www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distanta Coarda-grif


glub
 Share

Recommended Posts

Am facut rost de o elecrtik mai veche...sau chiar foarte veche...fara cordar...am facut rost de unul iar din cauza cutii chitarii kre este bombata nu merge orice inaltator...

Am improvizat unul pe kre lam pus sub cordar (tipul de cordar kre se prin printr-o balama de partea laterala a chitarii, adik d acolo d unde se prinde cureaua....) dar park este cam sus...

 

Care este distanta medie dintre coarda 6 (e2) si grif...si dintre 1 (e4) si grif...spunandu-mi si tasta pe care ati masurat...

 

Aviz celor care au chitari la kre nu sau umblat...

 

Ms anticipat...

Link to comment
Share on other sites

Am sa-ti dau aici pozele, nu pe PM cum ti-am promis, n-am avut timp sa le fac zilele astea. Chitara a ajuns la mine cu balamaua de stopbar rupta asa ca am facut alta, montata tot pe cant ca originala, numai ca din cauza tensiunii din corzi si cui m-am trezit ca se deplasa, asa ca am facut alta balama in forma de U, din inox destul de dur, pe care am prins-o in spatele chitarei.

Imaginea 1 - cum este cordarul obisnuit din fata. De fapt stopbar, ma rog, nu-s englezist, dar aici "cordar" e cam cu echivoc intrucat chitara are stopbar + punte.

Ce e inlocuit e ceea ce mi se pare mie extrem de interesant la "instalatia asta". Bucatica aia de tabla iti permite sa actionezi bara in ambele sensuri, ceea ce e super misto, ca la un bigsby. Mai ales cu niste chei bune si desigur cu corzile puse corect, nu dezacordeaza.

Imaginea 2 - balamaua montata in spatele chitarii. Nu-i prea estetic, dar e practic si alta varianta nu aveam daca vroiam sa pastrez stopbarul ei.

 

Ce n-am inteles eu e ce nu ai tu. Stopbar sau punte ? pe mica publicitate spuneai ca ai nevoie de un stop gen bigsby, iar aici vad ca ai pus ceva intre stopbar si chitara ca sa-l inalti, deci n-ai punte. N-ai facut nimic bun. O sa te alegi cu o inaltime mare de tot, intonatie proasta si in final o sa strici balamaua.

Eu folosesc stopbar + archtop tune-o-matic si sunt foarte multumit. N-am vrut sa pun tune-o-matic normal pentru ca nu vroiam sa dau gauri in chitara.

post-357-1189450371_thumb.jpg

post-357-1189450426_thumb.jpg

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se par foarte scumpe. Pana la urma presupun ca are mai multa valoare sentimentala decat materiala o chitara de genul asta :)

Daca tii neaparat dai 2 gauri si ii poti pune un stop taipiece ca la orice LP (tot in jur de 20 EUR costa), sau cu nitel mai multa munca o faci strings-through-body.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se par foarte scumpe. Pana la urma presupun ca are mai multa valoare sentimentala decat materiala o chitara de genul asta :)

Daca tii neaparat dai 2 gauri si ii poti pune un stop taipiece ca la orice LP (tot in jur de 20 EUR costa), sau cu nitel mai multa munca o faci strings-through-body.

Glub, eu unul sunt foarte interesat de ce faci cu chitara aia. Mai esti pe-aici?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.