merci mult guitarhead.

 

m-o scos alexyz din rahat... mi-o facut-o de neam de neamu ei n-o pupat asa reglaj :)

tot secretu statea in paralelismul floydului cu corpu.. multa rabdare, finetze si alte alea :)

in sfarsit pot sa ma bucur de ea... acum pot s-o dau pe tutoriale de floyd. yey!

 

pt cei ce se intreaba cum a iesit.. see attach :(

post-5152-1189633306_thumb.jpg

 

"i love u baby... but not like a love my guitar!" cum zicea un artist in viata B)

 

:) merci pt aprecieri...s-o canti si sa ne incanti sanatos ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.