www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Noua Chitara


Dimitriyus
 Share

Recommended Posts

Duminica trecuta am dat o fuga pe la bunici in judetul Buzau undeva. Intrand intr-o camera ce servea drept "depozit" de haine, toale, diverse chestii vechi si aruncate in dizgratia uitarii dau peste ceva ce semana a husa de chitara. Indepartez celelalte obstacole vestimentare vetuste si scot intr-adevar o husa in stare jalnica. Nu conteaza, zic, o deschid plin de curiozitate asemenea unui copil. Gasesc o chitara Orfeus, de care nu stiu mare lucru, pe care bineinteles ca am "imprumutat-o", amintirile bunicului rarefiindu-se intre timp si ne mai stiind cand a luat-o, de unde si de ce (ne auzindu-l niciodata ca ar fi dorit/stiut sa cante la chitara). Am curatat-o, i-am pus corzi noi noute d'addario (de cand n-o fi mai avut ocazia sarmana si nefericita sa fie "atinsa" de corzi noi ?! ) si pare ok;desigur pentru o chitara de varsta ei. Are si neajunsuri : julituri, busituri, iar griful este putin deplasat, se vede din fotografii si o cheita ce se pare ca a suferit o puternica lovitura fiind indoita.

Intrebarea mea este daca i-as putea indrepta griful(se observa ca este putin dezlipit de corp, motiv pentru care si corzile stau putin ridicate) si daca merita, si ce provenienta au chitarele astea, romanesti? Oricum are un aspect butucanos, suprarealist. Iar dupa cateva ore de cantat si zdranganit aseara, cand am luat electrica in brate mi s-a parut o jucarie patetica.

post-4191-1187678093_thumb.jpg

post-4191-1187678120_thumb.jpg

post-4191-1187678163_thumb.jpg

post-4191-1187678206_thumb.jpg

post-4191-1187678244_thumb.jpg

post-4191-1187678284_thumb.jpg

post-4191-1187678310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si am cantat si eu pe un Orfeus acum 2 ani la camin :) inclin sa cred ca era intr-o stare mai jalnica. Cutia crapata intr-o latura si suna spart, si mai ales, o cheita care nu putea fi actionata decat cu patentul. Tinand cont ca se dezacorda cam repede si ca era munca de om prost cand schimba corzile, n-a mai reconditionat-o (nu stiu daca merita).

Cheita indoita actioneaza usor? aia e de la o cazatura. Griful deplasat este drept? cat ai distanta dintre grif si corzi la tasta 12? pana la urma e posibil sa fie cantabila.

Link to comment
Share on other sites

Ambrozie - cheita indoita merge, chiar m-am mirat cum de merge si cum de a rezistat. Cutia e intacta(adica nu e sparta), in privinta sunetului...nu e nimic grozav. Are un sunet cam sleampat asa, putin metalic ca de sarma. Alte detalii diseara cand ajung acasa.

Dgeekoo - Nu pare a avea griful prins cu surub, cel putin din cate am remarcat eu, o sa ma uit mai atent.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca va avea corzile mai inalte, cordarul e paralel cu ele, nu e ca la o vioara cu cat il duci spre gat se inalta si corzile, dar totusi o asemanare cu vioara este, cordarul trebuie asezat pe mijlocul "f"-urilor. s'ar putea sa ma insel, dar am avut si eu o experienta cu o ghitra d'asta

Link to comment
Share on other sites

Eu am o electrica la care am pus archtop tune-o-matic si cu cat ridic puntea inspre grif, cu atat se inalta corzile, asta e din cauza ca la chitara mea griful nu e paralel cu corpul, din constructie, ci un pic inspre spate. Parca tin minte ca asa era si la Orfeus... dar nu bag mana in foc.

Link to comment
Share on other sites

Griful e relativ paralel cu corpul, adica nu exista o inclinatie exterioara din fabricatie. Am ridicat cordarul si distanta dintre corzi pare aceeasi (desigur daca nu vin cu cordarul chiar aproape de neck). Acum ma intreb:daca indrept griful fata de cutie, distanta dintre corzi si acesta nu va creste? Din moment ce fiind putin dezlipit, tinde sa fie lejer spre exterior. Cordarul are niste piulite reglabile ce ar trebui sa-i regleze pozitia pe verticala. Sunt la minim.

Si chitara am acordat-o si tine... Si nici vorba de surub pt grif.

post-4191-1187764219_thumb.jpg

post-4191-1187764243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.