www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Stramb


glub
 Share

Recommended Posts

Am facut rost de o chitara electrica din 60' ,70' ,80' nu stiu exact (Reghin cred) care are griful stramb...adica daca tin un acord pe 5,6,7 scartie...deoarece coarda atinge ultimele spatii...

Banuiesc ca este indoit din cauza presiuni corzoilor.

 

Intrebarea e in ce directie trebuie sa invart tija din grif ??? pentru a se indrepta...si cum...

 

merci anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut rost de o chitara electrica din 60' ,70' ,80' nu stiu exact (Reghin cred) care are griful stramb...adica daca tin un acord pe 5,6,7 scartie...deoarece coarda atinge ultimele spatii...Banuiesc ca este indoit din cauza presiuni corzoilor.Intrebarea e in ce directie trebuie sa invart tija din grif ??? pentru a se indrepta...si cum...merci anticipat :)
Daca invarti spre dreapta (in sensul acelor de ceasornic), tija se va strange. In cele mai multe cazuri griful e concav din cauza tensiunii corzilor. Asta duce la action mare si tija trebuie stransa. Cand ai action mare, nu mai ai fret buzz. La tine se pare ca e convex, din moment ce iti bazaie(poate gresesc...). Asta se corecteaza cu slabirea tijei de la dreapta la stanga (in sens invers acelor de ceasornic). Sa nu rasucesti niciodata prea mult, tot timpul sa faci masuratorile dupa ce ai tensionat si corzile. Griful trebuie sa fie alineat cu corpul chitarei, doar un pic trebuie sa fie concav.
e prea curbat, sau e indoit lateral?
:) :)
Link to comment
Share on other sites

Daca invarti spre dreapta (in sensul acelor de ceasornic), tija se va strange. In cele mai multe cazuri griful e concav din cauza tensiunii corzilor. Asta duce la action mare si tija trebuie stransa. Cand ai action mare, nu mai ai fret buzz. La tine se pare ca e convex, din moment ce iti bazaie(poate gresesc...). Asta se corecteaza cu slabirea tijei de la dreapta la stanga (in sens invers acelor de ceasornic). Sa nu rasucesti niciodata prea mult, tot timpul sa faci masuratorile dupa ce ai tensionat si corzile. Griful trebuie sa fie alineat cu corpul chitarei, doar un pic trebuie sa fie concav. :):)

 

 

"Griful trebuie sa fie alineat cu corpul chitarei" la mn nu e asa adica chitara are cutia bombata deci grifu nu e \\ cu cutia

 

trimit maine o poza...sa intelegeti mai bine....merci mult

Link to comment
Share on other sites

"Griful trebuie sa fie alineat cu corpul chitarei" la mn nu e asa adica chitara are cutia bombata deci grifu nu e \\ cu cutia

 

trimit maine o poza...sa intelegeti mai bine....merci mult

 

Greu cu fizica asta...uite iti pun eu un desen. Sa identifici cum e stramb griful. In mod cert la tine e concav, adica figura de jos, caz in care trebuie sa slabesti tija (in sens invers acelor de ceasornic), ce e asa de greu?!

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Da, cum ai aratat tu pe desen trebuie invartit.

Dar nu invarti niciodata cu corzile tensionate! Slabeste-le si invarte (in jur de 90 grade odata, nu mai mult) si dupaia tensioneaza corzile (in acordajul care il folosesti), lasa gatul umpic sa se aseze si dupaia faci masuratoarea.

 

Masuratoarea se face in felul urmator: acordezi corzile, dupaia tii tasta 1 si tasta la care se imbina griful cu corpul (la majoritatea chitarilor e 17) pe mi-ul gros si "masori" cu ochiul distanta intre coarda si tasta 6 (fierul de la tasta, nu lemnul grifului)

Ideal e sa fie intre 0,5 si 1 mm, dar nu e batut in cuie... cum iti este tie mai comod.

 

Problema ta s-ar putea datora si setarii incorecte a inaltimii corzilor, sau chiar inegalitatii tastelor... uita-te numa atent sa vezi daca una din tastele pe care iti scartaie nu e iesita umpic afara.

Link to comment
Share on other sites

Da, cum ai aratat tu pe desen trebuie invartit.Dar nu invarti niciodata cu corzile tensionate! Slabeste-le si invarte (in jur de 90 grade odata, nu mai mult) si dupaia tensioneaza corzile (in acordajul care il folosesti), lasa gatul umpic sa se aseze si dupaia faci masuratoarea.Masuratoarea se face in felul urmator: acordezi corzile, dupaia tii tasta 1 si tasta la care se imbina griful cu corpul (la majoritatea chitarilor e 17) pe mi-ul gros si "masori" cu ochiul distanta intre coarda si tasta 6 (fierul de la tasta, nu lemnul grifului)Ideal e sa fie intre 0,5 si 1 mm, dar nu e batut in cuie... cum iti este tie mai comod.Problema ta s-ar putea datora si setarii incorecte a inaltimii corzilor, sau chiar inegalitatii tastelor... uita-te numa atent sa vezi daca una din tastele pe care iti scartaie nu e iesita umpic afara.

 

Am invartit fara corzi...si nu pot momentan sa o verific ca nu am cordar...

2...daca ma uit la grif...dinspre cutie si si dinspre capul grifului...pare perfect dreapt...ceea ce logic...inseamna ca nu mai apare distanta aceea dintre coarda si fierul tastei 6....Inseamna ca tebuie sa curbez putin griful?? (sai invart putin in stanga??)

Edited by glub
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai corzi puse gatul nu va sta la fel... gandeste-te ca cu corzi acordate normal gatul trebuie sa suporte in jur de 47 kg (date luate de pe un pachet de D'addario :) ). Normal ca la tensiunea aia gatul se va curba umpic de cum e acuma, dar lasa-l asa. cu TOATE corzile acordata verifici gatul, nu doar pui mi-ul gros, il acordezi, tii tasta 1 si 17 si masori!

Succes in continuare.

 

Mentiune: curbura grifului la un grif setat bine e imperceptibila cu ochiul liber uitandu-te cum te-ai uitat tu. Daca chiar vezi gatul stramb atunci nu e de bine :).

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.