www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distanta Coarda-grif


glub
 Share

Recommended Posts

Am facut rost de o elecrtik mai veche...sau chiar foarte veche...fara cordar...am facut rost de unul iar din cauza cutii chitarii kre este bombata nu merge orice inaltator...

Am improvizat unul pe kre lam pus sub cordar (tipul de cordar kre se prin printr-o balama de partea laterala a chitarii, adik d acolo d unde se prinde cureaua....) dar park este cam sus...

 

Care este distanta medie dintre coarda 6 (e2) si grif...si dintre 1 (e4) si grif...spunandu-mi si tasta pe care ati masurat...

 

Aviz celor care au chitari la kre nu sau umblat...

 

Ms anticipat...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:) Am si eu o problema la chitara, daca ma poate ajuta cineva, in legatura tot cu distanta grif-coarda !

In primul rand sunt puse prea sus corzile, si al doilea rand am cateva taste, dupa tasta 12, care falseaza , sau doua taste la rand sunt aceasi nota si bazaie! Daca imi puteti explica cum, ca nu stiu, sa dau corzile mai jos, si in acelasi timp sa scap de notele acelea false ! Va rog daca puteti sa raspundeti, ca ma streseaza rau de tot, ca nu pot sa cant ca lumea pe acolo unde falseaza !

 

Date despre chitara:

Open-coil humbuckers <LI>String-thru body <LI>Tune-o-matic bridge

 

Mersi anticipat ! :)

Link to comment
Share on other sites

Faza asta cu aceeasi nota pe mai multe taste o aveam si eu cand lasasem corzile prea jos (si aveam si saddle-urile bulite si chitara a fost inutilizabila cateva zile :) ), dar se intampla pe primele taste de la grif, nicidecum dupa octava. Vezi daca ai griful drept, daca nu e desprins cumva de corp si daca nu cumva ai ridicat prea mult dozele, ating corzile. si de acolo iti vine nota aia identica pe mai multe taste

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri !

Dar, nu cred k e vreuna din problemele astea..... Doza din bridge nu atinge corzile, iar distanta bridge-corzi e de apr. 4-5 mm ! La Mi gros, la tasta 12, e cam 1mm jumate ! Insa problema e ca nu toate sunt egale, Sol, Si si Mi de jos, sunt mai ridicate ! Acum, nu prea ma pricep, dar nu ar trebui sa fie toate apr. la fel ?

Si griful e atasat bine, si e destul de drept, aseara l-am indreptat mai bine, dar nu s-a ameliorat nici una din probleme ....

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri !

Dar, nu cred k e vreuna din problemele astea..... Doza din bridge nu atinge corzile, iar distanta bridge-corzi e de apr. 4-5 mm ! La Mi gros, la tasta 12, e cam 1mm jumate ! Insa problema e ca nu toate sunt egale, Sol, Si si Mi de jos, sunt mai ridicate ! Acum, nu prea ma pricep, dar nu ar trebui sa fie toate apr. la fel ?

Si griful e atasat bine, si e destul de drept, aseara l-am indreptat mai bine, dar nu s-a ameliorat nici una din probleme ....

Incearca sa pui niste poze, eu sincer nu vad care-i problema, daca nu e niciuna din ce s-a zis mai sus.

L.E. - sa n-ai griful rasucit, ca atunci e groasa treaba.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.