www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-ma Si P Mine Cu Procesoarele De Efecte


tib
 Share

Recommended Posts

Dupa parerea mea, asa cum decurge discutia, consider ca topicul ar trebui mutat la desert.

Nu cred ca are ce cauta la despre echipament pentru simplul motiv ca nu contine nici o informatie pertinenta.

 

Da despre ce discutau ma?! Ce voiai sa zica, ca are carcasa din metal?Asa va place sa va comportati comunist... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma, doar ca as fi preferat sa-i raspunda cineva care se pricepe nu unul la fel de incepator ca el. Ce sa fac, am gresit si de data asta.

 

Eu zic ca mai bine se ajuta intre ei astia mici - share XP. Mie chiar mi-a placut discutia lor - fara sfaturi de-alea prelungite, cu termeni tehnici cum se mai obisnuieste. Au pus si sample, au fost mai mult decat la obiect :) . Nu mai fi asa "stiff" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ok..deci in primul rand, metal_messiah... ampu tine-l p clean, si din procesor bagi drive-ul..... plus ce efecte mai vrei tu.

 

asa..si pentru tib.

 

1.Daca vrei sa ai tonul "exact" a lui Slash...trebui sa te anunt ca este extrem extrem de greu.Am gasit pe alte forumuri threaduri de zeci de pagini in care se chinuiau sa scoata un ton asemanator a lui slash de pe primu album de ex. in principiu iti trebuie marshall :) de preferat PRE 83' JCM800 sau Jubillee.....e greu trebuie sa studiezi...mult echipamentu lui..., iti trebuie multi multi bani

 

2.Daca vrei sa canti Guns....a pai atunci e foarte simplu. Orice drive care suna mai crunchy te poate ajuta :) de ex cu canalul de crunch al ampului meu cant guns fara probleme....

 

si daca te referi la punctul 1..niciodata nu o sa ai tonul lui slash cu 1 wah 1 delay si ce mai ai scris tu acolo printr-un amp solid state... plus ca apoi intervine problema urmatoare: mult din tonul lui slash se afla in mainile lui...

Link to comment
Share on other sites

Iti bati capul degeaba. Microcube-ul e suficient de bun pentru repetat in orice camera de bloc/casa. Zau ca iti pierzi timpul cu avioane. Nu o sa suni ca Slash nici daca ai tot echipamentul lui.

Wah-ul e o investitie solida pentru ca "ala e". Exista doar cativa fabricanti de wah bun si alegerea se face in functie de gusturi. Dunlop , Vox si Morley sunt primii care imi vin acum in minte.

Procesoarele si restul sunt la fel de jucarii ca microcube-ul pe care deja il ai. Strange banii si ia-ti un amplificator mai mare doar in cazul in care vrei sa canti cu niste prieteni si aveti si o toba pe acolo care va acopera. In rest pune mana si canta.

Asculta-l pe sefu'! :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru tib si metal_messhiah: sfatul cu cantatul e clasic, e evident cel mai important lucru. In afara de asta, o chestie care am invatzat-o pe piele mea, e sa nu va cumparatzi echipament ieftin si nici repede. Stiu ca e greu de acceptat, dar asta e adevarul. Si probatzi cat de mult posibil inainte de a cumpara.

Sunt o gramada de lucruri care tzi se pare ca le vrei sau ca te-ar ajuta, insa nu e deloc asa. De exemplu, compressorul, e o bucata de echipament pentru indivizi avansatzi, care stiu deja bine ce vor de la sunetul lor. Nu e un lucru care sa tzi-l cumperi ca incepator absolut.

Apoi - nu va cumparatzi echipament digital carca. Un multiefect e deja prea mult. Doua sunt o garantzie pentru un sunet de kko. Va promit ca daca continuatzi sa cantatzi si sa avansatzi o sa fie primul lucru care il vindetzi (asta daca nu pleaca chitara prima).

Un alt lucru foarte important e sa cititzi despre echipamente. Va recomand (stiu ca e un thread deja pe forum dar mi-e lene sa-l caut acum, Cosu poate bagi tu linku) sa cititzi forumuri ca harmony central, iar pentru recenzii de scule aici. Nu credetzi tot ce cititzi, dar oricum e mai bine decat nimic. De multe ori wikipedia va poate explica cum merg draciile astea, context istoric si alte lucruri foarte interesante.

Sper ca ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru lamuriri....

Cosu, Doctor X, /dev/null .....voi aveti dreptete(nu comentez...) dar fiindca am dat de ceva bani...am zis sa-mi iau cva echipament misto (aveti garantia ca o sa imi iau chestii de firma, calitate) si oricum nu o sa ma las de chitara pt ca imi place, mai ales ca o sa iau lectii de la dl. Adi Manolovici(m-am inscris!) si m-am gandit ca, poate, o sa sun si eu cat de aproape de Slash, cu ajutorul echipamentului....

oricum multam pt sfatuti tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.