www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Legat De O Posibila "accidentare"


Guest erami
 Share

Recommended Posts

Intai am trecut prin ce trece orice incepator, intarirea buricelor degetelor, apoi cand faceam game si exercitii de digitatie cu alternate (gen ala 1-2-3-4 si variatii) au inceput sa ma doara diversi 'muschi' despre care nu stiam ca exista pana atunci... B) Dar am trecut si peste micile dureri si am continuat sa exersez ca 'maniacu' (nu prea am cine stie ce treaba in vacanta asa ca stau 5 ore/zi minim cu chitara) :)

 

Apoi cand am trecut pe electrica am ajuns la un punct in care m-am apucat si eu sa incerc niste benduri si aici au inceput sa apara problemele. Cred ca mi-am solicitat prea mult mana stanga... de vreo saptamana abia daca mai pot face bend macar de 1 semiton apoi durerea incepe sa creasca progresiv... Chiar nu pot si imi e sa nu fortez ceva p-acolo... O durere ce e localizata la incheietura dintre falanga medie si aia de sub ea.. ca sa zic asa "cotul degetului" :)

 

Eu am zis initial ca nu e nici o problema, si probabil ca nu e cine stie ce, dar totusi a trecut o saptamana si nu s-a ameliorat situatia (precizez ca am continuat sa exersez, mai putin sus numitele benduri)

 

So... a trecut cineva prin asta? Cine isi aduce aminte din vremurile trecute in care invata sa faca benduri? E ceva normal sa simti dureri in zona aia? Imi e sa nu rup ceva p-acolo... ;)

 

ps: ar mai fi mici dureri si la incheietura mainii, atat la stanga cat si la dreapta, dar astea chiar sunt minore pe langa cele de la falange. :)

precizez ca e vorba de mijlociu si inelar.

sa dau un exemplu: apasam tastele 10 si 12, aratator pe 10, inelar pe 12, trageam pana nu mai puteam de coarda, un reveneam si repetam asta de multe ori... de prea multe ori se pare pt un incepator...

 

 

Tabul de mai jos, extras din melodia Ceremony a lui Satriani, cred ca asta e vinovat pentru durerea mea care a inceput acu o saptamana. Mai bine as mai sta prin sfera zgranganelilor o vreme ca nu-i de mine :(

 

 
|------------------------------|---------------------------|
|------------------------------|---------------------------|
|-----9-11(13)(11)^9-11-9-6-4--|-----9-11(13)(11)-8(9)^6--*|
|--11--------------------------|--11----------------------*|
|------------------------------|---------------------------|
|------------------------------|---------------------------|

|----------------------------------------------------------|
|----------------------------------------------------------|
|-11(13)-11(13)^9^6^4---11(13)-11(13)^9^6^4--11(13)(11)-11*|
|---------------------------------------------------------*|
|----------------------------------------------------------|
|----------------------------------------------------------|

Edited by erami
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa canti ceva mai relaxat, nu apasa atat de tare pe corzi si nici nu te incorda mai mult decat e necesar incheietura si degetele (sa ai in vedere si ca in general degetul aratator are cea mai buna dexteritate, cu cat mergi inspre degetul mic e mai greu).

Nu stiu de cand ai electrica, dar la chitarele low end este un foarte cretin obicei de a fi vandute cu inaltime a corzilor foarte mare (si eventual si cu corzi anormal de groase si proaste). Verifica si treaba asta si compara cu valorile care ar trebui sa fie in mod normal.

Dar cel mai important, dupa mine, e sa ai tot timpul in minte ca faci chitara pentru ca-ti place, nu pentru ca trebuie sa canti nu stiu ce melodie si sa te enervezi ca nu-ti iese. Daca vezi ca te chinui prea mult pe un segment de melodie, las-o pe mai tarziu si incearca ceva mai aproape de nivelul la care esti.

Link to comment
Share on other sites

Ms pentru sfaturi. Chitara am luat-o la mana a doua de la un baiat de pe forum si el avea corzi GHS, iar dupa ce am rupt D-ul mi-am luat D'Addario Medii de .009 -> .046. (de la mag. Muzica de sus )... deci nu cred sa fie problema cu corzile, eu sunt problema. :)

 

Oricum nu m-am enervat ca nu iese partea aia... clar e prea grea pentru mine, abia daca am scos prima masura corect... si de regula nici nu insist cu un anumit riff prea mult, daca nu iese nu iese, ma plictisesc si trec la altceva... se gasesc chestii de cantat pentru orice nivel.

 

Pe mine mai mult ma ingrijora durerea asta de la incheieturi... si cred ca e cauzata de bend-urile astea gen in tabul pe care l-am pus mai sus... de genu 1 ton, sau mai mult... cred ca mi-am solicitat incheieturile prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Ms pentru sfaturi. Chitara am luat-o la mana a doua de la un baiat de pe forum si el avea corzi GHS, iar dupa ce am rupt D-ul mi-am luat D'Addario Medii de .009 -> .046. (de la mag. Muzica de sus )... deci nu cred sa fie problema cu corzile, eu sunt problema. :)

 

Oricum nu m-am enervat ca nu iese partea aia... clar e prea grea pentru mine, abia daca am scos prima masura corect... si de regula nici nu insist cu un anumit riff prea mult, daca nu iese nu iese, ma plictisesc si trec la altceva... se gasesc chestii de cantat pentru orice nivel.

 

Pe mine mai mult ma ingrijora durerea asta de la incheieturi... si cred ca e cauzata de bend-urile astea gen in tabul pe care l-am pus mai sus... de genu 1 ton, sau mai mult... cred ca mi-am solicitat incheieturile prea mult.

OK, corzile sunt bunicele, electrica nu stiu cum e, dar probabil ca e reglata bine, asa ca tu esti problema :). Pentru mai multa forta executa bendurile nu doar cu un singur deget. Pentru durerea de incheieturi fii atent la pozitia corecta a degetului mare in spatele grifului.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

1. Daca ai dureri, trebuie sa te opresti din cantat si sa iei o pauza. Orice afectiune e agravata daca insisti sa fortezi cand nu e cazul.

2. Poate nu te incalzesti bine inainte sa canti bucati mai solicitante. Cateva exercitii clasice, stretching...:)

 

 

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca durerile apar atunci cand executi "bend"-urile cu degetul 3 (inelar). in afara de faptul ca acele corzi d'addario sunt cam tari si pe 009, ca sa nu mai spun de 010, incearca de fiecare data cand intinzi sa te ajuti si de degetul 2. mai precis, atunci cand intinzi cu 3, degetele 1 si 2 (care se gasesc, evident, in spatele lui 3) nu se ridica de pe coarda respectiva, in asa fel incat impingerea corzii, spre a se efectua bend-ul, sa se efectueze simultan cu 2 si 3. scutesti astfel degetul 3 de intregul efort, mare parte din acesta fiind preluat de degetul 2.

 

exercitiile "in coloana", pt. mana stanga, de tip 1-2-3-4 urmate de 4-3-2-1 (sau diverse combinatii de tip: 1-3-2-4 sau 1-4-2-3, etc.) nu fac decat sa-ti stabileasca un lucru foarte important pt. digitatia mainii stangi: degetul nu se ridica de pe coarda dupa ce si-a executat nota, decat daca este nevoie. mai precis, la executia lui 1-2-3-4, degetul 1 ramane apasat pe coarda si dupa ce 2 si-a executat nota. la fel si 2 dupa ce 3 si-a executat nota, la fel si 3 dupa ce 4 si-a executat nota. in final, dupa ce si degetul 4 si-a executat nota, degetele 1, 2, 3, 4 vor ramane apasate pe coarda pana la executarea urmatoarei note.

 

succes la studiu si numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

cum zice @stratman

 

si sa mai adaug cea ce banuiesc

 

nu te crispa nu strange griful prea tare , nu apasa coarda mai tare de frettboard decat trebuie , cand faci "bend" intinzi coarda ,si in aceasta directie dirijezi efortul principal si apesi de taste doar cat sa sune curat ! .

 

Ca si incalzire prima data doar pui degetele pe corzi fara sa apesi corzile de frett-uri ( sa sune doar estompat).Asa faci exercitiul , in tempo cat mai rar de mai multe ori .Apoi incepi sa experimentezi cata presiune pe coarda rezulta un ton curat , nu apesi mai tare caci cheltui energie degeaba si te incetineste deoarece a-ti trebuie un timp mai lung ca sa misti degetele cu forta decat in cazul cand apesi doar cat trebuie. ( se contracta si decontracta muschi mai greu la o forta mai mare si se crispeaza mana) !!!

Am vazut foarte multi chitaristi care strang de gat chitara parca ar vrea sa stoarca apa din lemn.

Cand vezi pe scena un profesionist , cate unul care stoarce apa din scandura , trebuie sa observi ca este numai "joc de scena" !! de fapt el nu strange tare cu degetele !! dar ca sa arate fioros si hotarat ,se fece ca "rupe tot" !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

erami, nu te juca cu problemele astea.

Durerea in maini aparuta in cazuri de astea e un semn ca trebuie sa faci o pauza.

Inainte de a pune mana pe chitara incearca sa faci niste intinderi usoare.

Parerea mea.

Pt idei de incalzire si intinderi, cauta in instructionalul lui John Petrucci Rock Riscipline.

Acolo explica nenea Petrucci pe larg problema cu incalzirea.

Iar ca o regula generala, cred ca se aplica asta: Un motor puternic trebuie incalzit bine inainte pt a da randamentul maxim.

Link to comment
Share on other sites

NU vreau sa te sperii, dar cu chestiile astea nu e de jucat.Ia o pauza pana iti trec durerile.

Ron Jarzombek de la Watchtower a fost operat la degete din cauza asta si cativa ani nu am mai avut voie sa cante la ghitara.Problema era ca el canta asa de mult incat i s-au tocit ( s-au distrus, nu mai stiu exact) cartilagiile dintre falange si din cauza asta avea dureri mari si degetele i se intepeneau.

Anyway nu iti fa griji, pt ca esti incepator.

Sfatul meu e sa iei o pauza de cateva zile pana iti trec durerile si las-o mai moale putin, 2-3 ore pe zi sunt de ajuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Desi cu ceva intarziere vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat. Stau de ceva vreme pe forum desi nu prea sunt activ si de la inceput mi-a placut 'atmosfera' de pe aici, chiar sunt oameni dispusi sa ajute pe cei mai putin stiutori si nu vad atitudini din alea de 'nascut invatat' prea des. :)

 

Intr-adevar am avut probleme cu incheieturile atunci cand faceam benduri pt ca apasam *mult* prea tare pe corzi, in mod inutil.

 

Abia azi am avut 'curajul' sa incerc din nou benduri (am lasat sa treaca durerile din degete si am cantat fara benduri) si fara sa apas pe taste prea tare si ajutandu-ma de restul degetelor cand e posibil incepe sa mearga chiar ok treaba. Intr-adevar ca incepator am un stil cam prea 'violent' uneori dar o sa treaca si asta (sper :) ).

 

As vrea sa le multumesc in mod special celor 3 de mai jos, excelente sfaturi care m-au ajutat nu numai pt benduri ci in general. :)

 

Incearca sa canti ceva mai relaxat, nu apasa atat de tare pe corzi si nici nu te incorda mai mult decat e necesar incheietura si degetele

 

banuiesc ca durerile apar atunci cand executi "bend"-urile cu degetul 3 (inelar). in afara de faptul ca acele corzi d'addario sunt cam tari si pe 009, ca sa nu mai spun de 010, incearca de fiecare data cand intinzi sa te ajuti si de degetul 2

 

nu te crispa nu strange griful prea tare , nu apasa coarda mai tare de frettboard decat trebuie , cand faci "bend" intinzi coarda ,si in aceasta directie dirijezi efortul principal si apesi de taste doar cat sa sune curat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.