www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon Chitara Acustica


Marius T

Recommended Posts

Ceau, as dori o recomandare cam ce ar trebui sa caut pt un microfon pentru chitara acustica sa capteze cat mai natural sunetul si bine de la o distanta destul de buna.. sa poata canta doi oameni in camera si sa capteze bine. Am cautat pe net si ce am gasiit e ca recomanda sa fie condenser. Cica mai bun condenser fata de dynamic la sunete acustice.

Acum am mai auzit ca ar fi mutlidirectionale unidirectionale.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Din cate stiu..astea cu directionalitatea conteaza mai mult la microfonie.Din cate am auzit si eu,cele cu condenser sunt mai bune ptr. ce cauti tu.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Depinde ce vrei sa inregistrezi, in ce conditii vrei sa inregistrezi, ce calitate ai vrea sa ai la inregistrarile tale. Nu ma apuc acum sa-ti fac niste liste prea mari de microfoane scumpe.

Ti-ar trebui intr-adevar un microfon-condenser, de preferat cu membrana mare, insa, in cazuri extreme e suficient si unul cu membrana mica, genul celor folosite ca overheads. Unul cu membrana mare capteaza si basii mai frumos, si in general suna mai "cald".

Nu ti-as recomanda un omnidirectional, ci unul cu pattern cardioid sau supercardioid (deci directionat), cu "bataie" pe gaura chitarii, sau putin langa: Spre grif au mai multi basi, spre calus ai mai multe inalte.

Cauta si tu, condenser microphones large membrane cat de cat ieftine (nu sunt... a se vedea Neumann, AKG, etc...)

Foarte bune, daca pui mana pe ele, sunt cele facute in fosta RDG de catre firma Microtech-Gefell, si preturile sunt mai accesibile.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ceau, as dori o recomandare cam ce ar trebui sa caut pt un microfon pentru chitara acustica sa capteze cat mai natural sunetul si bine de la o distanta destul de buna.. sa poata canta doi oameni in camera si sa capteze bine. Am cautat pe net si ce am gasiit e ca recomanda sa fie condenser. Cica mai bun condenser fata de dynamic la sunete acustice.

Acum am mai auzit ca ar fi mutlidirectionale unidirectionale.. :)

 

sunt de toate felurile cele cu mewmbrana dubla se pot seta ptr trei caracteristtici . Ar trebui doua microfoane pozitionate in "jurul" chitarei ca sa ai tonul dorit si zgomot din mediu inconjurator cat mai mic .

 

Micr. condensator cu diafragma mare poate sa prelucreze semnale acustice cu dinamica mare .

 

chit acustica, trompeta , cinele instr de percutie .etc....

 

 

dac nu ai atatia bani sau nu intentionezi sa investesti este suficient ptr homestudio doua microfoane "electret" cu buffer cu FET incorporat , de obicei sunt foarte bune , sunt si scheme ptr a mari plaja dinamica .Se comporta apripiat de microfoanele condensator .

 

Tot doua bucati ati trebuie , prin incercari care depind de marimea camerei gasesti cel mai bun ton.Singur nu prea poti inregistra caci nu auzi doar semnalul din monitor.Ar trebui un " mixerist" care sa asculte tonul si sa regleze optimul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.