www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier + Duncan


TiTi
 Share

Recommended Posts

Cum statea eu si ma gandeam bine , da bine rau , am zis asa:

 

Ce ar fi sa pun pe squier-ul meu affinity nishte doze seymour duncan ceva gen Seth Lover in pozitia de bridge?

Este o idee buna , merita investitia ?

Chiar dak iau doza si nu se pupa cu chitara intr-o buna zi as putea sa o pun la NOUA chitara .

Problema e ca eu vreau sa o fac sa suna mai bine acum , deci astept si sugestii : dak nu doze atunci ce?

 

Bugetul este de pana in 5 mil (dar mai trebuie sa jefuiesc pt banii astia)

Link to comment
Share on other sites

Nu ne-ai zis ce model de squier affinity e ..

Daca e fat strat atunci poti sa inlocuiesti doza fara greturi. Dozele in general au valoare mare de revanzare ele nesuferind nici o schimbare majora odata cu trecerea timpului.

Daca nu e fat strat si are doze simple atunci pentru Seth Lover e nevoie de alt pickguard sau va trebui sa tai o bucata din cel de acum pentru a face loc dozei.

Sfatul meu ca posesor de squier affinity e sa te orientezi catre o doza mini-humbucker gen JB Jr, Lil '59 , hot rails (toate de la Seymour Duncan). Se pot monta in 15min pe chitara si nu va fi nevoie sa faci nici o alta modificare. Seth Lover e o doza destul de linistita deci stai departe de hotrails.

 

Dintre toate astea 3 mie cel mai mult mi-a placut JB jr. Desigur tine si de gust si de tonul dorit.

Link to comment
Share on other sites

sa iei in considerare 2 aspecte: 1 . doza seth lover, care daca tin bine minte e capsulata e ma "larga" datorita capacului. 2 nu stiu daca vine in varianta trembucker, dar daca e capsulata asta probabil ca nu face asa mare diferenta, desi nu stiu sigur. daca iei alta doza, necapsulata, atunci ai nevoie de trembucker si atunci sa ai in vedere asta cand iti vei cumpara noua chitara, care daca va fi cu punte fixa, nu prea se va impaca cu doza trembucker. si invers :)

Link to comment
Share on other sites

Nu este Fat. Dar am desfacut pickguardul asa preventiv sa ma asigur k am loc sub el. :) . Dak sa-mi schimb pickguardul sau doar sa-l modific am zis k e problema pe care sa o iau in considerare mai aproape de fericitul eveniment.

 

@Cosu : mersi pentru sugestie , acum ca am citit de JB jr parca, parca as vrea sa incerc

@barbarossa : nu m-am hotarat care ar fi chitara pe care merg mai departe deci trebuie sa gandesc problema

 

daca ma duc la muzica cat de multa rabdare o sa aiba vanzatorul cand o sa-i explic ca vreau sa tot incerc doze...multe?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

1. ce-i ala un trembucker?

2. tu poti sa te duci la muzica si sa-i spui vanzatorului ca vrei sa incerci doze... dar cum le incerci? Nu exista cate o chitara cu fiecare tip de doze pe care le vand ei acolo. De fapt m-ar mira sa aiba macar o chitara cu doze seymour duncan din cele aflate la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
What does Trembucker mean and how is it different from Humbucker?

 

 

Humbuckers and Trembuckers are very similar to each other, and most humbucker models also come in Trembucker versions. The Trembucker-spaced JB, for example, is a TB-4 and the humbucker-spaced version in an SH-4. The only difference is the wider spacing of the pole pieces on the Trembucker versions. This spacing issue only applies to the bridge position pickup, which is why Trembuckers are recommended for the bridge position. Trembuckers are designed for wider string most commonly associated with Floyd Rose or vintage vibrato bridges (often called Tremolos) with a string spacing of 2.070" or 52.6mm, measured center of high string to center of low string over the bridge pickup. Humbuckers are designed for bridges with traditional Gibson humbucker string spacing of 1.930" or 49mm, measured center of high string to center of low string over the bridge pickup. Humbucker spaced pickups work in both bridge and neck positions, even with a Trembucker-spaced bridge pickup. A quick and easy way to tell which you need is to measure from the middle of the high string to the middle of the low string, directly over the pickup. If the distance is greater than two inches or 50mm, go for a Trembucker. If it's less than two inches or 50mm, go for a humbucker.

Link to comment
Share on other sites

1. ce-i ala un trembucker?

2. tu poti sa te duci la muzica si sa-i spui vanzatorului ca vrei sa incerci doze... dar cum le incerci? Nu exista cate o chitara cu fiecare tip de doze pe care le vand ei acolo. De fapt m-ar mira sa aiba macar o chitara cu doze seymour duncan din cele aflate la vanzare.

 

Pai cam asta era chestia ... Ca ma gandeam k poate au o chitara in care intra frecvent surubelnita:D si in care pot sa schimb eu de mama focului doze.

Dar traiesc intr-o utopie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.