www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Barre Stress... :(


Guest msmihai
 Share

Recommended Posts

Guest msmihai

Salutare tuturor. M-am apucat si eu de cantat la chitara de circa 5 saptaman. Dupa ce am invatat acordurile de baza am citit prin tutoriale ca ar trebui sa trec la acordurile cu barre. Zis si facut. Numai ca ma chinui cu ele de cam 2 saptamani. La inceput nu-mi iesea nimic, dar absolut nimic. Incet, incet, am reusit sa fac corect barre-urile ( initial, aveam degetele indoite iar poizitia mainii era foarte funny) . Acodurile cu barre cu 5 corzi le fac bine ( ar mai fi probleme la cele majore, dar am inteles ca sunt mai dificile ) , cele cu 6 corzi imi cam dau batai de cap, deoarece intotdeauna nu imi suna coarda 2 sau 3 si trb sa tin degetul mai sus, dar problema cea mai mare ramane viteza in executie. Pur si simplu nu reusesc sa sar de la un acord de baza la unul in barre in timp util . Va intreb daca metoda mea de a forma acordul e corecta ( ma voi referi la acordul in forma E):

 

1.Asez degetele 3 si 4 unul langa altul si le asez pe taste

2.Asez degetul 2

3.Degetul 1 face barre-ul

 

Asta imi ia cam 3 secunde... Numai asa il pot alcatui corect si sa sune bine. AM incercat sa ma grabesc dar pierd forta din degetul 1.Dati-mi sugestii...

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

majoritatea chitaristilor trec prin asa ceva. intr`o saptamana o sa`ti iasa schimbarea cum trebuie...cu cat canti ceva la chitara cu atat iese mai bine: practice makes perfect. Incearca sa canti itnro`ul de la cemetary gates. e cu barre si ajuta mult...cel putin la mine asa a fost.

 

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Ia-o usor, nu forta, incalzeste mana cu exercitii usoare, si cu treceri simulate dintr-un acord in altul.

Cand obosesti opreste-te pentru 5 minute.

Incet incet vei capata dexteritatea. Nu forta. Controleaza-ti pozitia deget cu deget, si nu folosi mai multa forta decat este nevoie pentru fiecare coarda in parte. Fa economie de efort.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.