www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Panaritiu


ambrozie
 Share

Recommended Posts

E a treia oara cand fac panaritiu la aratatorul de la mana dreapta, in partea dinspre mijlociu. Eu banuiesc, de fapt sunt sigur, ca e din cauza unei chitare la care cant doar ocazional si care desigur e plina de praf. De multe ori am simtit ca partea asta a degetului atinge corzile. Pozitie proasta a penei, ma rog, asta e alta discutie.

Voi ati avut probleme cu panaritiu care tot reapare? daca da, ce masuri ati luat? in afara de grija mai mare in taierea unghiilor.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Esti o solutie ceva (medicala) Castelani ... e un fel de dezinfectatnt pentru unghii ... dar nah merge cu orice fel de dezinfectant ... se prezinta intr-o sticluta un forma de lac de unghii ... cere la farmacie .... si dine degetele (degetul) in ceai de musetel sau salvie si ungete cu crema de galbenele ... doare forte rau ... stiu cum ii :)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce te deranjeaza, atat timp cat la mica publicitate se vand pisici/frigidere/televizoare/masini/meteoriti...asta macar are legatura cu cantatul la chitara :) .

Stau si ma-ntreb cateodata daca n-ar fi mai bine sa deschid si eu topicuri in care sa intreb de ce nu-mi iese shredu` cutare, ca doar fac totul ca la carte (a se citi tabulatura) sau in care sa zic ca un squier bullet (ca sa nu zic g...) e de n ori mai tare ca un fender stratocaster.

Chestia asta de la deget chiar ma deranjeaza, are legatura cu chitara si eram doar curios daca mai sunt si altii care sa aiba problema mea.

Link to comment
Share on other sites

Stau si ma-ntreb cateodata daca n-ar fi mai bine sa deschid si eu topicuri in care sa intreb de ce nu-mi iese shredu` cutare, ca doar fac totul ca la carte (a se citi tabulatura) sau in care sa zic ca un squier bullet (ca sa nu zic g...) e de n ori mai tare ca un fender stratocaster.

Chestia asta de la deget chiar ma deranjeaza, are legatura cu chitara si eram doar curios daca mai sunt si altii care sa aiba problema mea.

 

Sincer nu am problema asta si atat timp cat are legatura cu chitara nu vad de ce nu ai intreba...tocmai de-aia am dat exemplul cu mica publicitate. Si mai sunt threaduri fara legatura cu chitara...Nu te-am criticat pe tine...insanatosire grabnica :) !

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce te deranjeaza, atat timp cat la mica publicitate se vand pisici/frigidere/televizoare/masini/meteoriti...asta macar are legatura cu cantatul la chitara :) .

 

Tu ai mare dreptate, sa stii ca la asta nu m-am gandit...

 

@ambrozie

Uite, eu credeam ca atunci cand ai panaritiu tre sa mergi la doctor. Ce fraier eram. Deh... cat traieste omul invata.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

... parca ati fi americani ... numa aia mai merg la spital daca ii zgarie o matza :|:| .... dak nu aveti ce face luati chitara si repetai ca si asa suteti bata 60% dintre voi de pe forum (inclusiv eu) ... stati toata ziua si postati cate-o virgula cate un punct ... criticati pe altii ... nu inteleg ce va interesa pe voi dak se transforma in formula as sau nu ... nu inteleg ce va place sa adunati posturi aiurea asa (nu se dau premii pentru posturi si nici nu va face mai populari) ... nici unu din voi nu a raspuns la ce a intrebati baiatul asta ... e un forum suntem in cafenea si vorbim ce vrem noi ... dak ii ceva care nu-i la locul lui sau nu-i bine fiti siguri ca adminii nu-s retardati ... repede criticati voi si va dati cu parerea ... puneti mana acolo pe grif si imitatil pe Hendrix ... NO FUCKING COMMENT !!!!

P.S. ambrozie ... asculta ce am zis eu (dak vrei) ca si eu am avut si asa mi-a trecut :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

... parca ati fi americani ... numa aia mai merg la spital daca ii zgarie o matza :|:|

 

Hm. Ma intreb daca si cat stii tu despre complicatiile panaritiilor.

Iti sugerez un search pe Google. Nu de alta, dar poate crezi ca e o simpla zgaiba.

 

later: pentru cine are rabdare sa citeasca complicatiile pana ajunge la osteita va spun care este tratamenul osteitei: amputatia falangei. jucati-va, ca va jucati pe pielea voastra. va urez succes la cautat tratamente (remedii) pe rgc si in formula AS.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Da ii adevarat ... poate ca se ajunge la complicatii ... doamne fereste ... dar baiatul a zis ca are panaritiu ... stiu ce ii ca ti-am zis ca am avut ... si doare tare atata tot ... oricum Faust are dreptate ... pe google gaseai tot ce iti trebuia dar pana la urma e un forum si nu a facut o crima ... cat despre faza cu formula as nu radeti ca ii bun ziarul :) mama il citeste :)

P.S. sa ai grija sa te speli pe maini tot timpul si sa mai pui spirt din cand in cand :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Stati linistiti, la doctor am fost si mi-a dat tratament. Nu-mi caut tratamentele pe rgc, formula as sau otv.

Am deschis discutia pe un forum (adica unde lumea deschide si diverse subiecte despre chitara, la sectiunea cafenea.

Ma intereseaza daca mai sunt si altii in situatia mea, atata tot. Daca niste corzi cu ceva praf in plus pe ele pot duce la complicatii de genul asta, pentru ca nici eu nici nenea doctoru` nu cunoastem cauza - unghii taiate prea din carne sau corzile.

P.S. daca are vreo importanta, eu imi ingrijesc bine chitarele, deci nu ele sunt arma crimei, ci o alta chitara fara stapan la care mai cant din plictiseala, si cele 3 surprize pe care le-am avut au fost de-a lungul a 3-4 ani, nu intr-o luna.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH

Stai... panarițiul ãsta nu poate fi prevenit prin spãlarea regulatã a mâinilor ºi curãțarea de praf a obiectelor cu care umbli? E-adevãrat, cred cã nici rosãturile nu dau bine la sãnãtate...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.